Материалдар / 10- дарс. Саккокий ғазаллари 10.1.5 – ифода воситаларидан фойдаланган ҳолда ижодий ёндошиб асар матни ёки парча мазмунини қайта ҳикоя қилиш 10.2.5 – асар қаҳрамонларини уларнинг тимсоллар тизимидаги роли ва аҳамиятини аниқлаган ҳолда тавсифлаш

10- дарс. Саккокий ғазаллари 10.1.5 – ифода воситаларидан фойдаланган ҳолда ижодий ёндошиб асар матни ёки парча мазмунини қайта ҳикоя қилиш 10.2.5 – асар қаҳрамонларини уларнинг тимсоллар тизимидаги роли ва аҳамиятини аниқлаган ҳолда тавсифлаш

Материал туралы қысқаша түсінік
10- дарс. Саккокий ғазаллари 10.1.5 – ифода воситаларидан фойдаланган ҳолда ижодий ёндошиб асар матни ёки парча мазмунини қайта ҳикоя қилиш 10.2.5 – асар қаҳрамонларини уларнинг тимсоллар тизимидаги роли ва аҳамиятини аниқлаган ҳолда тавсифлаш
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Мактаб

Абай Қунанбаев мактаби

Фан

Ўзбек адабиёти

Узоқ муддатли режа бўлими

1-БЎЛИМ . Ҳикматлар – саодатга етаклар.

Ўқитувчи исм-шарифи

Рашидова М.А

Куни

15.11.2024

Синфи:10 (таб.мат йўнал)

Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони:

Дарс мавзуси

10- дарс. Саккокий ғазаллари

Таълимий мақсадлар



10.1.5 – ифода воситаларидан фойдаланган ҳолда ижодий ёндошиб асар матни ёки парча мазмунини қайта ҳикоя қилиш

10.2.5 – асар қаҳрамонларини уларнинг тимсоллар тизимидаги роли ва аҳамиятини аниқлаган ҳолда тавсифлаш

Дарс мақсади

асар қаҳрамонларини уларнинг тимсоллар тизимидаги роли ва

аҳамиятини аниқлаган ҳолда тавсифлаш.

ифода воситаларидан фойдаланган ҳолда ижодий ёндошиб асар матни ёки парча мазмунини қайта ҳикоя қилиш

Инсоний қадриятларни

сингдириш

Инсонпарварлик , ватанпарварлик каби хислатларни камол топтириш. Меҳр-оқибат,дўстона муносабатни онгига сингдириш

Дарснинг бориши

Режалаштирилган

дарс босқичлари

Ўқитувчининг иш – фаолияти


Ўқувчининг иш – фаолияти


Баҳолаш


Ресурслар

Дарснинг кириш қисми

5-7 дақиқа


Яхши кайфият ҳар ишда ҳамдам”

Қуёш шуъласи” усулидан фойдаланамиз.Ҳар бир гуруҳ қуёш нурларига ўзларининг яхши тилакларини ёзиб бир бирига ҳадя қилади, “сизга соғлик тилайман” деб ёзинг. "Саккокий " ғазалларига басталанган қўшиқдан олинган парчани аудиолавҳалар орқали эшиттиради

Саломлашади ва навбатчи давомат ахборотини айтади.

Ҳар бир гуруҳ қуёш нурларига ўзларининг яхши тилакларини ёзиб бир бирига ҳадя қилади. “Сизга соғлик тилайман”

Қуёш шуъласи”дан ҳар бир ўқувчи биттадан рангли қоғоз олишади ва унда ёзилган яхши тилакни ўқиб эшиттирадилар.

Қолиплаштирувчи баҳолаш (“Уч чеҳра”) бир-бирини баҳолаш


Рангли қоғоз

А4 қоғози

Смайликлар, стикер

Дарснинг асосий қисми

30-35 дақиқа





















Шоир ғазаллари матни устида ишлаш

1-топшириқ.

1-гуруҳ: берилган ғазал матнини овоз чиқариб ифодали ўқинг ва ғазалнинг насрий баёнини оғзаки ҳикоя қилинг.

2-гуруҳ: ғазалда тилга олинган жой номларини аниқланг, уларнинг нимадан далолат беришини тушунтиринг. Ана шу жойларни ҳозирги жаҳон харитасидан топишга харакат қилинг.

3-гуруҳ: Асар вазни, жанри, қандай шеърий санъатлар қўлланилганини топиб, жадвални тўлдиринг.

Жанри


Вазни


Қофиядош сўзлар


Ташбеҳ


Тасниф ва сифатлаш


Тазод


Ташҳис


4-гуруҳ: асар тимсолларини аниқланг ва уларга тавсиф беринг. Қаҳрамонлар орқали шоир қандай фикрни илгари сурмоқда? Фикрингизни расмлар орқали тушунтиринг.

2-топшириқ.

1-гуруҳ: “Ақлий ҳужум”:

а)асарда берилган “эй жон” кимга қарата айтилган?

б)ғазалда қандай ғоя илгари сурилган?


2-гуруҳ :шоирнинг ишқ дардидаги ҳолати тасвирланган байтларни топинг ва ўз сўзларингиз билан изоҳланг.

3-гуруҳ:ғазалда қўлланилган шеърий санъатларни топинг ва жадвални тўлдиринг

Шеърий санъатлар

Мисоллар

Ташбеҳ....




4-гуруҳ: Саккокий шеъриятининг замондош шоирлар ижодидан фарқи ва ўхшаш томонларини Венн диаграммаси орқали аниқланг


Овал 2


Ўқувчилар иш дафтарларига сана ва мавзуни ёзадилар. Саккокий ғазалларидан намуналарни гуруҳларда ифодали ўқийдилар ва топшириқларни бажаради.

1-гуруҳ ўқувчилари берилган ғазал матнини овоз чиқариб ифодали ўқийди ва ғазалнинг насрий баёнини оғзаки ҳикоя қилади.

2-гуруҳ ўқувчилари ғазалда тилга олинган жой номларини аниқлаб, уларнинг нимадан далолат беришини тушунтиради.

3-гуруҳ ўқувчилари асар вазни, жанри, қандай шеърий санъатлар қўлланилганини топиб, жадвални тўлдиради.

4-гуруҳ: асар тимсолларини аниқлайди ва уларга тавсиф беради Дескрипторлар:

- берилган ғазал матнини овоз чиқариб ифодали ўқийди ва ғазалнинг насрий баёнини оғзаки ҳикоя қила олади;

-ғазалда тилга олинган жой номларини аниқлаб, ана шу жойларни ҳозирги жаҳон харитасидан топади;

-асар вазни, жанри, қандай шеърий санъатлар қўлланилганини топиб, жадвални тўлдиради;

-асар тимсолларини аниқлайди ва уларга тавсиф беради.

2-топшириқ.

1-гуруҳ: “Ақлий ҳужум”:

а)асарда берилган “эй жон” кимга қарата айтилганини билади

б)ғазалда илгари сурилган ғояни айтади

2-гуруҳ :шоирнинг ишқ дардидаги ҳолати тасвирланган байтларни топиб, ўз сўзлари билан изоҳлайди.

3-гуруҳ:ғазалда қўлланилган шеърий санъатларни жадвални тўлдиради

4-гуруҳ: Венн диаграммаси орқали аниқлайди

Дескрипторлар:

-ғазални ифодали ўқий олади;

-ғазалда илгари сурилган ғояни аниқлайди;

-шоирнинг ишқ дардидаги ҳолати тасвирланган байтларни топиб,ўз сўзлари билан изоҳлайди;.

-ғазалда қўлланилган шеърий санъатларни топа олади;

-Саккокий шеъриятининг замондош шоирлар ижодидан фарқи ва ўхшаш томонларини Венн диаграммаси орқали аниқлайди.



10-синф ўзбек адабиёти




https://tafakkur.net/gazallar/sakkokiy









Дидактик материаллар









Стикер

Бадиий адабиетлар жадвали

Дарс якуни

5-7 дақиқа

ҚАЙТА БОҒЛАНИШ:

Дарс якунида ўқувчилар рефлексия олиб борадилар:

Уйга вазифа: Саккокий ғазалини ёд олинг. Луғат устида ишланг.


дескрипторлар

А4 қоғоз

Дарс бўйича рефлексия

Дарс мақсадлари /таълимий мақсадлар ҳаққоний белгиланганми?

Ўқувчиларнинг барчаси ТМ-га эриша олдими?

Эриша олмасалар, нима учун?

Дарсда табақалаштириш/саралаш тўғри олиб борилдими?

Дарснинг босқичларида вақт тўғри сарфландими?




27 Сәуір 2025
78
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі