1 слайд
A CTION RESEARCH
Іс – әрекеттегі
зерттеу
2 слайд
БАЯНДАМА
Тақырыбы:
“ A CTION RESEARCH педагогикалық
зерттеу – практикалық тәжірибесі
негізінде кәсіби өсу мен оқуды
жалғастырудың тиімді жолы”
3 слайд
МАҚСАТЫ:
A CTION RESEARCH – іс –әрекеттегі зерттеу -
оқытушының үздіксіз кәсіби дамуындағы өзінің
жеке тәжірибесін түсініп және жетілдіру үшін
өзіндік рефлексивтік зерттеу жұмысын жүргізуі,
іске асырылған өзгерістердің ұтымдылығын бағалап
және тәжірибеге енгізудің тиімділігін көрсету.
4 слайд
Action research - практик-мұғалімнің оқыту мен
оқудағы проблемаларды ғылыми жолмен
шешудегі, өзінің іс-әрекетін талдап, түзетіп ,
басқарып және бағалау үдерісі.
Stephen Corey (1953)
Іс-әрекеттегі зерттеу мұғалімдердің
тарапынан оқыту процесін сабақ барысында
зерттеуге мүмкіндік беретін зерттеу түрі.
Элейн Уилсон ( 2009)
5 слайд
Сократ ( б.э.д 399-469 ж.ж)
ежелгі грек философы
" Талпыныс үстінде жақсара
түспесең, жақсы өмір сүру мүмкін
емес“
Платон ( б.э.д 427 – 348 ж.ж)
ежелгі грек философы
" Біздің ар-намысымыз жақсылыққа
бастау және жаманды жақсарту,
егерде ол кемеліне жете алса“
6 слайд
Джон Дьюи (1859 ж- 1952 ж)
американдық философ, педагог
" Ақылымен ойлайтын адам өз
қателігі арқылы тәрбиеленеді."
Жүсіпбек Аймауытов (1889 ж – 1931 ж)
Жазушы, ақын, ағартушы, педагог, психолог
“ Егер өз бойыңа жақсы қасиеттерді
ұялатқың келсе, ең алдымен ақыл -
ойыңа жүгіну керек."
7 слайд
Курт Левин (1890 -1947 )
американдық психолог
" Зерттеусіз әрекет жоқ, әрекетсіз
зерттеу жоқ "
8 слайд
ӘРЕКЕТ
ӘРЕКЕТ
ӘРЕКЕТ ҚАЙТА
ҚАРАЛҒАН
ЖОСПАР
БАҚЫЛАУБАҚЫЛАУБАҚЫЛАУ
БАҒАЛАУ
БАҒАЛАУ
БАҒАЛАУБАСТАПҚЫ
ЖОСПАРОйлану Ойлану
Ойлану
ҚАЙТА
ҚАРАЛҒАН
ЖОСПАР
9 слайд
10 слайд
Ойлауымызды қалай
өзгертеміз Іс-әрекетімізді қалай
өзгертемізҚарым-қатынасымызды
қалай өзгертеміз Тәжірибенің өзгеруі
11 слайд
Іс – әрекеттегі зерттеу
Зерттеу тақырыбы: " Жаңартылған біілім беру аясындағы
функционалдық сауаттылық. Қалыптастырушы бағалау әдістерінің тиімділігі"
Зерттеудің мақсаты: Топтық және жұптық жұмыстарды жүйелі
ұйымдастыра отырып, критераилды бағалаудың оқыту мен оқудағы маңызын
түсініп, практикада қолдану, студенттердің функционалдық сауттылықтарын
арттыру.
Зерттеудің сұрағы: Қалыптастырушы бағалаудың белсенді әдістері
арқылы сабақтың сапасын жақсарта алам ма ?
Зерттелуші топтар: 621 топ, 21 Б
12 слайд
1 – қадам
Зерттеу тақырыбы: " Жаңартылған біілім беру аясында
студенттердің функционалдық сауаттылығын арттыру,
қалыптастырушы бағалау әдістері арқылы оқуларын жетілдіру“
Зерттеудің сұрағы: Қалыптастырушы бағалаудың белсенді әдістері
арқылы сабақтың сапасын жақсарта алам ма ?
2 - қадам
Зерттеуді әзірлеу, дерек жинау мақсатында студенттермен
сауалнамалар жүргізілді. Сауалнамалар қорытындылары талданып,
зерттеу сабақтарын жоспарлауға негіз болды. 1 – қадам
Зерттеу тақырыбы: " Жаңартылған біілім беру аясында
студенттердің функционалдық сауаттылығын арттыру,
қалыптастырушы бағалау әдістері арқылы оқуларын жетілдіру“
Зерттеудің сұрағы: Қалыптастырушы бағалаудың белсенді әдістері
арқылы сабақтың сапасын жақсарта алам ма ?
2 - қадам
Зерттеуді әзірлеу, дерек жинау мақсатында студенттермен
сауалнамалар жүргізілді. Сауалнамалар қорытындылары талданып,
зерттеу сабақтарын жоспарлауға негіз болды.
13 слайд
14 слайд
Жоспар:
•
Ынтымақтастықта, өзара әрекеттегі бірлескен оқу (жұпта
және топта жұмыс істеуі)
•
Сенім және жұмыс атмосферасын қалыптастыру.
•
Мақсаттарды және күтілетін нәтижелерді айқындау.
•
Жұмыс ережелерін қабылдау.
•
Барлық студенттер жұмысқа қатысуы.
•
Оқытудың интербелсенді әдістерін қолдану.
•
Қалыптастырушы бағалауды жүйелі ұйымдастыру
•
Бағалау.3 қадам - Тәжірибеге өзгерістерді енгізу. Сындарлы оқу
теориясына негізделген белсенді оқуды ұйымдастыру. Жоспар:
•
Ынтымақтастықта, өзара әрекеттегі бірлескен оқу (жұпта
және топта жұмыс істеуі)
•
Сенім және жұмыс атмосферасын қалыптастыру.
•
Мақсаттарды және күтілетін нәтижелерді айқындау.
•
Жұмыс ережелерін қабылдау.
•
Барлық студенттер жұмысқа қатысуы.
•
Оқытудың интербелсенді әдістерін қолдану.
•
Қалыптастырушы бағалауды жүйелі ұйымдастыру
•
Бағалау. 3 қадам - Тәжірибеге өзгерістерді енгізу. Сындарлы оқу
теориясына негізделген белсенді оқуды ұйымдастыру.
15 слайд
Зерттеу сабақтары
Топқа бөліну Жұптық жұмыс
Топтық жұмыс Бірлескен жұмысты жариялау
16 слайд
Оқытудың белсенді әдістері
Идеялар галереясы Серпілген сауал
Рефлексия Ақылдың алты қалпағы
17 слайд
SWOT талдау Стикердегі диалог
БЛУМ таксономиясы Оқытудың белсенді әдістері
18 слайд
Кері байланыс
Рефлексия «Өрмекшінің торы»
19 слайд
Кері байланыс
20 слайд
Өзін – өзі бағалау. Өзара бағалау
Жалғастыруға дайынмын. Бір нәрсе түсінемін, Түсінбедім.
бірақ бәрін емес.
21 слайд
Өзін – өзі бағалау.
22 слайд
4 – қадам . Нәтижелерді қорытындылау,
бағалау . 4 – қадам . Нәтижелерді қорытындылау,
бағалау .
23 слайд
5 – қадам Қортындылар негізінде келесі қадамдарды
жоспарлау .
Нәтиже:
1. Топта жұмыс істеу ережелерін меңгерді.
2. Өздерінің оқуына деген саналы көзқарас.
3. Сыни ойлауға дағдыланды.
4. Өзбетінше жұмыс істеуге машықтанды.
5. Критериалды бағалау әдістерін меңгерді.
6. Оқытудың инновациялық технологиялары
мен интербелсенді әдістерді тиімді қолдануды
үйренді.
7. Қалыптастырушы бағалаудың өздерінің
оқуларын жетілдірудегі тиімділігін түсінді.
8. Функционалдық сауаттылығы артты. 5 – қадам Қортындылар негізінде келесі қадамдарды
жоспарлау .
Нәтиже:
1. Топта жұмыс істеу ережелерін меңгерді.
2. Өздерінің оқуына деген саналы көзқарас.
3. Сыни ойлауға дағдыланды.
4. Өзбетінше жұмыс істеуге машықтанды.
5. Критериалды бағалау әдістерін меңгерді.
6. Оқытудың инновациялық технологиялары
мен интербелсенді әдістерді тиімді қолдануды
үйренді.
7. Қалыптастырушы бағалаудың өздерінің
оқуларын жетілдірудегі тиімділігін түсінді.
8. Функционалдық сауаттылығы артты.
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз