11 сынып алгебра 3 тоқсан 10 сабақ Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі

Тақырып бойынша 31 материал табылды

11 сынып алгебра 3 тоқсан 10 сабақ Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі

Материал туралы қысқаша түсінік
11.3.1.14-көрсеткіштік функцияның анықтамасын білу және оның графигін салу; 11.3.1.15-көрсеткіштік функцияның қасиеттерін есептер шығаруда қолдану;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

Бөлім:

Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 11

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Көрсеткіштік функция, оның қасиеттері және графигі


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.3.1.14-көрсеткіштік функцияның анықтамасын білу және оның графигін салу;

11.3.1.15-көрсеткіштік функцияның қасиеттерін есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты:

-көрсеткіштік функцияның анықтамасын білу және оның графигін салады;

-көрсеткіштік функцияның қасиеттерін есептер шығаруда қолданады;

Құндылықтарды дарыту

Жасампаздық және жаңашылдық

-Оқу міндеттерін шешудің оңтайлы тәсілдерін таба білу, ол үшін жаңаны қолдану және бұрыннан таныс алгоритмдерді біріктіру, оларды стандартты емес есептерді шешуде қолдану.

-Сыни тұрғыдан ойлау, сенімді ғылыми ақпаратты анықтау және ғылымға қарсы түсініктерді сыни көзқарастың болуы

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Сабаққа дайындығын пысықтау.

,



, cтикерлерді таңдау арқылы оқушылар 2 топқа бөлінеді.


Үй тапсырмасын топта тексеру. Үй тапсырмасында қиындық тудырған есепті сыныппен біріге отырып талқылау.



Бүгінгі сабаққа қатысты bilimland.kz порталынан бейне қарау.



Бүгінгі сабақтын мақсаты мен күтілетін нәтижелер таныстырылады.


Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»


ДК экраны


Сұрақтар топтамасы.


Оқулық 11-сынып.


Сабақтың ортасы





















Анықтама: Егер >0, ≠1 болса, онда y = функциясын негізі -ға тең көрсеткіштік функция деп атайды.


Мысалы, y = және т.с.с көрсеткіштік функциялар болады. Анықтамадағы >0, ≠1 шарттары өте маңызды.

Зерттеу жұмысы

Топтық тапсырма.

1-топ 2-топ

y = y =

1) Көрсеткіштік функцияның анықталу облысын анықтау;

2) Көрсеткіштік функцияның мәндер облысын анықтау;

3) Функция графигін салу

Топтар бірі-бірінің жұмысын бағалайды.

Мұғалімнің кері байланысы беріледі.

Көрсеткіштік функцияның қасиеттері:

1) Көрсеткіштік функцияныңанықталу облысы (-∞;+∞) сандар жиыны болады

2) (0; +∞) сандар жиыны көрсеткіштік функцияныңмәндерінің облысы болады

3) а) егер > 1 және болады;

ә) егер > 1 және болады;

б) егер < 1 және болады;

в) егер < 1 және болады;

г) егер >0және болады.

4) Егер > 1 , онда y = көрсеткіштік функциясы өспелі болады, яғни теңсіздігін қанағаттандыратын әрбір , нақты сандары үшін теңсіздігі орындалады.

5) Егер , онда y = көрсеткіштік функциясы кемімелі болады, яғни теңсіздігін қанағаттандыратын әрбір , нақты сандары үшін теңсіздігі орындалады.


y = көрсеткіштік функцияның графигі

Көрсеткіштік функция графигі  параметріне байланысты болады:


> 1 < 1


Функция графигі өспеліФункция графигі кемімелі

Жұптық жұмыс:

Деңгейлік тапсырмалар

А деңгей

1. тің қандай мәндерінде өрнегінің мәні

а)1-ден үлкен; ә) 1-ден кіші; б) 1-ге тең болады?

2. тің қандай мәндерінде өрнегінің мәні

а)1-ден үлкен; ә) 1-ден кіші; б) 1-ге тең болады?

3. Функцияның графигін салыңыз:

а) y = ә) y = б) y =0, в) y =
Бағалау критерийлері:

  1. Көрсеткіштік функцияның негізі 1-ден артық болғанда функцияның өспелі болатындығын біледі;

  2. Көрсеткіштік функцияның негізі болса, функцияның кемімелі болатындығын біледі;

  3. Көрсеткіштік функция графигін сала алады.

В деңгей

4. Функцияның өспелі не кемімелі болатындығын анықтаңыз:

а) ә) б)

в) г) ғ) .

5. Сандарды салыстырыңыз:

а) ә) б)

в) г) ғ)


С деңгей

6. [-1;1] аралығында функциялардың ең үлкен және ең кіші мәндерін анықтаңыз:

а)

ә)

Дескриптор:

-1-ші сұраққа жауап береді.

1-балл

-2-ші сұраққа жауап береді.

1-балл

-3-ші сұраққа жауап береді.

1-балл


Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады


ДК экраны


Сұрақтар топтамасы.


Оқулық 11-сынып.





Shape1

Сабақтың соңы

Үйге тапсырма

7. Функцияның графигін салыңыз:

а) y = ә) y = б) y = в) y =


8. ның қандай мәндерінде теңсіздігінен :

а) m > n; ә) m < n теңсіздігі шығады?


9.Егер:


теңсіздігі орындалса, онда негізін 1-мен салыстырыңдар

Қорытынды.

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

  • Көрсеткіштік функция дегеніміз не?

  • Көрсеткіштік функцияның қандай қасиеттері бар?

  • Нені үйренуім керек...

  • Ұсыныс ...


Бағалау. Оқушылар бір-бірін ауызша критерий бойынша бағалайды.

- Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
08.02.2025
181
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі