Материалдар / №86 сабақ. Жаңбырдың пайдасы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

№86 сабақ. Жаңбырдың пайдасы

Материал туралы қысқаша түсінік
Әдебиеттік оқу пәні. "Су - тіршілік көзі" бөлімі. №86 сабақ Жаңбырдың пайдасы. 3-сынып. Мұғалімдерге арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Маусым 2022
575
7 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні:

Әдебиеттік оқу

Бөлім:

Су – тіршілік көзі

Педагогтің аты-жөні:

Даулетханова Д.Д

Күні:


Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

86 сабақ. Жаңбырдың пайдасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

3.2.3.1 – шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді анықтап, өз ойларын еркін жеткізу.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: мәтіннің тақырыбын анықтай алады, негізгі ойды табады.

Көптеген оқушылар: шығармашылыққа негізделген сұрақтар қояды.

Кейбір оқушылар: берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады.

Сабақ барысы

Сабақ

кезеңі

Мұғалімінің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

БасыБілу

Сәлеметсіңдер ме, балалар?!

Көңіл-күйлерін қалай?

Сабаққа дайынсыңдар ма?

Қане, балалар орнымыздан тұрып ширату жаттығуын жасайық:

Қабағын түйіп, ақ торлап Шытынап кеп жауады

Тырс-тырс, дүрс-дүрс еткізіп

Үрейлендірер адамды (қимыл-қозғалыспен жасату)

м/ә: балалар бұл қандай ашулы табиғат құбылысы кәне кім айтады?

Ашуы сәл басылып

Моншақтар жерге шашылып,

Сыбдыр-сыбдыр етеді

Дауысы да басылып

м/ә: балалар бұл қандай қатты нөсерден кейінгі құбылыс?


Жұптық жұмыс

1-тапсырма

Ал балалар жаңылтпашты жаңылмай айту

(1 мин кітаптан өздері оқып,кітапты жапқызып айтқызу)

Көктем жауын-шашынсыз болмас

Жауын-шашынсыз болмаса ,

Жасынсыз болмас

Балалар, 1 мин уақыт өтті, енді кітаптарынды жауып, парталас көршілерінмен бір-біріңе жаңылтпашты айтып, бір-бірлерінді тексеріндер.

Сәлеметсіз бе!

Көңіл-күйіміз тамаша!

Дайынбыз.






қимыл-қозғалыс арқылы мұғаліммен бірге өлең айтып, жаттығу жасайды.

Бұл ашулы табиғат құбылысы - нөсер.



.


Қатты нөсерден кейінгі құбылыс – жаңбыр.




1 мин ішінде кітаптан өздері оқып, жаттайды. Уақыт өткен соң кітапты жауып, жаңылтпашты парталас жұбымен өзара бір-біріңе айтады.








ҚБ: мадақтау












ҚБ: «Жарайсыңдар! Тамаша!»




Дескриптор:

- жаңылтпашты түсініп оқиды, жаттайды

- жаңылтпашты жатқа айтады.








АКТ


















Оқулық, 94 бет






Ортасы



Түсіну


2-тапсырма. Бірлескен оқылым:

Ал, балалар бүгінгі тақырыбымызда берілген мәтінді мұқият оқып алайық «Ақ жаңбыр» мәтінін оқу.

(қосымша 1)

Алдымен мен оқимын. Сендер саусақтарынды мәтінге апарып, өздерінде іштей оқып отырындар, жарай ма?

Сөздік жұмыс:

Бұйымтай – өтініш.

«Бұлтты күн» әдісі:

Балалар, жаңбырдан кейін қандай құбылыс болады?

Ендеше, күніміз жарқырап шығу үшін, бұлттарды алып тастайық. Ол үшін бұлттарда берілген сұрақтарға жауап беруіміз керек.

«Сұрақтар ілмегі»

  • Мәтіннің басты кейіпкерлері кімдер?

  • Жалқау жаңбыр деп кімді атады?

  • Шөптердің шөлі неліктен қанбай қалды?

  • Қурайдың шөптерге айтқан ақылы қаншалықты пайдалы болды?



Қай кейіпкердің іс-әрекеті дұрыс деп ойлайсың?









3-тапсырма. Қаламгермен танысу.

«Ыстық доп» әдісі:

Оқушылар шеңберді айнала тұрып бір-біріне доп лақтыру арқылы автор туралы сұрақтар қояды.








4-тапсырма. Өздік жұмыс.

Үлестірілген карточкаларда «Ақ жаңбыр» мәтіні бойынша берілген пікірлердің ақиқат және жалған екенін анықтап, кестеге «+» таңбасы арқылы белгілеңіздер. (қосымша 2)



Оқушылар мұғалім нұсқаулығы арқылы мәтінмен танысады.






Жарайды, апай.





Қара бұлт артынан жарқырап күн шығады.







- Ақ жаңбыр, өткінші жаңбыр

- Жалқау жаңбыр деп ақ жаңбырды атады.

- Себебі, өткінші жаңбыр сатырлатып құйды да, кетті. Жаңбыр суы сай-саламен ағып кетті.

- Ақ жаңбыр тәулік бойына жауып, жер үсті еркін сусындап, көк жайқалып, құлпырады.

- Ақ жаңбырдың іс-әрекеті дұрыс, себебі ол Өткінші жаңбырдың айтқан сөзіне, жасаған іс-әрекетіне ашуланбай, қурайлардың өтінішін тындап, орындай білді.


Шеңберде допты лақтырған оқушы сұрақ қойып, оны қағып алған оқушы сол сұраққа жауап береді. Шеңбердегі барлық бала қатысып автор жайлы мәліметтермен осылай алмасады.





Ақиқат және жалған пікірлерді анықтап, кестені толтырады.














ҚБ: мадақтау
















Дескриптор:

  • - мәтіннің негізгі ойын білдіретін бөлікті анықтайды

  • - мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.

ҚБ «Жарайсың! Жақсы! Керемет!»










Дескриптор:

  • - Автор жайлы мәліметпен танысады.

  • - Автор туралы сұрақ қоя біледі

  • - Оқушылар

  • дың сұрақтарына жауап бере алады.


Дескриптор:

- Ақиқат пікірлерді анықтайды

- Жалған пікірлерді анықтайды






Оқулық

95 бет









































АКТ

Доп













карточкалар






578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!