Рационал сандарды қосу
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
1 слайд
Абай атындағы жалпы орта білім
беретін мектеп
Сабақтың тақырыбы :
“ Рационал сандарды қосу”
тақырыбын қайталау
1 слайд
Абай атындағы жалпы орта білім беретін мектеп Сабақтың тақырыбы : “ Рационал сандарды қосу” тақырыбын қайталау
2 слайд
•
Білімділік : оқушыларды рационал сандарды
қосу есептерін шығара білуге үйрету.
•
Дамытушылық : оқушылардың ой - өрісін дамыту,
белсенділігін арттыру, өз ойын еркін жеткізуге
дағды қалыптастыру, сабаққа деген
қызығушылығын арттыру.
•
Тәрбиелік : ұқыптылыққа, өз уақыттарын тиімді
пайдалануға, шапшаңдыққа, тиянақтылыққа
тәрбиелеу. САБАҚТЫҢ
МАҚСАТЫ
2 слайд
• Білімділік : оқушыларды рационал сандарды қосу есептерін шығара білуге үйрету. • Дамытушылық : оқушылардың ой - өрісін дамыту, белсенділігін арттыру, өз ойын еркін жеткізуге дағды қалыптастыру, сабаққа деген қызығушылығын арттыру. • Тәрбиелік : ұқыптылыққа, өз уақыттарын тиімді пайдалануға, шапшаңдыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу. САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ
3 слайд
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ :
1. Ұйымдастыру кезеңі.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
3. Өзін - өзі бағалау кестесі.
4. Тест сұрақтары.
5. Сабақты қорыту.
6. Үйге тапсырма беру .
3 слайд
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ : 1. Ұйымдастыру кезеңі. 2. Үй тапсырмасын тексеру. 3. Өзін - өзі бағалау кестесі. 4. Тест сұрақтары. 5. Сабақты қорыту. 6. Үйге тапсырма беру .
4 слайд
1. Бір - бірімен тек қана таңбаларымен ажыратылатын
сандар
............. деп аталады.
2. Натурал сандар және оған қарама - қарсы сандар
және 0 саны .............. деп аталады.
3. Қандай сандар рационал сандар жиынын құрайды?
4. Санның модулі дегеніміз не?
5. Теріс санның модулі қандай санмен өрнектеледі?
6. Координаталық түзуде рационал сандар қандай
салыстырылады?
7 . Екі теріс санның қосындысы қалай табылады?
8. Та ңбалары әр түрлі сандарды қосу ережесін
тұжырымда. Өтілген сабақты еске
түсіру
4 слайд
1. Бір - бірімен тек қана таңбаларымен ажыратылатын сандар ............. деп аталады. 2. Натурал сандар және оған қарама - қарсы сандар және 0 саны .............. деп аталады. 3. Қандай сандар рационал сандар жиынын құрайды? 4. Санның модулі дегеніміз не? 5. Теріс санның модулі қандай санмен өрнектеледі? 6. Координаталық түзуде рационал сандар қандай салыстырылады? 7 . Екі теріс санның қосындысы қалай табылады? 8. Та ңбалары әр түрлі сандарды қосу ережесін тұжырымда. Өтілген сабақты еске түсіру
5 слайд
Ауызша есептерді шығару
1 . Рационал сандарды салыстыр < >
А ) -4,5 3 В ) 2,3 2,29
С) 0 -1 Д)2 , 3 2,29
2. А) 3 ,05 3,5 Б) 7,02 2,07
с) -3 ,05 -3,5 Д) -7,02 -2.07
3. Координаталық түзу бойында төмендегі сандар
қай бүтін сандар аралығында жатыр?
< 1,2 < < 4,8 < <0,2<
5 слайд
Ауызша есептерді шығару 1 . Рационал сандарды салыстыр < > А ) -4,5 3 В ) 2,3 2,29 С) 0 -1 Д)2 , 3 2,29 2. А) 3 ,05 3,5 Б) 7,02 2,07 с) -3 ,05 -3,5 Д) -7,02 -2.07 3. Координаталық түзу бойында төмендегі сандар қай бүтін сандар аралығында жатыр? < 1,2 < < 4,8 < <0,2<
6 слайд
Бағалау кестесі
Оқушын
ың аты -
жөні Ауызша
тапсырм
аларды
орындау Рациона
л
сандард
ы
салысты
ру Тест
жұмысы Жазбаша
есеп
терді
шығару “ Кім
жылдам
?” Қорытынд
ы
Айтуар Айда
Ахаш Ақниет
Адилхан Дихан
Баймахан
Сағыныш
Бектурова
Сандуғаш
Болатбек
Ізбасар
Биназар Ажар
Жорабаева
Гаухар
Жумабай
Манзура
Қалжан Аружан
Мергенбай
Жақсылық
Ноғай Арайлым
Норбоева
Мукаддас
Ермек Назерке
Пернеқул
Динара
Петан Нурлан
Сабыр Заманбек
Садықова
Жанила
Тәліпбай Ералы
Тойлыбек
Бақтемір
Төлепбай Мирас
Түйме Назгүл
Тұрғын Қалижан
Умырзақ Аружан
Хажиман
Талшын
Танкиш Арайлым
6 слайд
Бағалау кестесі Оқушын ың аты - жөні Ауызша тапсырм аларды орындау Рациона л сандард ы салысты ру Тест жұмысы Жазбаша есеп терді шығару “ Кім жылдам ?” Қорытынд ы Айтуар Айда Ахаш Ақниет Адилхан Дихан Баймахан Сағыныш Бектурова Сандуғаш Болатбек Ізбасар Биназар Ажар Жорабаева Гаухар Жумабай Манзура Қалжан Аружан Мергенбай Жақсылық Ноғай Арайлым Норбоева Мукаддас Ермек Назерке Пернеқул Динара Петан Нурлан Сабыр Заманбек Садықова Жанила Тәліпбай Ералы Тойлыбек Бақтемір Төлепбай Мирас Түйме Назгүл Тұрғын Қалижан Умырзақ Аружан Хажиман Талшын Танкиш Арайлым
7 слайд
Тест жұмысы
1. Ду лат Мараттан 7 см ұзын, Марат Сәкеннен 3 см ұзын, ал Сәкен Айболдан
8 см қысқа.Балалардың ең ұзыны қайсы?
А ) Марат Б) Дулат С ) Айбол Д ) Сәкен
2. Қарама - қарсы сандарды көрсет
1) –(-6) ж/е 6 2) –(-7 /8 ) ж/е -7/8 3) 6 , 5ж/е -6 , 5
А ) 2 ж/е 3 Б) бас қа жауап С ) 1 ж/е 2
3. Ең үлкен санды көрсет
А)-876 , 89 Б) 16 , 098 С) 16 , 65 Д) 4 , 45
4 . Берілген өрнектің мәнін тап.
4,3-(0,43+c) мұндағы с =-2,3
А) 1 ,52 В ) 6,17 C) 2,43 Д) басқа жауап
5. Теңдеудің дұрыс жауабын тап
5-x=2
A) 3 B) 5 C) 4 D) 7
7 слайд
Тест жұмысы 1. Ду лат Мараттан 7 см ұзын, Марат Сәкеннен 3 см ұзын, ал Сәкен Айболдан 8 см қысқа.Балалардың ең ұзыны қайсы? А ) Марат Б) Дулат С ) Айбол Д ) Сәкен 2. Қарама - қарсы сандарды көрсет 1) –(-6) ж/е 6 2) –(-7 /8 ) ж/е -7/8 3) 6 , 5ж/е -6 , 5 А ) 2 ж/е 3 Б) бас қа жауап С ) 1 ж/е 2 3. Ең үлкен санды көрсет А)-876 , 89 Б) 16 , 098 С) 16 , 65 Д) 4 , 45 4 . Берілген өрнектің мәнін тап. 4,3-(0,43+c) мұндағы с =-2,3 А) 1 ,52 В ) 6,17 C) 2,43 Д) басқа жауап 5. Теңдеудің дұрыс жауабын тап 5-x=2 A) 3 B) 5 C) 4 D) 7
8 слайд
Тестің жауаптары
1. D
2. A
3. C
4. B
5. A
8 слайд
Тестің жауаптары 1. D 2. A 3. C 4. B 5. A
9 слайд
Тарихқа шолу
Өмірде , тұрмыста кездесетін көптеген
шамалар ( жылдамдық, биіктік, температура,
баға, т,б ) көбейіп, азайып отырады.
Шамалардың өзгерістерін белгілеу үшін оң
сандармен қатар теріс сандар енгізілді. Теріс
сандар туралы ең алғашқы ұғым біздің
заманымызға дейінгі II- ғасырдағы қытай
математиктерінің еңбектерінде кездескен. Оң
санды “өсу” өзгерісінде қолданса, теріс санды
“кему” өзгерісінде қолданған немесе теріс
сандар “қарыз” мағынасында қолданылған, ал
оң сандарды қолда бар зат “мүлік” деп түсінген
екен.
9 слайд
Тарихқа шолу Өмірде , тұрмыста кездесетін көптеген шамалар ( жылдамдық, биіктік, температура, баға, т,б ) көбейіп, азайып отырады. Шамалардың өзгерістерін белгілеу үшін оң сандармен қатар теріс сандар енгізілді. Теріс сандар туралы ең алғашқы ұғым біздің заманымызға дейінгі II- ғасырдағы қытай математиктерінің еңбектерінде кездескен. Оң санды “өсу” өзгерісінде қолданса, теріс санды “кему” өзгерісінде қолданған немесе теріс сандар “қарыз” мағынасында қолданылған, ал оң сандарды қолда бар зат “мүлік” деп түсінген екен.
10 слайд
Қосындыны орында
1. -12+(-21)=
2. -47+(-9)=
3. -7+(-0 , 3 ) =
4. -6,3+(-2,1)=
5. -15+(-14)=
10 слайд
Қосындыны орында 1. -12+(-21)= 2. -47+(-9)= 3. -7+(-0 , 3 ) = 4. -6,3+(-2,1)= 5. -15+(-14)=
11 слайд
Жаңа сабақ
Таңбалары әртүрлі сандарды қосу үшін :
1. Модулі үлкен саннан модулі кіші санды азайту керек.
2. Шыққан санның алдына модулі үлкен санның
таңбасын қою керек.
3+|-5|=|-5|-|-3|=-2
Қарама - қарсы санның қосындысы нөлге тең.
а + ( - а)=0
11 слайд
Жаңа сабақ Таңбалары әртүрлі сандарды қосу үшін : 1. Модулі үлкен саннан модулі кіші санды азайту керек. 2. Шыққан санның алдына модулі үлкен санның таңбасын қою керек. 3+|-5|=|-5|-|-3|=-2 Қарама - қарсы санның қосындысы нөлге тең. а + ( - а)=0
12 слайд
1. Жазбаша есептерді шығару
1. -2,6+(-0,3)+(-1,4)=
2. 1,5-5,4+(-1,6)+8,5=
3. 4,37+(-3,65)+(-7,35)=
4. 6,98-(-0,02)+9,87=
12 слайд
1. Жазбаша есептерді шығару 1. -2,6+(-0,3)+(-1,4)= 2. 1,5-5,4+(-1,6)+8,5= 3. 4,37+(-3,65)+(-7,35)= 4. 6,98-(-0,02)+9,87=
13 слайд
2. Каспий теңізі теңіз
деңгейінен
-28 м төмен жатыр, ал оның ең
терең нүктесі 1025 м болса ,
Каспий теңізі картада теңіз
деңгейінен неше метр
тереңдікте жатыр.
13 слайд
2. Каспий теңізі теңіз деңгейінен -28 м төмен жатыр, ал оның ең терең нүктесі 1025 м болса , Каспий теңізі картада теңіз деңгейінен неше метр тереңдікте жатыр.
14 слайд
3. Теңдеуді шешіңдер
X-2=-5
-X= 1/2-2,25
-Y=42,74-56,3
14 слайд
3. Теңдеуді шешіңдер X-2=-5 -X= 1/2-2,25 -Y=42,74-56,3
15 слайд
4. Қосындының мәнін 0-м ен
салыстыр .
-90+101 0
-200+100 0
178-987 0
76-84 0
15 слайд
4. Қосындының мәнін 0-м ен салыстыр . -90+101 0 -200+100 0 178-987 0 76-84 0
16 слайд
Қорытынды
“ Кім жылдам”
Кестені толтыр.
а -3 10 -12 -10 -7 -5
в 2 -2 5 9 10 0
а + в
16 слайд
Қорытынды “ Кім жылдам” Кестені толтыр. а -3 10 -12 -10 -7 -5 в 2 -2 5 9 10 0 а + в
17 слайд
Үйге тапсырма
Рационал сандарды қосу
№ 48 7 , №48 9
17 слайд
Үйге тапсырма Рационал сандарды қосу № 48 7 , №48 9