1 слайд
Сабақтың тақырыбы: Бейорганикалық қосылыстардың
маңызды кластары
Білімдік мақсаты: Бейорганикалық қосылыстар туралы алған білімдерін
бекіту,заттардың құрамын,қасиеттерін танып-салыстыра білуге,заттарды жіктеп
олардың арасындағы генетикалық байланыс туралы білімдерін қолдана білуге,ізденіс
ахуалын қалыптастыру арқылы әрбір о қушының табысқа жетуіне мүмкіндік беру
мақсаты алға қойылады.
Заман ағымына байланысты жасөспірімдердің ой-өрісін дамыту,тиімді жолды таңдай
білуге баулу.
Экономикалық,экологиялық сауаттылыққа тәрбиелеу. Ел экономикасын дамытуға
үлес қосуға баулу.
Түрі: іскерлік-ойын сабағы
Әдісі: топпен жұмыс,сұрақ-жауап
Пән аралық байланыс: экономика,математика,география,әдебиет.
Көрнекілігі: Түрлі-түсті слайдтар
Өткізген : химия пәні мұғалімі: Боранова Л
2 слайд
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
Класс оқушыларын топқа бөлу
ІІ. Қайталау сабағының мақсаты мен барысын таныстыру
ІІІ. “ Бай болғың келсе...” іскерлік-ойын сабағының жүру барысы:
1-капиталды табу
2- капиталды табу
3- капиталды табу
Супер капитал
ІУ. Қорытындылау: “Ең үздік табыскерлер тобын” анықтау
У. Оқушылар білімін бағалау
УІ. Үйге тапсырма беру
3 слайд
1. Адамның басшысы – ақыл.
2. Жетекшісі – талап.
3. Жолаушысы – ой.
4. Қорғаны – сабыр.
5. Қорғаушысы – м і нез.
6. Жолдасы – кәсіп.
7. Сынаушысы – халық.
Саққұлақ би
4 слайд
Шарты:
Тақырыпқа сәйкес тапсырмаларға (белгіленген
құнға сәйкес) жауап бере отырып табыс табу.
Тапқан табыстарын (капиталын) тиімді жолды
таңдай отырып молайту , өсіру.
“ Капитал” -табыс әкеле алатын нәрселердің
барлығы.
“ Құн” - тауар өндіруге жұмсалған шығындар сомасы.
5 слайд
1. Бейорганикалық маңызды қосылыстар түрлері? ( 50 теңге)
2. Қышқылдар дегеніміз не, қалай жіктеледі? ( 100 теңге)
3. Негіздердің қышқылдардан айырмашылығы? ( 50 теңге)
4. Тұздар дегеніміз не, қышқылдардан айырмашылығы?
( 100 теңге)
5. Екідайлы негіздерді атап, ерекшелігін түсіндіріңдер? ( 100 теңге)
6. Қышқыл тұзбен орта тұздың ұқсастығы, айырмашылығы?
(100 теңге)
7. Сілтілер деген не, олар қалай түзіледі? ( 50 теңге)
8. Индикатор деген не,түрлерін атаңдар? ( 50 теңге)
9. Оксидтер қандай заттар, олар қалай жіктеледі? ( 100 теңге)
10. Бейтараптану реакциясы деген не, қандай қосылыстарға тән?
(100 теңге)
6 слайд
Банктегі депозитке салу Бизнеспен айналысу
“ Банк” –кәсіпорындар мен азаматтардың ақшалары
сақталатын және несие бере алатын мекеме.
“ Депозит”- заңды тұлғалардың және жеке адамдардың
жинақтау мекемелеріне (банкке) пайыздық ( % -пен )
үстеме алу мақсатында орналастырған ақшалай қаражаты.
“ Бизнес”- пайда табуға бағытталған әрекеттердің,
экономикалық қызметтердің бір түрі.
7 слайд
1. “ Болашақ” депозиті - 20 %
2. “ Балалар” депозиті - 30 %
3. “ Өмір” депозиті - 50 %
8 слайд
•
Тапсырма:
•
КОН төменде берілген заттардың
қайсысымен әрекеттеседі :
Са(ОН) 2 , СО 2 , Ва СІ 2 , Н 2 О , Н 3 РО 4
9 слайд
•
Тапсырма:
Генетикалық байланысты жүзеге
асырыңдар:
С СО 2 Н 2 СО 3 Са СО 3
10 слайд
•
Тапсырма:
2 негізді бір қышқылдың молекулалық,
құрылымдық формуласын жазыңдар
және қышқылдарға тән бір химиялық
қасиетін көрсететін реакция теңдеуін
құрыңдар.
11 слайд
1. Ұсақ тауарлар сату - 30 %
2. Фирма ашу - 50 %
3. Құрылыс салу - 100 %
12 слайд
“ Тауар” – материалдық-заттық пішіндегі
өндірістік-экономикалық қызметтің кез -
келген өнімі.
Тапсырма:
Оксидтердің негіздік және қышқылдық болып
жіктелуін химиялық теңдеулер жаза
отырып түсіндіріңдер .
13 слайд
•
“ Фирма” – пайда табу мақсатымен ресурстарын
тауар өндіру немесе қызметтер көрсету үшін
пайдаланатын кәсіпкерлік бірлестік (шаштараз,
дәмхана, нотариус, ломбард, мейрамхана, завод,
фабрика, шеберхана, т.б).
Тапсырма:
Генетикалық байланысты жүзеге асырыңдар:
Na Na 2 O NaOH NaCL
14 слайд
•
Тапсырма:
•
Өрт сөндіру кезінде кезінде кеңінен
қолданатын “құрғақ мұз” деп аталатын
120 гр СО 2 –нің (көмір қышқыл газының)
қ.ж көлемін анықтаңыздар.
15 слайд
Тапқан табысты үлкен бизнеске салу
Бірінші жолы:
Банктегі валюттік депозитке салу.
“ Валюта” – тауарлар құнының шамасын
өлшеу үшін пайдаланылатын ақша өлшемі.
Екінші жолы:
Табысы мол өндірістің акциясын сатып алу.
“ Акция” – кәсіпорынды дамытуға қаржы
салғандығын куәландыратын құнды қағаз.
16 слайд
100 % табыс табу
Тапсырма:
100 гр 15 % - тік ас тұзының ерітіндісін
даярлау үшін қажетті ас тұзының
және судың массаларын
анықтаңыздар.
17 слайд
150 % табыс табу
Тапсырма:
Массасы 150гр кальций корбанатын
қыздырғанда (қ.ж) түзілген көміртек
(ІУ) оксидінің көлемін анықтаңыздар.
18 слайд
Осы уақытқа дейінгі барлық жинаған
табыстарыңыздың өсімі 100 % артады.
Тапсырма:
Семантикалық кестені толтырыңыздар.
(Дұрыс жауап саны - 20)
Әр тапсырманың құны 10 теңге немесе 5 % .
Егер тапсырманың 1-і дұрыс болмаса,
табысыңыз 95 % -ға ғана
артады.
19 слайд
Үйге тапсырма :
Қайталау § 45 - § 46
Бақылау жұмысына дайындалу.
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз