Материалдар / 9 сынып Урбандалу үдерісі. Қазақстанда урбандалу үдерісіне баға береді.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

9 сынып Урбандалу үдерісі. Қазақстанда урбандалу үдерісіне баға береді.

Материал туралы қысқаша түсінік
Георграфия пәнінің ұстаздарына
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Мамыр 2020
2393
4 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Күні:
Сынып: 9
Сабақтың тақырыбы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сəйкес)
Сабақтың мақсаты

Бағалау критерийі

Тілдік мақсаттар

Құндылықтарға баулу

Мектеп: Талап МБК
Мұғалімнің аты-жөні: Калдыгулова Л.Б.
Қатысқандар:
Қатыспағандар:

Урбандалу үдерісі.
Қазақстанда урбандалу үдерісіне баға береді

9.4.1.11 Урбандалу үдерісінің себеп-салдарын түсіндіру арқылы
байланысты проблемалардың шешу жолдарын ұсынады
9.4.1.12.Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға береді.
Урбандалу үдерісіне сипаттама беру себеп-салдарын анықтау.
Урбандалу үдерісінің себеп-салдары мен мәселені шешудің
жолдарын ұсыну.
- Қазақстандағы урбандалу үдерісіне сипаттама бере отырып, жіктеу,
маңызына баға беру.
- Урбандалу үдерісінің себеп-салдарын анықтап, проблемаларды шешу
жолдарын ұсынады.
- Қазақстандағы урбандалу үдерісіне баға береді
-

Оқушылар қолданады:
Айтылым: Урбандалудың себеп-салдарын топта талдап, бір-бірімен
пікір алмасады, ойын ортаға салады.
Оқылым: оқулықтағы мәтінмен және қосымша материалдармен
танысады, Қазақстандағы урбандалу үдерісін анықтайды..
Жазылым: Кесте және қалыптастырушы бағалау арқылы оқушылар
алған білімдерін тиімді көрсету мақсатында урбандалудың себепсалдарын, мәселелерді шешу жолдарын жазады.
Тыңдалым: Оқушылар бір-бірін және мұғалімді тыңдайды
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер:урбандалу,
субурбандалу, реурбандалу, агломерация,моноқала,хаб
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:
Урбандалу үдерісі дегеніміз….……
Урбандалу үдерісі қарқынды байқалатын аймақтар:
……,…..,…,
Хаб қалаларды атаңыз: ……..,……..,
1) «Мәңгілік ел» ұлттық идеясының Қазақстанның Тәуелсіздігі
және Астана құндылығының негізге ала отырып өзгелердің көзқарасына
құрметпен қарау, жауапкершілікті арттыру; айналасындағыларға қолдау
көрсету.

Пəнаралық байланыс

Математика .урбандалу дәрежесінің жоғарғы және төменгі
көрсеткіштерін анықтауда.
Қалаларды халық санына жіктеуде.

Алдыңғы білім

9.4.1.7 9 сынып. Елді мекендердің жіктелуі.

Сабақтың
жоспарланғ
ан
кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Дереккөз
дер,
ресурст
ар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру бөлімі: Оқушылармен сәлемдесу.Сабаққа
дайындығын тексеру және ынталарын сабаққа аудару.

Сабақтың
ортасы

Үй тапсырмасын сұрау.
Алдыңғы білімді еске түсіру «Серпілген сауал» əдісі :
- Қоныстардың қандай түрлерін білесіңдер?
- Ауылдық жерлердегі қоныстанудың аймақтық типтерін қалай
анықтаймыз?
- Қазақстанда жол-көліктік инфрақұрылымын жақсарту үшін
қандай ұсыныс жасар едіңдер?
«Кинометафора» əдісі. Бейнекөрсетілім көрсетіледі.
«Ой қозғау»
- Бейнекөрсетілімнен қандай ой түюге болады?
- Бүгінгі сабақтың тақырыбын қалай болжайсыздар?
Оқушылармен бірге жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын
айқындау.
Оқушыларға 3 түсті стикердің астына термин сөздер жазылады,
сол сөздердің мағынасына қарай топқа бөлініп отырады.
Жеке жұмыс Түртіп алу əдісі
Тапсырма:
А.Урбандалу үдерісі туралы ғылыми түсініктерді анықтамасы
бойынша сәйкестендір.
Урбандалу
Қала
агломерациясы
Хаб
Моноқала

Өндірістік, еңбек, мәдени-тұрмыстық,
рекреациялық байланыстармен біртұтас
жүйеге біріккен елді мекендер.
Үлкен қалалық жерлерге, өндіріс
орталықарына
халықтың
көптеп
шоғырлануы
Бір немесе екі қала құраушы есебінен
экономикалық және әлеуметтік тұрғыдан
өмір сүретін елді мекен.
Қандай да бір басты орталық,аса ірі
халықаралық маңызы бар желінің торабы.
Халықты
елді-мекендер
бойынша
орналастыру үдерісі
Өнімдері мен қызметтері қаланың сырт
аймақтарына кететін өндіріс салалары

Бағалау критерийі
Урбандалу үдерісі
туралы
ғылыми
түсініктерді анықта
масы
бойынша
сәйкестендіреді.

Дескриптор
- Урбандалу ұғымын табады
- Қала агломерациясы ұғымын
табады.
- Хаб ұғымына анықтама береді.
- Моноқаланың қандай елді-мекен
екенін анықтайды.

Қ/Б: «Бағдаршам» әдісі
Жасыл түс - өте жақсы
Сары түс - жақсы Қызыл түс – қанағат. Жекелеген оқушыны

мадақтау

Фишбоун əдісі. Жұптық жұмыс.
Б) Урбандалу үдерісімен байланысты проблемалардың салдары
және шешу жолдарын ұсыныңыз
.
Проблемалар
Салдары
Шешу жолдары
Босжұмыс
орындарының
болмауы
Баспана мәселесі
Ауаның/қоршаған
ортаның ластануы
Қауіпқатерлер/қылмыс
Денсаулық/жұқпалы
аурулар
Шу/көлік

кептелісі

Бағалау критерийі
Урбандалу үдерісінің себепсалдарын
анықтап,
проблемаларды
шешу
жолдарын ұсынады.

Дескриптор
Босжұмыс
орындарының
болмауының
салдарын
анықтайды, шешу жолдарын
ұсынады.
Баспана
мәселесінің
салдарын анықтап, шешу
жолдарын ұсынады.
Ауаның
ластануының
салдарын анықтап, шешу
жолдарын ұсынады.
Қауіп-қатерлердің салдарын
анықтап,шешу
жолдарын
ұсынады.
Халықтың денсаулығының
салдарын анықтап, шешу
жолдарын ұсынады.
Шу,көлік
кептелісінің
салдарын анықтап, шешу
жолдарын ұсынады.

Қ/Б: Екі жұлдыз, бір тілек әдісі арқылы бір-бірін бағалайды.

В) Топтық жұмыс. «Топтас,талқылы,бөліс» әдісі
арқылы Қазақстан аймақтарындағы урбандалу деңгейін
анықтайды.

1.топ Қазақстанның және Батыс Қазақстан облысының
халқының қанша пайызы қалаларда тұратынын анықтап
картадан көрсету.
2.топ Елдегі урбандалу деңгейі ең жоғары және ең төмен
облысты және ондағы айырмашылықтың себебін анықтау.
3.топ Урбандалу деңгейі бойынша алғашқы үштікке кіретін
облыстарды тауып кескін картаға түсір.
Бағалау критерйиі
Қазақстан аймақтарындағы
урбандалу
деңгейін
анықтайды.

9 сынып
В.Усиков,
А.Егорина,
А,Усикова,
Г.Забенова
Оқулықтағы
194сурет.

Дескриптор
-Еліміздің
және
өз
облысының қанша пайызы
қалаларда
тұратынын
анықтап,картадан көрсетті.
-Елдегі урбандалу деңгейі ең
жоғары және ең төмен
облысты
және
ондағы
айырмашылықтың
себебін
анықтады.
Урбандалу деңгейі бойынша
алғашқы үштікке кіретін
облыстарды тауып кескін
картаға түсірді.

Қ/Б әдісі «Үш шапалақ» әдісімен бағалайды.Үш шапалақ өте
жақсы, екі шапалақ жақсы, бір шапалақ орташа деп
бағалайды.Сол арқылы оқушылардың сабаққа деген
қызығушылығы артады.

Сабақтың
соңы

Саралау – Сіз оқушыларға қандай
тəсілмен көмектесесіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
Саралау тапсырмаларды іріктеуді,
белгілі бір оқушыдан күтілетін
нәтижені, оқушыға жеке қолдау
көрсетуде, оқу материалы мен
ресурстарды оқушылардың жеке
қабілеттерін ескере отырып
әзірлеуді қамтуы мүмкін Уақытты
тиімді пайдалана
отырып, саралауды сабақтың кез
келген кезеңінде қолдануға

Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай
тексеруді жоспарлап
отырсыз?
Бұл бөлімде оқушылардың
сабақ кезінде нені
үйренгенін бағалау үшін
қолданатын әдістәсілдерді жазыңыз.

Пəнаралық байланыстар.
Денсаулық жəне
қауіпсіздік техникасын
сақтау. Ақпараттықкоммуникациялық
технологияларды
қолдану
Сізге сабақ жоспарын
әзірлеу үшін басқа пән
мұғалімінің кеңесі қажет
пе?
Сабақтағы
шаралар
барысында оқушылардың
денсаулығы
мен
қауіпсіздігіне қатер төнбей
ме?
Сабақта сергіту

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы және
қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол
жеткізді ме? Егер оқушылар оқу
мақсатына жетпеген болса,
неліктен деп ойлайсыз? Сабақта
саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба? Сабақ
жоспарынан
ауытқулар болды ма

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін
пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп
санайтын сұрақтарға жауап
беріңіз.

Қорытынды бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет?
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!