|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№23 сабақ. Қазақ хандығы қалай құрылды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.3.1 Қазақ хандығының құрылу себептерін түсіндіру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ хандығының құрылуы жайлы білетін болады. Оқиға желісімен дайындауды үйренеді. |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Топқа бөлу. «Сақа» әдісі 1-топ.Хан 2-топ.Сардар 3-топ.Батыр. Өткенді пысықтау Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып Жаңа сабаққа кіріспе "Жұмбақ суреттер" әдісі Оқушыларға Қазақ хандығының құрылуына байланысты суреттер көрсетіледі (Керей мен Жәнібек, көшу, хандықтың туы және т.б.). 1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс Мұғалім "Қазақ хандығының құрылуы" мәтінін оқиды. Оқушылар мәтінді оқып, негізгі оқиғаларды тізбектейді. 2-тапсырма. «Кроссворд» әдісі. «Қазақ хандығы» Қосымша №1. Онлайн платформада (Wordwall, LearningApps) жасалған кроссвордты шешеді.
3-тапсырма.Тарихи рөлдік ойынӘр топқа Керей, Жәнібек және халық рөлдері беріледі. Оқушылар өз рөлдерін ойнап, Қазақ хандығының құрылу процесін сахналайды. Сергіту сәті. «Хан әскерлері» Оқушылар хан әскерлері секілді жаттығулар жасап, сергіту сәтін өткізеді. (Қолды көтеру – қылыш көтеру, секіру – атты айдау, т.б.) ЕҚБ тапсырма Қазақ хандығы туралы қарапайым сөйлемдер беріледі, оқушылар оларды оқып, сурет салады. Бекіту. Викторина "Қазақ хандығы" (Kahoot немесе Quizizz) Оқушылар викторина сұрақтарына жауап береді. Қосымша №1. Үй тапсырмасы "Егер мен хан болсам..." тақырыбында шағын әңгіме жазу. Кері байланыс. "Бас бармақ" әдісі
|
Бір-бірімен амандасады. Жылы лебіздерін білдіреді.
Өткенді пысықтайды Оқушылар суреттерді қарап, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды. Мәтінмен жұмыс жасайды. Кроссвордты шешеді. Тарихи рөлдерді сомдайды. Жаттығу жасайды. Тапсырмаларды орындайды. Кері байланыс береді. |
Оқушыларды мақтап, мадақтап отыру. ҚБ: «Жұлдыз жинау»
Дескриптор: Өткенді пысықтайды.Сұрақтарға жауап береді. Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор: Дескриптор: Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі |
Оқулық суреттер Интернет платформалар суреттер (Kahoot! немесе LearningApps) оқулық презента ция Жұмыс дәптері оқулықтар суреттер Топшама лар Кері байланыс тақтасы. |
||
Қосымша №1
№23 сабақ. Қазақ хандығы қалай құрылды?
Викторина: "Қазақ хандығы"
(Тестті онлайн платформаға енгізуге болады – Kahoot, Quizizz, Wordwall)
1️
Қазақ хандығының негізін
қалаған хандар кімдер?
A) Абылай хан мен Кенесары хан
B) Тәуке хан мен Есім хан
✅
C) Керей хан мен Жәнібек
хан
D) Әбілқайыр хан мен Бөкей хан
2️
Қазақ хандығы қай ғасырда
құрылды?
A) XIV ғасырда
✅
B) XV ғасырда
C) XVI ғасырда
D) XVII ғасырда
3️
Қазақ хандығы қай жерде
құрылды?
✅
A) Шу мен Талас өзендерінің
бойында
B) Жетісу аймағында
C) Сырдарияның бойында
D) Алтай тауларында
4️
Қазақ хандығының алғашқы
ханы кім болды?
✅
A) Керей хан
B) Жәнібек хан
C) Тәуке хан
D) Абылай хан
5️
Қазақ хандығының құрылу
себебі неде болды?
✅
A) Әбілқайыр хандығының
әділетсіздігі мен қысымы
B) Ресей империясының қолдауымен
C) Қытай мемлекетінің көмегімен
D) Моңғол шапқыншылығынан кейінгі жағдай
6️
Қазақ хандығының негізгі
мақсаты қандай болды?
A) Жерді кеңейту
B) Басқа елдерді жаулап алу
✅
C) Қазақ халқының тәуелсіз
мемлекетін құру
D) Сауда-саттықты дамыту
7️
Қазақ хандығының алғашқы
кездегі көрші мемлекеттері
қайсы?
A) Ресей, Франция, Германия
✅
B) Моғолстан, Әбілқайыр
хандығы, Ноғай Ордасы
C) Осман империясы, Қытай, Жапония
D) Үндістан, Иран, Англия
8️
Қазақ хандығы туралы жазған
тарихи тұлғалардың бірі кім?
A) Абай Құнанбайұлы
B) Ыбырай Алтынсарин
✅
C) Мұхаммед Хайдар Дулати
D) Сәкен Сейфуллин
Дескриптор:
✔
Викторина сұрақтарына дұрыс
жауап береді.
✔
Қазақ хандығы туралы негізгі
тарихи фактілерді біледі.
✔
Оқиға желісін дұрыс
талдайды.
«Қазақ хандығы» кроссворды
?Көлденең:
2. Қазақ хандығының құрылуына себепші болған хан
(Әбілқайыр).
4. Қазақ хандығы алғаш құрылған жер
(Шу).
6. Қазақ хандығының құрылуына көмектескен мемлекет
(Моғолстан).
7. Қазақ хандығының негізгі әскери күші
(Сарбаз).
8. Қазақ хандығында билік жүргізген тұлға
(Хан).
?Тігінен:
-
Қазақ хандығының алғашқы хандарының бірі (Керей).
-
Қазақ хандығының негізін қалаған екінші хан (Жәнібек).
-
Қазақ хандығы туралы алғаш жазған ғалым (Дулати).
Дескриптор:
✔ Кроссвордтағы сұрақтарға дұрыс жауап
береді.
✔ Қазақ хандығының негізгі тұлғалары мен ұғымдарын
біледі.
✔ Тарихи терминдерді дұрыс
қолданады.
? Бұл кроссвордты онлайн форматта жасау үшін:
-
Wordwall – «Кроссворд» функциясын таңдау.
-
LearningApps – «Кроссворд» опциясын қолдану.
-
Crossword Labs – дайын кроссворд жасау.
Оқушылар кроссвордты шешіп, Қазақ хандығы туралы білімдерін бекіте алады! ?
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№24 сабақ. Қазақ жерінің даңқты хандары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.4.1 тарихи мысалдар негізінде хандар, батырлар мен билердің рөлін түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ хандарының немен айналысқанын; оларды не себепті құрмет тұтанымызды білетін болады. Ел билеген хандар туралы өлең құрастырып, олардың тарихи таңбаларын салуды үйренеді. |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру "Хан тағы" ойыны Мұғалім оқушыларды шеңберге тұрғызып, "Егер сен хан болсаң, қандай әділ заңдар енгізер едің?" деп сұрайды. Өткенді пысықтау "Егер мен хан болсам..." тақырыбында шағын әңгімелерін тексеру. Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып Жаңа сабаққа кіріспе "Кім бұл?" әдісі Оқушыларға қазақ хандарының суреттері көрсетіледі (мысалы, Абылай хан, Тәуке хан, Керей хан, Жәнібек хан). Олар кім екенін анықтап, сабақ тақырыбын болжайды. 1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс "Тарихи деректер" Қазақтың даңқты хандары туралы қысқаша мәтін беріледі. Оқушылар мәтінді оқып, негізгі ақпараттарды анықтайды. 2-тапсырма. "Хан кеңесі" рөлдік ойыны Әр топқа белгілі бір ханның рөлі беріледі. Олар халық алдында өздерін таныстырып, қандай шешімдер қабылдайтынын айтады.
3-тапсырма. Топтық жұмыс. "Таңбалар сыры" Әр топқа белгілі бір ханның таңбасы көрсетіледі. Олар осы таңбаның мағынасын талдап, өз таңбаларын салады.
ЕҚБ тапсырма Оқушыларға қысқаша жеңілдетілген мәтін беріледі. Олар мәтіннен хандардың есімдерін тауып, суреттерін бояйды. ҚЖ: Тест тапсырмалары: Қазақ хандығын құрған хандар кімдер? А) Абылай хан мен Әбілқайыр хан В) Керей мен Жәнібек ✅ С) Тәуке хан мен Қасым хан Қасым ханның атақты заңдар жинағы қалай аталды? А) "Жеті жарғы" В) "Қасым ханның қасқа жолы" ✅ С) "Алтын орда заңы" Абылай хан қай ғасырда өмір сүрді? А) XV ғасыр В) XVIII ғасыр ✅ С) XIX ғасыр Тәуке ханның билігі кезінде қандай заң жүйесі қолданылды? А) "Төрт тұғыры" В) "Жеті жарғы" ✅ С) "Ел билеу ережесі" Қазақ хандығының алғашқы астанасы қай қала болған? А) Түркістан В) Сығанақ ✅ С) Отырар Бекіту. «Кім жылдам?» викториналық ойын. Үй тапсырмасы "Мен құрметтейтін хан" тақырыбында қысқаша шығарма жазу. Кері байланыс "Ханның мөрі" әдісі
|
Оқушылар бір-бірімен амандасады. Оқушылар өз ойларын бөлісіп, сабаққа дайындалады. Өткенді пысықтайды Жаңа сабақты түсініп алады. Тапсырмаларды орындайды. Мәтінді оқиды. Рөлдік ойын сомдайды. Жаттығулар жасайды. Топпен жұмыс жасайды. Тапсырмаларды орындайды Тест жұмысын орындайды Тапсырмаларды орындайды. Сұрақтарға жауап береді. Үй тапсырмасын алады. Кері байланыс алады. |
Оқушыларды мақтап мадақтап отырады. ҚБ: «Медаль» әдісі.
Дескриптор: Өткенді пысықтайды.Сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор: Дескриптор: Дескриптор: Дескриптор: Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді. Қазақ хандары туралы білімін бекітеді. Дескриптор: Викторина сұрақтарына дұрыс жауап береді. Қазақ хандығы туралы білімдерін бекітеді. Кері байланыс. «Ханның мөрі» әдісі |
Оқулық Интернет платформалар (Kahoot! немесе LearningApps) Презента ция Жұмыс дәптері Оқулықтар Суреттер Үлестірме лі материал дар Топшама лар Суреттер Тест парақшалары Суреттер Кері байланыс тақтасы. |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
||||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№25 сабақ. Батырлар – Отанымыздың қорғаны. Билер – Ұлы Даланың даналары. |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.4.1 тарихи мысалдар негізінде хандар, батырлар мен билердің рөлін түсіндіру |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ батырлары мен билері туралы білетін болады. Батырлардың қару-жарағын сипаттауды, батырлардың өміріндегі оқиғаларды салыстыруды, жалпы батырлардың бойындағы ерекше қасиеттерді таба білуді үйренеді. |
|||||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Топқа бөлу. 1-топ. Батыр 2-топ. Би. 3-топ. Шешен Өткенді пысықтау "Мен құрметтейтін хан" тақырыбында қысқаша шығармаларды тексеру. Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып Жаңа сабаққа кіріспе "Суреттер сөйлейді" әдісі Қазақ батырлары мен билерінің суреттері көрсетіледі. Оқушылар олардың есімдерін атап, қай ғасырда өмір сүргенін болжайды. Бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды. 1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс Мұғалім "Қазақ батырлары мен билері" туралы мәтінді оқиды. Оқушылар мәтінді оқып, батырлар мен билердің рөлін анықтайды. 2-тапсырма. Батырлардың қару-жарағы Әр топқа батырлардың қару-жарағы туралы мәліметтер беріледі. Оқушылар әр қаруды сипаттап, оның қандай мақсатта қолданылғанын айтады.
3-тапсырма. Рөлдік ойын "Батырлар кеңесі" Әр топ белгілі бір тарихи кейіпкердің рөлін ойнап, шағын сахналық көрініс көрсетеді. ЕБҚ тапсырма Батырлар мен билер туралы қарапайым сөйлемдер беріледі, оқушылар оларды оқып, сурет салады. Бекіту тапсырмасы Викторина "Батырлар мен билер" (Kahoot немесе Quizizz) Үй тапсырмасы "Мен батыр болсам..." тақырыбында әңгіме жазу. Кері байланыс "Екі жұлдыз, бір тілек" әдісі
|
Оқушылар бір-бірімен амандасады.Жылы лебіздерін білдіреді.
Өткенді пысықтайды Суреттер бойынша жаңа сабақпен танысады. Мәтінмен жұмыс жасайды. Тапсырмаларды орындайды Жаттығулар жасайды. Тапсырмаларды орындайды Рөлдік ойындар ойнайды Тапсырмаларды орындайды. Үй тапсырмасын алады. Кері байланыс жасайды. Оқушылар викторина сұрақтарына жауап береді |
Оқушыларды мақтап-мадақтап отыру. ҚБ: «Зымыран»
Дескриптор: Өткенді пысықтайды.Сұрақ тарға жауап береді.Шығармала рын оқиды. Дескриптор: Дескриптор: Дескриптор: Дескриптор:
Дескриптор:
Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек». |
Оқулық Интернет платформалар (Kahoot! немесе LearningApps) Презента ция Жұмыс дәптері Суреттер Топшама лар Үлестірме лі материал дар Кері байланыс тақтасы |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№23 сабақ. Қазақ хандығы қалай құрылды? №24 сабақ. Қазақ жерінің даңқты хандары №25 сабақ. Батырлар – Отанымыздың қорғаны. Билер – Ұлы Даланың даналары.
№23 сабақ. Қазақ хандығы қалай құрылды? №24 сабақ. Қазақ жерінің даңқты хандары №25 сабақ. Батырлар – Отанымыздың қорғаны. Билер – Ұлы Даланың даналары.
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№23 сабақ. Қазақ хандығы қалай құрылды? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.3.1 Қазақ хандығының құрылу себептерін түсіндіру. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ хандығының құрылуы жайлы білетін болады. Оқиға желісімен дайындауды үйренеді. |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Топқа бөлу. «Сақа» әдісі 1-топ.Хан 2-топ.Сардар 3-топ.Батыр. Өткенді пысықтау Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып Жаңа сабаққа кіріспе "Жұмбақ суреттер" әдісі Оқушыларға Қазақ хандығының құрылуына байланысты суреттер көрсетіледі (Керей мен Жәнібек, көшу, хандықтың туы және т.б.). 1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс Мұғалім "Қазақ хандығының құрылуы" мәтінін оқиды. Оқушылар мәтінді оқып, негізгі оқиғаларды тізбектейді. 2-тапсырма. «Кроссворд» әдісі. «Қазақ хандығы» Қосымша №1. Онлайн платформада (Wordwall, LearningApps) жасалған кроссвордты шешеді.
3-тапсырма.Тарихи рөлдік ойынӘр топқа Керей, Жәнібек және халық рөлдері беріледі. Оқушылар өз рөлдерін ойнап, Қазақ хандығының құрылу процесін сахналайды. Сергіту сәті. «Хан әскерлері» Оқушылар хан әскерлері секілді жаттығулар жасап, сергіту сәтін өткізеді. (Қолды көтеру – қылыш көтеру, секіру – атты айдау, т.б.) ЕҚБ тапсырма Қазақ хандығы туралы қарапайым сөйлемдер беріледі, оқушылар оларды оқып, сурет салады. Бекіту. Викторина "Қазақ хандығы" (Kahoot немесе Quizizz) Оқушылар викторина сұрақтарына жауап береді. Қосымша №1. Үй тапсырмасы "Егер мен хан болсам..." тақырыбында шағын әңгіме жазу. Кері байланыс. "Бас бармақ" әдісі
|
Бір-бірімен амандасады. Жылы лебіздерін білдіреді.
Өткенді пысықтайды Оқушылар суреттерді қарап, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды. Мәтінмен жұмыс жасайды. Кроссвордты шешеді. Тарихи рөлдерді сомдайды. Жаттығу жасайды. Тапсырмаларды орындайды. Кері байланыс береді. |
Оқушыларды мақтап, мадақтап отыру. ҚБ: «Жұлдыз жинау»
Дескриптор: Өткенді пысықтайды.Сұрақтарға жауап береді. Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор: Дескриптор: Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі |
Оқулық суреттер Интернет платформалар суреттер (Kahoot! немесе LearningApps) оқулық презента ция Жұмыс дәптері оқулықтар суреттер Топшама лар Кері байланыс тақтасы. |
||
Қосымша №1
№23 сабақ. Қазақ хандығы қалай құрылды?
Викторина: "Қазақ хандығы"
(Тестті онлайн платформаға енгізуге болады – Kahoot, Quizizz, Wordwall)
1️
Қазақ хандығының негізін
қалаған хандар кімдер?
A) Абылай хан мен Кенесары хан
B) Тәуке хан мен Есім хан
✅
C) Керей хан мен Жәнібек
хан
D) Әбілқайыр хан мен Бөкей хан
2️
Қазақ хандығы қай ғасырда
құрылды?
A) XIV ғасырда
✅
B) XV ғасырда
C) XVI ғасырда
D) XVII ғасырда
3️
Қазақ хандығы қай жерде
құрылды?
✅
A) Шу мен Талас өзендерінің
бойында
B) Жетісу аймағында
C) Сырдарияның бойында
D) Алтай тауларында
4️
Қазақ хандығының алғашқы
ханы кім болды?
✅
A) Керей хан
B) Жәнібек хан
C) Тәуке хан
D) Абылай хан
5️
Қазақ хандығының құрылу
себебі неде болды?
✅
A) Әбілқайыр хандығының
әділетсіздігі мен қысымы
B) Ресей империясының қолдауымен
C) Қытай мемлекетінің көмегімен
D) Моңғол шапқыншылығынан кейінгі жағдай
6️
Қазақ хандығының негізгі
мақсаты қандай болды?
A) Жерді кеңейту
B) Басқа елдерді жаулап алу
✅
C) Қазақ халқының тәуелсіз
мемлекетін құру
D) Сауда-саттықты дамыту
7️
Қазақ хандығының алғашқы
кездегі көрші мемлекеттері
қайсы?
A) Ресей, Франция, Германия
✅
B) Моғолстан, Әбілқайыр
хандығы, Ноғай Ордасы
C) Осман империясы, Қытай, Жапония
D) Үндістан, Иран, Англия
8️
Қазақ хандығы туралы жазған
тарихи тұлғалардың бірі кім?
A) Абай Құнанбайұлы
B) Ыбырай Алтынсарин
✅
C) Мұхаммед Хайдар Дулати
D) Сәкен Сейфуллин
Дескриптор:
✔
Викторина сұрақтарына дұрыс
жауап береді.
✔
Қазақ хандығы туралы негізгі
тарихи фактілерді біледі.
✔
Оқиға желісін дұрыс
талдайды.
«Қазақ хандығы» кроссворды
?Көлденең:
2. Қазақ хандығының құрылуына себепші болған хан
(Әбілқайыр).
4. Қазақ хандығы алғаш құрылған жер
(Шу).
6. Қазақ хандығының құрылуына көмектескен мемлекет
(Моғолстан).
7. Қазақ хандығының негізгі әскери күші
(Сарбаз).
8. Қазақ хандығында билік жүргізген тұлға
(Хан).
?Тігінен:
-
Қазақ хандығының алғашқы хандарының бірі (Керей).
-
Қазақ хандығының негізін қалаған екінші хан (Жәнібек).
-
Қазақ хандығы туралы алғаш жазған ғалым (Дулати).
Дескриптор:
✔ Кроссвордтағы сұрақтарға дұрыс жауап
береді.
✔ Қазақ хандығының негізгі тұлғалары мен ұғымдарын
біледі.
✔ Тарихи терминдерді дұрыс
қолданады.
? Бұл кроссвордты онлайн форматта жасау үшін:
-
Wordwall – «Кроссворд» функциясын таңдау.
-
LearningApps – «Кроссворд» опциясын қолдану.
-
Crossword Labs – дайын кроссворд жасау.
Оқушылар кроссвордты шешіп, Қазақ хандығы туралы білімдерін бекіте алады! ?
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№24 сабақ. Қазақ жерінің даңқты хандары |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.4.1 тарихи мысалдар негізінде хандар, батырлар мен билердің рөлін түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ хандарының немен айналысқанын; оларды не себепті құрмет тұтанымызды білетін болады. Ел билеген хандар туралы өлең құрастырып, олардың тарихи таңбаларын салуды үйренеді. |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру "Хан тағы" ойыны Мұғалім оқушыларды шеңберге тұрғызып, "Егер сен хан болсаң, қандай әділ заңдар енгізер едің?" деп сұрайды. Өткенді пысықтау "Егер мен хан болсам..." тақырыбында шағын әңгімелерін тексеру. Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып Жаңа сабаққа кіріспе "Кім бұл?" әдісі Оқушыларға қазақ хандарының суреттері көрсетіледі (мысалы, Абылай хан, Тәуке хан, Керей хан, Жәнібек хан). Олар кім екенін анықтап, сабақ тақырыбын болжайды. 1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс "Тарихи деректер" Қазақтың даңқты хандары туралы қысқаша мәтін беріледі. Оқушылар мәтінді оқып, негізгі ақпараттарды анықтайды. 2-тапсырма. "Хан кеңесі" рөлдік ойыны Әр топқа белгілі бір ханның рөлі беріледі. Олар халық алдында өздерін таныстырып, қандай шешімдер қабылдайтынын айтады.
3-тапсырма. Топтық жұмыс. "Таңбалар сыры" Әр топқа белгілі бір ханның таңбасы көрсетіледі. Олар осы таңбаның мағынасын талдап, өз таңбаларын салады.
ЕҚБ тапсырма Оқушыларға қысқаша жеңілдетілген мәтін беріледі. Олар мәтіннен хандардың есімдерін тауып, суреттерін бояйды. ҚЖ: Тест тапсырмалары: Қазақ хандығын құрған хандар кімдер? А) Абылай хан мен Әбілқайыр хан В) Керей мен Жәнібек ✅ С) Тәуке хан мен Қасым хан Қасым ханның атақты заңдар жинағы қалай аталды? А) "Жеті жарғы" В) "Қасым ханның қасқа жолы" ✅ С) "Алтын орда заңы" Абылай хан қай ғасырда өмір сүрді? А) XV ғасыр В) XVIII ғасыр ✅ С) XIX ғасыр Тәуке ханның билігі кезінде қандай заң жүйесі қолданылды? А) "Төрт тұғыры" В) "Жеті жарғы" ✅ С) "Ел билеу ережесі" Қазақ хандығының алғашқы астанасы қай қала болған? А) Түркістан В) Сығанақ ✅ С) Отырар Бекіту. «Кім жылдам?» викториналық ойын. Үй тапсырмасы "Мен құрметтейтін хан" тақырыбында қысқаша шығарма жазу. Кері байланыс "Ханның мөрі" әдісі
|
Оқушылар бір-бірімен амандасады. Оқушылар өз ойларын бөлісіп, сабаққа дайындалады. Өткенді пысықтайды Жаңа сабақты түсініп алады. Тапсырмаларды орындайды. Мәтінді оқиды. Рөлдік ойын сомдайды. Жаттығулар жасайды. Топпен жұмыс жасайды. Тапсырмаларды орындайды Тест жұмысын орындайды Тапсырмаларды орындайды. Сұрақтарға жауап береді. Үй тапсырмасын алады. Кері байланыс алады. |
Оқушыларды мақтап мадақтап отырады. ҚБ: «Медаль» әдісі.
Дескриптор: Өткенді пысықтайды.Сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор: Дескриптор: Дескриптор: Дескриптор: Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді. Қазақ хандары туралы білімін бекітеді. Дескриптор: Викторина сұрақтарына дұрыс жауап береді. Қазақ хандығы туралы білімдерін бекітеді. Кері байланыс. «Ханның мөрі» әдісі |
Оқулық Интернет платформалар (Kahoot! немесе LearningApps) Презента ция Жұмыс дәптері Оқулықтар Суреттер Үлестірме лі материал дар Топшама лар Суреттер Тест парақшалары Суреттер Кері байланыс тақтасы. |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
||||||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№25 сабақ. Батырлар – Отанымыздың қорғаны. Билер – Ұлы Даланың даналары. |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.4.1 тарихи мысалдар негізінде хандар, батырлар мен билердің рөлін түсіндіру |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ батырлары мен билері туралы білетін болады. Батырлардың қару-жарағын сипаттауды, батырлардың өміріндегі оқиғаларды салыстыруды, жалпы батырлардың бойындағы ерекше қасиеттерді таба білуді үйренеді. |
|||||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Табиғи және әлеуметтік объектілер, тірі және жансыз табиғаттың байланысы, ғылым және ғылыми білім туралы алғашқы түсініктің болуы Апта дәйексөзі: Жасампаздық- бәрімізге өнеге |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Топқа бөлу. 1-топ. Батыр 2-топ. Би. 3-топ. Шешен Өткенді пысықтау "Мен құрметтейтін хан" тақырыбында қысқаша шығармаларды тексеру. Құндылық мақсаты: Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті қалыптастыру Жаңа тақырып Жаңа сабаққа кіріспе "Суреттер сөйлейді" әдісі Қазақ батырлары мен билерінің суреттері көрсетіледі. Оқушылар олардың есімдерін атап, қай ғасырда өмір сүргенін болжайды. Бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды. 1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс Мұғалім "Қазақ батырлары мен билері" туралы мәтінді оқиды. Оқушылар мәтінді оқып, батырлар мен билердің рөлін анықтайды. 2-тапсырма. Батырлардың қару-жарағы Әр топқа батырлардың қару-жарағы туралы мәліметтер беріледі. Оқушылар әр қаруды сипаттап, оның қандай мақсатта қолданылғанын айтады.
3-тапсырма. Рөлдік ойын "Батырлар кеңесі" Әр топ белгілі бір тарихи кейіпкердің рөлін ойнап, шағын сахналық көрініс көрсетеді. ЕБҚ тапсырма Батырлар мен билер туралы қарапайым сөйлемдер беріледі, оқушылар оларды оқып, сурет салады. Бекіту тапсырмасы Викторина "Батырлар мен билер" (Kahoot немесе Quizizz) Үй тапсырмасы "Мен батыр болсам..." тақырыбында әңгіме жазу. Кері байланыс "Екі жұлдыз, бір тілек" әдісі
|
Оқушылар бір-бірімен амандасады.Жылы лебіздерін білдіреді.
Өткенді пысықтайды Суреттер бойынша жаңа сабақпен танысады. Мәтінмен жұмыс жасайды. Тапсырмаларды орындайды Жаттығулар жасайды. Тапсырмаларды орындайды Рөлдік ойындар ойнайды Тапсырмаларды орындайды. Үй тапсырмасын алады. Кері байланыс жасайды. Оқушылар викторина сұрақтарына жауап береді |
Оқушыларды мақтап-мадақтап отыру. ҚБ: «Зымыран»
Дескриптор: Өткенді пысықтайды.Сұрақ тарға жауап береді.Шығармала рын оқиды. Дескриптор: Дескриптор: Дескриптор: Дескриптор:
Дескриптор:
Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек». |
Оқулық Интернет платформалар (Kahoot! немесе LearningApps) Презента ция Жұмыс дәптері Суреттер Топшама лар Үлестірме лі материал дар Кері байланыс тақтасы |
||||
шағым қалдыра аласыз























