1 слайд
Ахмет Жұбанов
қазақтың тұңғыш
оркестрін
ұйымдастырушы
2 слайд
3 слайд
Сабақта қол жеткізілетін Сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары оқу мақсаттары
3.1.3.5-ұлттық,үрлемелі 3.1.3.5-ұлттық,үрлемелі
симфониялық оркестр аспаптарын симфониялық оркестр аспаптарын
ажырату;ажырату;
3.1.2.2-әнді негізгі дирижёрлық 3.1.2.2-әнді негізгі дирижёрлық
қимылдар көмегімен орындау қимылдар көмегімен орындау
4 слайд
Сабақтың мақсатыСабақтың мақсаты
Барлық оқушылар :
Оқушылардың ұлттық,үрлемелі
симфониялық аспаптар жөнінде түсініктері
бар;
Оқушылардың көпшілігі:
Қазақтың музыка өнеріне үлес қосқан
сазгерлерін біледі,музыкалық
сауаттылықтарын көрсете алады;
Кейбір оқушылар:
Берілген тақырып арқылы халық музыка
өнерінің жанр түрлерін ажырата алады
5 слайд
.. Бағалау критерийлері
Берілген тақырыпқа
музыкалық үзінді шығарып 2/4;
3/4 өлшемдеріне жаттығулар
орындай алады;
Өз тапсырмаларын орындап
бағалай біледі
6 слайд
Тілдік мақсаттар
Оркестр-о rkestr
Дирижёр -dirijer
Қатты -forte
Ақырын -piano
7 слайд
Сабақтың басы
Құрманғазы “Сарыарқа”
күйі орындалып тұрады сыныпты
“ Ұрмалы” “Үрмелі” “Сазды”
топтарына бөлу
Топ ережесі:
тәртіп, белсенділік,кезекпен
сөйлеу,өзгенің пікірін тыңдай білу
8 слайд
Бағалау критерийлері
“ Бір-бірімізді тыңдаймыз” 1-рет
(шапалақтау)
“ Ұйымшыл боламыз десек” 2-рет
“ Белсенділік танытамыз десек” 3рет
9 слайд
Сабақтың ортасы
1-тапсырма: “Сұрақты қағып ал әдісі”
Эпиграф: “Қазақстанның болашағы білімді
ұрпақта” деп Тұңғыш Елбасымыз
Н.Ә Назарбаев айтқандай жан-жақты
дамыған,мәдениеті жоғары,өнерлі де білімді
ұрпақ тәрбиелеу
Қазақтың ұлт аспаптар оркестрінің 1934ж
құрылғандығын,оркестр дирижёрі А.Жұбановтың
өмір тарихына шолу жасау.
Дескриптор:
*не себепті ұлт аспаптар оркестрі құрылды?
сұрақтарына жауап бере алады
*Оркестрді ұйымдастырушы дириж ёр ж өнінде
түсініктері бар
ҚБ: “Бір-бірімізді тыңдаймыз”1-рет шапалақтау
10 слайд
2-тапсырма
“ Идеялар себеті” әдісі
Ұлы ұстаз А.Жұбановтың шәкірті
дириж ёр ,күйші,композитор қазақ халқының ұлттық
музыка өнерін әлемге паш еткен Нұрғиса Атабайұлы
Тілендиев,Ахмет Жұбанов жас Нұрғисаның бойындағы
ерекше талантын көріп 1937ж ұлт аспаптар оркестріне
алып келеді,музыка әлеміне енді шарлай бастаған
шағында соғыс басталып 1943ж 18 жасында майданға
аттанады,1947 ж елге оралып Алматы мемлекеттік
консерваториясында оқуын жалғастырады.Н.Тілендиев
“Отырар сазы”этно-фольклорлық оркестрін
ұйымдастырды,20жыл осы оркестрді басқарды,1998ж
“Халық Қаһарманы”атағын алды.Композитордың “Ата
толғауы”, “Көш керуен”, “Әлқисса” “Аққу”күйлері т.б
әндері бар
Дескриптор: *А.Жұбановтың шәкірті Н.Тілендиевтің
шығармашылығымен танысады.
*Н.Тілендиевтің “Ата толғауы” күйін топтар
видео роликті көру арқылы аспаптармен қосылып
орындайды
ҚБ: “Ұйымшыл боламыз десек” 2 рет шапалақтау
11 слайд
Күйші,композитор,дириж ё р
”ҚРхалық артисі”,Халық
қаһарманы”
12 слайд
Н.Тілендиев “Ата толғауы” күйіН.Тілендиев “Ата толғауы” күйі
“Отырар сазы”оркестрінің орындауында“Отырар сазы”оркестрінің орындауында
13 слайд
3-тапсырма “Ыстық ықылас”әдісі .
Оркестр,хордағы дирижёрлік ету тәсіліне түсінік
беру яғни музыкалық шығарманы жеке бір
маманның басқаруы,ол сол берілген шығарманың
өлшеміне қарай дирижёрлік ету тәсілдері
арқылы жүргізеді,кішкене таяқшасымен тұрған
басқарушыны француздар “дириж ёр ” деп атаған.
2/4, 3/4, 4/4 өлшемдеріне топтар жаттығулар
жасайды
Дескриптор: *Дирижёрл і к ету тәсіліне түсініктері
бар
2/4, ¾, 4/4 өлшемдеріне жаттығулар жасай
алады
ҚБ: «Белсенділік танытамыз» әдісі
14 слайд
Сабақтың соңы Рефлексия “Гүл кестесі” әдісі
“ Көгілдір”- түсіндім орындай алдым
“ Сары”- түсінбегенім,орындай алмағаным болды
“ Қызыл”- түсінбегенім көп,қолымнан келмеді
Ахмет
Жұбанов
Ақ көгершін Н.Тілендиев
ұйымдастырушыоркестр
2/4,3/4,4/4
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз