1 слайд
Ықшам сабақ –
педагогикалық тәжірибе
үлгісінің құрылымы
2 слайд
Бес білім беру
саласы
бойынша
тәрбие мен
оқытуды
жүзеге
асыруға
қойылатын
талаптар бес білім беру саласы
бойынша
ұйымдастырылған оқу
қызметтері мазмұнын,
көлемі, күрделілік деңгейі
МЖМБС мен үлгілік оқу
бағдарламасына сәйкестігі; балалардың жас
ерекшелігіне сәйкестігі;
проблемалық жағдаяттар
туғызуы; сыни тұрғыдан пайымдауға
арналған тапсырмалардың
берілуі;
іріктелген материалдар
балалардың тәжірибесіне
негізделуі; сабақтастық, жүйелілік
және бірізділік
қағидаттарын сақтай
отырып, спиральдік
негізінде дамыту;
жалпы адамгершілік және
ұлттық-мәдени
құндылықтар негізінде
тәрбиелеу, әлеуметтендіру
әлеуетінің, қазақстандық
компоненттің көрініс
табуы; балаға ұсынылатын
ақпараттарда,
материалдарда
жергілікті, өңірлік
аспектілердің
бейнеленуі;
адамдардың күнделікті
өміріне, денсаулық
сақтауына қатысты әртүрлі
мәселелер көрінетін
жағдаятты мысалдардың
берілуі және талдануы; балалардың тәжірибелік
танымдық қызметін
ұйымдастырудың түрлі
нұсқаларының қамтылуы.
3 слайд
Ықшам сабақ ұйымдастыру барысында
тәрбиеші – 15 ( 20 ) минут оқыту
•
Өзінің таңдап алған ҰОҚ қатысты тиісті тапсырмаларды
жоспарлайды.
•
Тапсырмалар пәндік бағдарламаларды оқыту мақсаттары
аясында ҰОҚ мақсаты мен оқу мақсатына қол жеткізу керек.
•
Тапсырмалар оқу жоспарынан алынуы мүмкін немесе
ҰОҚ/оқудың мақсаттарын қанағаттандыру үшін алдын ала
белгіленеді.
•
Балалармен өзара әрекеттесе отырып және олардың
қажеттіліктерін қанағаттандыра отырып оқыту жаттығуларын
жетілдіреді, ҰОҚ бақылау тәсілдерін қолданады.
•
Оқытуды жүзеге асыру үшін қажетті ресурстарды
дайындайды
4 слайд
Ықшам сабақты ж оспарлау процесіне
балаларды қалай тартуға болады?
1-қадам
Тақырыпты оқу/ойын қызметі барысын
жеңілдету мүмкіндігін беретіндей етіп,
баланың қызығушылығына негіздеп
таңдаңыз.
2-қадам
Балалардың идеяларын белсендіретін
сұрақтарды қойыңыз.
3-қадам
Баланы дамытуға және оны белсендіруге
ықпал әтетін ойын/тапсырмаларды таңдаңыз
және жоспарлаңыз. 4-қадам
Жоспар тәрбиешіге және балаға тиесілі жұмыс құжаты. Сонымен қатар бұл
баланың оқуы мен дамуы туралы ата-аналарға берілетін ақпарат қызметінде
атқаратын құжат түрінде қолданылуы мүмкін.
Материалдар LEARNING THROUGH PLAY at Key Stage 1 P2 8 .
бейімделіп алынды.
5 слайд
Балалардың танымдық қызметтері ашылады:
•
Ойын формалары арқылы;
•
Жеке, жұптық, топтық жұмыстар;
•
Балалардың өзбетінше әрекеттерін
ұйымдастыру;
•
Нақты жағдайды жасау және оны талдау;
•
Белсенді диалогқа түсуге бағытталған сұрақтар
қою;
•
Проблемалық оқыту.
6 слайд
Бақылау мен ұйымдастырылған оқу
қызметін жоспарлаудың тиімді тәжірибесі.
•
Бақылау мектепке дейінгі тәрбие мен
оқытудың негізі болып табылады.
Бақылау нәтижесінде біз жоспарлауға
қажетті ақпараттарды жинай аламыз.
Бақылау - балалар прогресін және
оларға жақсы көмек көрсету туралы
ақпараттандырылған, кәсіби пікірлер
туралы материалдарды жинау тәсілі.
Сондай-ақ, бақылау – бала дамуы мен
оған қолдау көрсету туралы кәсіби
тұжырым жасауға негіз болатын
материал жинау тәсілінің бірі. Бақылау
ұйымдастырылған оқу қызметін
жоспарлауға, қажетті тиімді тәсілдерді
таңдауға мүмкіндік береді. Бақылау мыналарға негізделуі
тиіс:
• Оқу мақсаттары
• Күтілетін нәтиже
• Индикаторлар
• Ойлау дағдылары мен тұлғалық
қабілеттері
Сурет google ашық сілтемесінен алынды
7 слайд
Ы қшамсабақ бойынша кері байланыс оқыту
мен оқудың тиімділігіне қатысты жасалады:
ҰОҚ оқыту әдіс-тәсілдері;
саралау;
ресурстармен жабдықталғандық;
ұйымдастыру;
бақылау;
педагогтің модельдеуі;
уақыттың сақталуы;
рөлдердің ауысуы;
интеграция.
8 слайд
Қостанай облысы ,Амангелді ауданы Ә.Боранбаев
атындағы жалпы білім беретін орта мектептің
мектепалды даярлық сынып тәрбиешісі:
Магзумова Гүлден Сабитқызы Білім саласы: «Комуникация»
ҰОҚ: Көркем әдебиет
Тақырыбы: «Жыл басына
таласқан жануарлар» Бөлімі: 1. тыңдалған материалдың
мазмұнын түсіну
Бөлімше: 1.1 Көркем шығарманың
мазмұнын түсіну
1.3 Тыңдағанын мазмұндау.
0.1.1.1. Шағын ертегілердің
мазмұны бойынша сұрақтарға
жауап беру.
0.2.2.1 . Кейіпкердің қылығы
туралы пікірін айту (ұнайды
неліктен ұнамайды)
0.2.3.1 . Өзінің ұсынымдарын
сурет, сызба түрінде
безендіру. Оқу мақсаты:
Ертегінің мазмұны бойынша
сұрақтарға жауап бере алады.
Кейіпкердің қылығы туралы
пікірін айта алады.
Өзінің ұсынымдарын сурет,
сызба түрінде безендіре алады. ҰОҚ мақсаты:
S
M
A
R
T
9 слайд
Ұйымдастырылған оқу қызметіне
тарту тәсілдері
«Сиқырлы таяқша»
Қызығушылық (әр бала ертегі
кейіпкеріне айналады)
Бала үні (балалар бір – біріне
тілектер айтады) Миға шабуыл әдісі
«Ойлан, тап?» ойыны
сыни ойлау (жұмбақ жасыру)
Жылдамдық (жұмбақтың
жауабын жылдам табады )
“ Жағымды көңіл
– күй сыйла” әдісі
Бала үні («Мен ертегіні жақсы
көремін, өйткені» деп ертегінің
жағымды қасиеттерін айта
алады)Топқа бөлу
“ Сиқырлы қоржын” әдісі
қызғушылық (қоржын ішінде
шарларды алу арқылы
бөлінеді.)
10 слайд
Диалог және қолдау: «Ашық микрафон» әдісіНәтиже: “Ұйымдасқан ұтады” әдісі (суреттер арқылы әр
кейіпкердің қылығына пікірлерін айтады)
4к моделі, бала үні, ашық сұрақтар, жұппен жұмысТоппен жұмыс: Дидактикалық ойын «Не қайда өмір сүреді ? »
1 топ-суреттен көргендерін атау. (Жеңіл)
2 топ-Жануарлардың қайда өмір сүретіндерін анықтайды,оларды қайда
көргендерін әңгімелейді. (Күрделі)
3 топ-сызба арқылы байланыстырады. (4к моделі, бала үні) (Орташа)САРАЛАУ ТӘСІЛДЕРі
11 слайд
Бақылау
формасы“ Жағымды көңіл
– күй сыйла”
әдісі бала ертегінің
жағымдыжақтарын
баяндағанда
Бала үні
Миға шабуыл
«Ойлан, тап?» әдісі
(жұмбақтың жауабын
жылдам табады) бала
үні Топпен жұмыс:
Дидактикалық ойын «Не
қайда өмір сүреді ? »
топпен жұмыс
барысында тапсырма
орындау кезінде Бала үні Нәтиже: “Ұйымдасқан
ұтады” әдісі
(суреттер арқылы әр
кейіпкердің қылығына
пікірлерін айтады) жұппен
жұмыс бала үні,
Диалог және қолдау:
«Ашық микрафон»
әдісі
Ашық сұрақтар
Ештеңе түсінбеді
Түсінді, бірақ түсіндіре алмайды
Бәрін түсінді, басқаға түсіндіріп бере алады.№ Оқушының
аты - жөні Ертегінің мазмұнын
тыңдайды, сұрақтарға
жауап бере алады. Өзінің ұсынымдарын сурет,
сызба түрінде безендіре
алады. Кейіпкердің
қылығы туралы
пікірін айта алады.
А
Ә
Б
12 слайд
Осы ұсыныстар мен әріптестеріммен тәжірибе алмаса отырып, алдағы уақытта оқу
қызметін жоспарлау кезінде балалардың қажеттіліктерін ескере отырып, смарт
мақсатқа сай тапсырмалар , тиімді әдіс-тәсілдер, саралау, бақылау жүргіземін.
Болашақта 4К моделін, бала үнін ескеріп отырамын .Кері
байланыс Ұтымды
тұжырымдар
Тапсырма бергенде саралаудың әдіс-
тәсілдеріне байланысты беру, ҰОҚ –де
смарт мақсатты басшылыққа ала отырып
жеке тапсырмалар беру деген ұсыныстар
болды. Ықш a м с a б a қ бе p ген к e зд e o қытудың
ти i мді әд i с – тәс i лд e рінің қаншалықты
маңызды екенін білдім. Кері байланыс
орнату арқылы түсінбеген жерлерімді
толықтырып отырдым.
Қорытынды
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз