Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Металдар белсенділігін салыстыру. | Мектеп: Төлеби ауданы Зертас ауылыҚ. Мамытов жом
|
Күні:15.06.2018ж | Мұғалімнің аты-жөні:Беркинбаева М. |
Сынып: 8 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | §11.Металдардың оттекпен және сумен әрекеттесуі. №2 көрсетілім «Белсенді металдардың салқын және ыстық сумен әрекеттесуі» |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.2.4.1 кейбір металдар басқаларға қарағанда тотығуға тезірек ұшырайтындығын білу;8.2.4.2 белсенді металдардың салқын сумен, ыстық су немесе бумен әрекеттесуін сипаттау; 8.2.4.3 металдар коррозиясын туындатуға әсер ететін жағдайларды зерттеу; |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:кейбір металдар басқаларға қарағанда тотығуға тезірек ұшырайтындығын біледі;белсенді металдардың салқын сумен, ыстық су немесе бумен әрекеттесуін сипаттай аладыметалдар коррозиясын туындатуға әсер ететін жағдайларды анықтайды |
| Көптеген оқушылар:белсенді металдардың салқын сумен, ыстық су немесе бумен әрекеттесуін сипаттай алады
|
| Кейбір оқушылар:металдар коррозиясын туындатуға әсер ететін жағдайларды анықтайды. |
Бағалау критерийі | кейбір металдар басқаларға қарағанда тотығуға тезірек ұшырайтындығын біледі;белсенді металдардың салқын сумен, ыстық су немесе бумен әрекеттесу реакция теңдеуін құрастырады;металдар коррозиясын туындатуға әсер ететін факторларды анықтайды. |
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: металдардың тотығуға ұшырау реакцияларын жаза алады, металдар коррозиясын туындатуға әсер ететін жағдайларды анықтайды, көрсетілім арқылы реакция теңдеулерін дәптерге түсіреді.
|
| Негізгі сөздер және сөз тіркестері: металдар, оттек, оксид, су, сутек, гидроксид, коррозия, таттану. |
| Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:Коррозия дегеніміз не.......?Белсенді металдар ыстық және суық сумен қалай әрекеттеседі........?Металдарды жемірілуден қалай қорғайды.........?Металдардың сумен әрекеттесуі реакцияның қай типіне жатады......? |
Құндылықтарға баулу
| қарым-қатынас жасау қабілеті ; өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау |
Пәнаралық байланыс | Физика |
Алдыңғы білім
| 7.3.1.7 -металдар мен бейметалдардың жануы кезінде оксидтер түзілетіндігін білу7.2.2.2 -сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу және сутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар |
Сабақтың басы5 мин
| Ұйымдастыру
5 мин
| Ұйымдастыру кезеңі.Оқушылармен сәлемдесу, назарларын сабаққа аудару. «Геометриялық фигуралар» әдісі арқылы топқа бөлу. Қима қағаздар арқылы топқа бөлінеді және өздері топ басшыларын сайлап алады. Белсенділігі жоғары металдар
Белсенділігі орта металдар
Белсенділігі төмен металдарШирату жаттығулары «Суреттер сөйлейді» әдісіБес термин сөз айту ( натрий, калий, кальций; алюминий, мырыш,магний: алтын, сынап, платина ) Суреттер бойынша реакция теңдеулерін жаза отырып жаңа сабақ мазмұнын ашу. Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау
Мыс+оттек=мыс окиді
темір+оттек=темір (ІІІ) оксиді | Геометриялық фигуралар
дәптер оқулық
|
Сабақтың ортасы32 мин
|
13 мин
7 мин
12 мин
| ДескрипторМеталдар белсенділігін сипаттай аладыРеакция теңдеулерін жазады
«Зертхана бекеті» әдісі (жеке жұмыс)№2 көрсетілім «Белсенді металдардың салқын және ыстық сумен әрекеттесуі» (мұғалім көрсетеді)Мақсаты: өте белсенді металдар ыстық және суық сумен қалай әрекеттесетіндігіне көз жеткізу.Натрий кесегін кесіп алып, фильтр қағазымен құрғатамыз.Натрий түйірлері бар фильтр қағазын суық және ыстық суы бар кристалдандырғыштарға саламыз.Осы реакцияны кальций түйіршіктерімен қайталаймыз.
Дескриптор Өзгерістерді байқайды.Реакция теңдеуін жазадыҚорытынды жаза алады
Кері байланыс: Маған түсінікті
Мен түсіндім
Маған көмек керек
«Сен маған, мен саған» әдісі (жұптық жұмыс)Массасы 65 грамм мырыш оттекпен әрекеттескенде қанша грамм мырыш оксиді түзіледі?Массасы 23 грамм натрий сумен әрекеттескенде түзілген натрий гидроксидінің массасын есепте.АлгоритмРеакция теңдеуін құрастырады, теңестіреді.Әрекеттесуші заттардың молярлы массасын табады.Түзілген өнімнің массасын есептейді.
«Зерттеушілік конференциясы» әдісі (топтық жұмыс)1-топЖемірілу дегеніміз не ?Жемірілудің түрлері.2-топ Химиялық жемірілу мен электрохимиялық жемірілудің айырмашылығы. Жемірілумен күресу жолдарын атаңдар.3-топ Химиялық жемірілуге мысал келтіріңдер.Электрохимиялық жемірілуге мысал келтіріңдер.«Борт журналы» әдісі
|
https://www.youtube.com/watch?v=h_W8K87rDOg
РеактивтерИндикаторлар химиялық құрал-жабдықтароқулық
кеспе қағаздар
Кеспе қағаздар
Бейне жазба көрсету
Плакат АКТМаркер оқулық
Кеспе қағаздар
|
Сабақтың соңы | 3 мин |
| Кеспе қағаздар |
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. Барлық оқушыларға тәжірибелік көрсетілімдерді көрсету арқылы жетелеуші сұрақтар қойылады. Көптеген оқушыларға белсенді металдардың сумен, оттегімен әрекеттесу реакцияларының жүру үдерісі көрсетіледі.Кейбір оқушыларға металдар коррозиясын туындатуға әсер ететін жағдайларды анықтау жұмыстары беріледі.
|
Әр оқушының ОМ жеткендігін аныктау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдануКері байланысӨзара бағалауҚалыптастырушы бағалау |
Зертханалық тәжірибелерді орындау барысында оқушылар қауіпсіздік техникасы ережелерін талапқа сай орындауын қатаң басты назарда ұстаймын. |
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауқытулар болды ма және неліктен? |
|
|
|
жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|