1 слайд
“ Майдантал ” жалпы орта
мектебі
математика пәні мұғалімі:
Мамираймова Салтанат
Тұрсынбековна
Пәні : геометрия
Сыныбы: 7“ Математика ” пәнінен жаңартылған жалпы
білім беру бағдарламасы бойынша педагог
кадрлардың біліктілігін арттыру курсы
2 слайд
Параллель түзулер, олардың
белгілері және қасиеттері Сабақ тақырыбы
3 слайд
7.3.2.4
түзулердің параллельдік белгілерін дәлелдеуОсы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары
( оқу бағдарламасына сілтеме)
4 слайд
Барлық оқушылар:
Параллель түзулердің қасиеттерін түсіне алады
Көпшілік оқушылар:
Параллель түзулерге сәйкес теоремаларды
дәлелдей біледі.
Кейбір оқушылар:
- Есептер шығару кезінде қолдана алады .Сабақ мақсаттары
5 слайд
- Параллель түзу ұғымдарын
біледі.
- Параллель тузулердің
теоремасын дәлелдей біледі
- Есептер шығаруда параллель
түзулердің қасиеттерін қолдана біледі. Бағалау критерийлері
6 слайд
Тілдік мақсаттар:
Параллель түзулер,
қиылысатын
түзулер, түзулердің
параллельдік
белгілері, айқыш
бұрыштар, тұтас
бұрыштар, сәйкес
бұрыштар.
7 слайд
Пәнаралық
байланыстар
Физика,
информатика.Құндылықтарды дарыту :
Жалпыға бірдей еңбек
қоғамы.
Математикалық
сауаттылыққа баулу.
8 слайд
АКТ
қолдану
дағдылары Презентация слайдтарымен
дұрыс жұмыс жасау.
Алдыңғы
білім
Нүктелердің түзу мен жазықтықта
орналасу аксиомаларын білу және
қолдану.
Түзулердің параллельдік
аксиомасын білу.
Оқыту
әдістері Топтық жұмыс, жеке жұмыс,
ширату жаттығулары, топ болып
талқылау, РАФТ , сәйкесін тап,
шындық па, жалғанба?
9 слайд
Топқа бөлу
Мозайка әдісі бойынша
топқа бөлінеді.
Сабақтың басы
Оқушылармен сәлемдесу.
10 слайд
1.Параллель түзу деген не?
2.Түзулердің параллельдік
белгілерін атаңдар.
3Айқыш бұрыш деген не?
4. Тұстас бұрыш деген не?
5.Түзулердің параллельдік
белгісіне мысал келтір. Білу. Қызығушылықты ояту
Кім шапшаң?
11 слайд
Зерделеу және зерттеу. РАФТ
тәсілін қолдану. Geogebra
бағдарламасын қолданады. Сабақтың ортасы.Түсіну
Белсенді оқыту
12 слайд
* 1-теорема
* Егер параллель екі түзуді үшінші түзу
қиып өтсе, онда пайда болған айқыш
бұрыштар тең болады
* а\\в түзулері берілсін. Оларды с түзуі қиып өткенде пайда болған ішкі
айқыш бұрыштар <1және<2 болсын. <1=<2 екенін дәлелдейік.
* Керісінше <1және<2 тең емес деп ұйғарайық. Сонда а түзуіне қарағанда
анықтжазықтығында <1=<AEB болатын ВЕ сәулесі табылады. Ішкі
айқыш бұрыштардың теңдігіненВЕ// а шығады. Нәтижесінде, В нүктесі
арқылы а түзуіне параллель екі түзу өткен болады. Бұл негізгі V
қасиетке қайшы келеді.Сондықтан<1және <2 тең емес деп ұйғарғанымыз
дұрыс емес, <1=<2 болады. Теорема дәлелденді. алған жарты
жазықтықтардың ВД сәулесі жатқан жарты жазықтығында <1=<AEB
болатын ВЕ сәулесі табылады. Ішкі айқыш бұрыштардың теңдігіненВЕ//
а шығады. Нәтижесінде, В нүктесі арқылы а түзуіне параллель екі түзу
өткен болады. Бұл негізгі V қасиетке қайшы келеді.Сондықтан<1және <2
тең емес деп ұйғарғанымыз дұрыс емес, <1=<2 болады. Теорема
дәлелденді.
13 слайд
№ 107 Параллель а мен в
түзулерін с түзуі қиып өтеді. Ішкі
тұстас бұрыштардың бірі 107D –қа
тең. Бұл бұрыштың
биссектрисасы екінші түзуді
қандай бұрышпен қияды? Қолдану .Топтық жұмыс
Екеуі қонақта, үшеуі үйде
14 слайд
Дескриптор Балы
Есепте параллель түзулердің
қасиеттерін қолданып суретін сыза
алады 1
Бұрыш қасиеттерін қолдана алады 1
Бұрыштың биссектриссы
анықтамасының ұғымын біледі,
есетің жауабын таба алады. 1
15 слайд
Талдау.
«Сәйкесін тап»
№ Тапсырма № Сәйке жауаптар Әр дұрыс
жауап балы
1 Айқыш бұрыштар тең
болады..... A қиылыспайтын
түзулер. 5
2 Сәйкес қабырғалары
параллель екі бұрыш.... B параллель екі түзуді
үшінші түзу қиып
өтсе. 5
3 Параллель түзулер C қосындысы 180 0
-қа
тең. 5
4 Егер екі түзудің
әрқайсысы үшінші түзуге
параллель болса.... D екі түзу мен қиюшы
жасайтын ішкі
айқыш бұрыштар
тең болса. 5
5 Түзулер параллель
болады..... E онда бұл екі түзу
өзара параллель
болады. 5
16 слайд
Сабақтың соңы
Жинақтау.
17 слайд
Рефлексия.
18 слайд
Бағалау
Оқушылар өздерінің
жұмысы мен
сыныптастарының жұмысын
белгілі бір критерийлер
бойынша бағалай алады
19 слайд
Оқушылар топпен орындалған жұмыста берілген
дескриптор бойынша бір-бірін бағалайды;
Ал есептер шығару кезінде берілген дескриптор
бойынша өзін-өзі бағалайды.
Нәтижесінде жинақталған ұпай бойынша сабақ
соңында қорытынды шығарылады:
35-44 балл – «Жарайсың!»
25-34 балл – «Жақсы. Дегенмен, әлі де іздену
керек!»
10-24 балл – «Көп іздену керек!» Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз