Пәні: АӘ және
ТД
|
Мектебі: №20
Т.Бердияров атындағы жалпы орта мектебі кмм
Мұғалімнің есімі: А.Бориханов
|
Күні:
|
|
Сыныбы: 11
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
$2.Жол
қозғалысына қатысушылардың міндеттері.
|
Оқудың
мақсаты
|
Оқушыларға жол
қозғалысына қатысушылардың негізгізгі міндеттерін
ұғындыру.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Жол жүрісіне
қатысушылардың (жүргізушілер, жаяу жүргізушілер мен жолаушылардың)
міндеттері туралы не білеміз?
|
Табыс
критерийі
|
Жүргізушінің өзімен бірге қандай құжаттары болуы керек
екендігін білді.
|
Әдіс -
тәсілдер
|
«Шынжыр»
(ДиОМ)
|
Тілдік
мақсат
|
Жолаушылардың және жаяу
жүргіншілердің міндеттері қандай?
|
Алдыңғы оқу
|
Өткен
тақырыппен байланыстыру.$1
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
|
Ресурстар
|
Кіріспе:Басталуы
5 мин
|
-
Взвод командирі
оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға рапорт береді, амандасу,
түгендеу, оқушылардың сырт көрінісін
тексеру.
|
А4 парақтарын
тарату.
|
Негізгі
бөлім:Ортасы
30
минут
|
Жол
қозғалысының барлық қатысушысы (жүргізуші, жолаушы, жаяу
жүргінші) Жол жүрісі қағидаларын
және ҚР «Жол жүрісі туралы» Заңының талаптарын білуге және
мүлтіксіз сақтауға міндетті. Жол қозғалысының қатысушылары әдепті,
ұқыпты және өзара сыпайы болуы тиіс.
*Жүргізушілердің жалпы міндеттері:
Жүргізуші
өкілетті орган қызметкерлерінің қозғалыс тәртібіне қатысты
өкімдерін орындауға міндетті.
Жолға
шығардың алдында және жолда жүргізуші тежегіштерін,рөлдің,
шиналардың,жарықтандыру мен сигнал аспаптарының,әйнек
тазалағыштардың ақаусыздығына,артқы көрініс айнасының дұрыс
орнатылғанына,нөмірлік белгілер мен олардың қосалқы жазбаларының
тазалығына және өзі басқаратын көлік құралының техникалық жай-күйін
мұқият тексеруге міндетті
.*Жаяу жүргіншілердің
міндеттері:
Жаяу
жүргіншіге автокөлік жоғары қауіптілік құралы екендігін есте сақтау
қажет.Сондықтан жолдағы кез-келген іс-әрекет оның өмірі мен
денсаулығы үшін қауіпті болуы мүмкін.
*Жолаушылардың міндеттері:
Тоқтап
тұрған автокөлікке тротуар немесе жол жиегі жағынан отыру және шығу
керек.Отырғызу және түсіру кезінде басқа жол қозғалысына
қатысушыларға кедергі жасауға болмайды.
*Жүргізушінің өзімен бірге болуы міндетті
құжаттар:Жүргізуші куәлігінен
бөлек,көлік құралын мемлекеттік тіркеу куәлігі немесе көлік
құралына меншік құқығын айғақтайтын құжат болуы
қажет.
|
Плакат,
маркер, постер, түрлі түсті қағаздар,
таныстырылым.
|
Қорытынды:
Аяқталу
5
минут
|
40 мин
Рефлексия
1.Нені
білемін?
2.Нені
білдім?
3.Нені білгім
келеді?
|
Стикерлер ,макеттер ,практикалық
оқу жаттығу орындары
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілетті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
*«Жол жүрісі
қауіпсіздігі» түсінігі нені білдіреді?
*Қандай жағдайда көлік
құралын пайдалануға тыйым салынады?
*Жол және жол жүрісі
түсініктерінің айырмашылығы неде?
*Жүргізушінің өзімен
бірге қандай құжаттары болуы тиіс?
*Жолдың қай бөлігінен
өтуге болады?
|
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау
ережелері АКТ-мен байланыс құндылықтарды
байланыс
|
1.Термин сөздермен жұмыс.
2.Картамен жұмыс.
3.Зерттеу
жұмыстарын жүргізу: басқа да әскери
терминдермен салыстыру, баға беру.
|
«Шынжыр» сұрақтар
арқылы анықтау
Бағалау парақшасы бойынша
|
Коптеген пәндер
мен
Электр қауіпсіздігін
сақтау.
Достық
атмосферасын орнату,өзгенің пікірін тыңдауға,санасуға,топта бірлесе
жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.
|
Рефлексия
Сабақ/оқу
мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал
қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз
|
Сабаққа белсене қатысқан
оқушыларды атап өту. Оқушыларға сұрақ қоя отырып айтқан жауабына
қарай білімдеріне баға қою. Жіберілген
кемшіліктері бойынша ескерту жасау.
|
Қорытынды
бағамдау.
Жоспарланған жұмыстар
шамадан тыс болғандықтан мақсатыма толық жете
алмадым.
Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
Сабақ барысында сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не екенін білдім?
Дарынды
және үлгерімі төмен оқушыларға жеке- жеке тапсырма беруді қолға
алу. Дарынды оқушыларға талдау жұмыстарын жасату.
|