1 слайд
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ
АСПАН ДЕНЕЛЕРІ ТУРАЛЫ ҒЫЛЫМ
Нургалиева.А.Н.
2 слайд
Осы сабақта қол жеткізілетің оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
Геоцентрлік және гелиоцентрлік жүйелерді
салыстыру
Сабақтың мақсаты
Геоцентрлік және гелиоцентрлік жүйелерді
анықтау ;
Геоцентрлік және гелиоцентрлік жүйелерді
салыстыру ;
Геоцентрлік және гелиоцентрлік жүйелерді
түсіндіру.
3 слайд
Сабақтың басы
Оқушылармен амандасу;
Оқушыларды түгендеу;
Оқу құралдарын байқау ;
“ Жедел тест” әдісі бойынша
үй тапсырмасын сұрау.
Тесттің нәтижесін тақтадан
көрсетемін.оқушылар өздерін тексереді.
Көңіл-күй арқылы бағалау.
тапсырманың барлығы дұрыс
тапсырманың басым бөлігі дұрыс
тапсырманың жартысынан көбі дұрыс емес
4 слайд
Сабақтың ортасы
Сабақ мақсаты: геоцентрлік және гелиоцентрлік жйелерді
анықтау
Күн жүйесі туралы видеоролик көрсету. Проблемалық сұрақ
қойылады
“ Бұл көріністен нені байқадыңдар? ”
Оқушылардың жауаптарын тыңдағаннан кейін жаңа тақырыпты
ашамын.
оқушыларды Күн және Жер деп екі топқа бөлемін.
1-топқа тапсырма: геоцентрлік жүйе туралы мәлімет топтау
2-топқа тапсырма: гелиоцентрлік жүйе туралы мәлімет топтау
Әр топқа планеталардың суреттері, плакат, маркерлер беріледі.
Әр топқа постер қорғауға нұсқау беремін.
“ Галереяны аралау” әдісі бойынша постерлерін қорғайды.
Қойылған сұрақтар бойынша жауап береді.
“ Сэндвия тәсілі” бойынша топтар бірін-бірі бағалайды.
Екі ұсыныс, бір тілек айтады.
5 слайд
СӘЙКЕСТЕНДІРУ ТЕСТІ
САБАҚ МАҚСАТЫ: ГЕОЦЕНТРЛІК ЖӘНЕ ГЕЛИОЦЕНТРЛІК ЖУЙЕЛЕРДІ САЛЫСТЫРУ
Дұрыс жауабын тапқан оқушы қалған оқушыларға жауабын
оқиды Геоцентрлік жүйені кім
жасады Беруни
Гелиоцентрлік жүйені кім
жасады 2
Күн жүйесінде неше
планета бар Коперник
Төменгі планеталарға неше
планета кіреді 8
Алғаш рет жер қозғалады
деген шығыс ғалымы 6
Коперник ілімі бойынша күн
жүйесіне неше планета
енеді Птолемей
6 слайд
КОНВЕРТТЕГІ СУРАҚ
ТӘСІЛІ
Сабақ мақсаты: Геоцентрлік және
гелиоцентрлік жуйелерді тусіндіру
Птолемейдің пікірі неліктен
қәте болды?
Джордано Бруноның отқа
өртелуәнәі себебі?
Әл-Хорезми, әл-Беруни және
Джордано Бруноның
пікірлерін Коперник қалай
дәлелдеп шықты?
7 слайд
Бағалау критерийлері Дескриптор
Геоцентрлік және
гелиоцентрлік жуйелерді
анықтайды 1. жуйелер бойынша
мәліметтерді топтайды
2. жуйелерді ажыратады.
Геоцентрлік және
гелиоцентрлік жуйелерді
салыстыру 1. геоцентрлік және
гелиоцентрлік жуйелерді
айыра біледі.
2. сабақ барысында өтілген
мәліметтерді есте
сақтайды.
Геоцентрлік және
гелиоцентрлік жуйелерді
тусіндіру 1. әлем жуйелерінің
тарихын біледі.
2. ғалымдардың аттары,
ой-пікірлері мен
тужырымдамаларын біледі.
8 слайд
Саралау –Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқұшыларға қандай
тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқұшылардың
материалды игеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлап
отрсыз? Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
Галерея араласу әдісі
Сэндвич тәсілі
Сәйкестендіру тесті
Кері байланыс
Баспалдақ әдісі Бейне
материал
бойынша
тапсырмалар.
Логикалық
сұрақтар
қою Физика
кабинетінде
қауіпсіздік
техникасын
сақтау ережесін
білу.Психология
лық ахуал.
9 слайд
Сабақ соңы
Үйге тапсырма беру
Рефлексия
Баспалдақ әдісі
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз