Материалдар / А.байтұрсынұлы-халық ұстазы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

А.байтұрсынұлы-халық ұстазы

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушыларға
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Наурыз 2021
210
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән: Әдебиеттік оқу

Мектеп: №12 мектеп

Бөлім: Атақты тұлғалар

Мұғалімнің атыУтарбаева Жадра
Қатысқандар саны:

Сынып: 3 В
Қатыспағандар саны: 0
Сабақ
тақырыбы

Халық ұстазы.Ахмет Байтұрсынұлы

Оқу мақсаттары

3.1.2.1* шығарманың мазмұнын бірлесе құрастырған жоспар бойынша
немесе өз сөзімен толық/таңдауына қарай мазмұндау/ сахналау;
3.3.1.1 Мұғалім көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге
бөліп, әр бөлікке ат қойып жоспар құру;
3.2.1.2 Шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп/
шолып/ түртіп алып/ қажетті ақпаратты тауып/ белгі қойып/сын
тұрғысынан бағалап оқу.

Сабақ
мақсаттары

Барлық: шығарманың мазмұнын өз сөзімен айтады;
Көптеген оқушылар: шығарманы құрастырған жоспар бойынша толық
мазмұндайды, мәтіннен қажетті ақпаратты түртіп алып оқиды; мәтінді
құрылымдық бөліктерге бөледі;
Кейбір оқушылар: мәтін бөліктеріне ат қояды, жоспар құрастырады.

Бағалау
критерийлері

Тірек сөздер



мәтінді түртіп алып оқиды;



мәтін мазмұнын жүйелі баяндайды;



сөздерді мағынасына сәйкес орынды қолданады;



мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді;



мәтіннің мазмұнын құрастырған жоспары бойынша айтады;



мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтайды;



мәтін бөліктеріне тақырып қояды.

Оқушылар:
Мәтінді түсініп оқиды. Оқығаны бойынша өз сөзімен мазмұндайды.
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Сарытүбек, Зерделі бала, Есенжол Жанұзақұлы, Сейдахмет, пікір, жоспар,
сипаттау.
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Сейдахмет ақын Ахмет туралы не дейді?
Құндылықтарды Бұл сабақ академиялық өмір бойы білім алуға ынталандырады, еңбек пен
дарыту
шығармашылық және топта жұмыс істеу, жауапкершілік және
көшбасшылық құндылықтарын дамытуға бағыталған. Құндылықтарды
қалыптастыру топта жұмыс істеу ережелерін орнату, қабілеті төменірек
оқушыларға қолдау көрсету арқылы жүзеге асырылады.
Пәнаралық
байланыстар

Ел-жер атауларын тани алуы барысында дүниетану пәнімен байланыс
пайда болады. Мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтауда, жоспар
құруда қазақ тілі пәнімен байланыс пайда болды.

АКТ қолдану
дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы білімді
игерулері

Оқушылар атақты тұлғалар туралы біледі. Жоспар құра алады, жоспар
бойынша мәтінді өз сөзімен таңдауына қарай немесе толық
мазмұндайды.
Сабақ барысы

Сабақтың
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың
басы
0-3 минут

Ресурстар

Ширату тапсырмасы.
Оқушыларды геометриялық фигураларды таңдау арқылы
(артқы бетінде топ аттары жазылған)3 топқа біріктіреміз.
І топ. Ақын
ІІ топ. Ұстаз

Геометриялық
фигуралар,
интербелсенді
тақта,қосымша 13

ІІІ топ. Ғалым
Сабақ тақырыбы және оқу мақсаттарымен таныстыру.

Слайд 1,2,3

Оқушылармен бағалау критерийін құрастыру немесе
таныстыру.

Сабақтың
ортасы
4-10 минут

1. 1-тапсырма

(МК, Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы Ахмет
Байтұрсынов туралы білетіндерін бөліседі.

интербелсенді
тақта,плакат,
маркер, қосымша
4
Слайд 4, 5

Үлгі: Ақын, ғалым, ұстаз, аудармашы, «Әліппе» авторы,
1872- 1937жж

«Идеяларды толықтырамыз» әдісін сүйеніп берілген
пікірлерді пайдаланып мұғалімен көмегімен Ахмет
Байтұрсынов туралы әңгімелейді.

Ахмет
Байтұрсынов
суреті.

1. Ахмет Байтұрсынұлы – халықтың рухани көсемі.

(М. Әуезов)
2. Ахмет Байтұрсынұлы ұлтын шын сүйетін.

(С.Сейфуллин)
3. Біз бүгін Ахаңның «Әдебиет танытқышы»

Аристотельдің «Поэтикасымен» салыстырар едік.
Мұның мәнісі – екеуі де: бірі – грек әдебиетінің,
екіншісі – қазақ әдебиетінің әліпбилері. (З.
Қабдолов)
4. Ахмет Байтұрсынұлы – біріншіден, қазақ тілінің

тұңғыш әліппесі мен оқулықтарының авторы.
Соңынан із қалдырған жаңашыл ағартушы.
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі.
Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі
нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі
тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау
көрсетіледі.
(Б) оқушылар бірін – бірі смайлик арқылы бағалайды
2 - тапсырма
(Ө, Т, МК) «Бағытталған оқу» әдісіне сүйеніп мәтінді
түсініп оқиды.
1. Мәтін мазмұнын баяндайды.
2. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. Үлгі

сұрақтар:
11-20 минут

Ахметтің дүниеге келген жерінің атауы?
Ахмет қандай еді?
Ахметтің өсуіне әсер еткен ақындарды ата.
Оның ұстаздық жолына түсуіне әсер еткен кім?
Сейдахмет ақын Ахмет туралы не айтты?
Сейдахмет ақынның үміті ақталды ма?
3. Жоспар құрады, жоспарға сүйеніп әңгімелейді.

Жоспар:
1. Ахметтің туған жері
2. Ахметтің ұстаздары
3. Ы.Алтынсариннің ықпалы

Оқулықтың 6263-беттері,
интербелсенді
тақта, түсті
қарындаш,
түсіндірме сөздік.
Слайд 6

«Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі.
Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі
нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі
тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау
көрсетіледі.
(ҚБ) дескриптор бойынша бағалау.


мәтінді түсініп оқиды;



мәтін мазмұнын жүйелі баяндайды;



сөздерді мағынасына сәйкес орынды қолданады;



мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.



мәтіннің мазмұнын өз сөзімен айтады.



құрастырған жоспары бойынша әңгімелейді.

Слайд 7

3-тапсырма
21-25 минут

(МК, Ө) «Кубизм» әдісі арқылы мәтінге сүйене отырып
Ахметті сипаттайды.
Үлгі: алғыр, қабілетті, зерделі, ынтасы зор, ақылды, зерек.
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі.
Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі
нәтижелер күтіледі. Оқушылар бірге жұмыс жасап,
ақпаратты іздеуге немесе өз идеяларын айтуға үйренеді.
Мәтін құрастыруда кейбір топтарға мұғалім қолдау
көрсетеді.

Оқулық 62-63
беттер

(Б) Жасыл түс – толық сипаттай алдым
Қызыл түс – кей қырларын аша алдмадым

Слайд 8

Сары түс – мәтінге сүйеніп сипаттауым толық емес
4 - тапсырма

26-31 минут

(МК, ЖЖ) «Үш қадамдық сұхбат» әдісі арқылы мәтінде
«Сейдахмет ақын артқан үмітті Ахмет ақтады ма?» өз ойы
мен сезімін, көзқарасын білдіреді
Саралау. Тапсырма бойынша жүргізіледі. Тапсырма
барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже
күтіледі. Қабілеті төмен оқушы мен қабілеті жоғары
оқушылар жұптасады. Оқушылар бір – бірімен ой
бөліседі, идеяларын ортаға салады.
(Б) «Отшашу» әдісі арқылы бағалау

Слайд 9

5 - тапсырма

Оқулық, плакат.
Интербелсенді
тақта, маркер,
суреттер

(МК, Ө) «Кластер» стратегиясына сүйеніп пікірлерді
пайдаланып топ алдында сөйлейді.
1. Ахмет Байтұрсынұлы – ақын.

32-37 минут

2. Ахмет Байтұрсынұлы – ұстаз.
3. Ахмет Байтұрсынұлы – ғалым.

Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі.
Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі
нәтиже күтіледі. Тапсырманы орындау кезінде бірін-бірі
тыңдап, толықтырады. Қабілеті төмен оқушыларға қолдау
көрсетіледі
(Б) «Жапондық бағалау» әдісі арқылы оқушылар жұптық
жұмысты бағалайды.
«ООО»- тамаша
«МММ» - жақсы
«Сұқ саусақ» -келісемін
«Екі саусақты» -сұрағым бар
Сабақтың
соңы
38-40 минут

«Тау шыңы»

Қосымша 5

Таудың басы–егер барлығын түсінсең, келесі оқушыға
түсіндір.

Слайд 10

Таудың ортасы- барлығын түсіндім, бірақ түсіндіруге
қиналамын
Таудың етегі – маған барлық тапсырмалар қиын.
Нұсқау: Оқушылар сабақты қорытындылау мақсатында
осы реттілікпен қорытады.
Саралау

Бағалау

Денсаулық
және қауіпсіздік
техникасының
сақталуы

Өзін –өзі бағалау, мұғалімнің
бағалауы, «Бағдаршам»,
«Шапалақ», «Отшашу»,
«Смайлик» әдісі

Демалыс
кезіндегі
қауіпсіздікті
сақтау, өз
заттарына
ұқыптылықпен
қарау.

Төмендегі саралау тапсырмаларын
сынып оқушыларының қажеттілігіне
қарай мұғалім өз өзертіп отыруы
қажет.
2,3,4 тапсырма – «Тапсырма бойынша
саралау» негізінде «Кубизм», «Кластер»,
«Бағытталған оқу» әдістер арқылы
тапсырмалары орындалады.
Тапсырманы орындау барысында әр
оқушының ойлау деңгейінің әртүрлі
болатындығын ескере отырып, әр
оқушыға өз мүмкіндігі бойынша қолдау
беріледі.
«Уақыт арқылы саралау» негізінде
«Миға шабуыл» әдісі арқылы тапсырма
орындалады. Бұл тапсырма кезінде
пікірлерді дәлелдеуде мұғалімнің
көмегін қажет ететін оқушыларға қолдау
беріледі.

Дескриптор:


мәтінді түсініп оқиды;



мәтін мазмұнын жүйелі
баяндайды;



сөздерді мағынасына
сәйкес орынды
қолданады;



мәтін бойынша сұрақтарға
жауап береді.



мәтіннің мазмұнын өз
сөзімен айтады.



құрастырған жоспары
бойынша әңгімелейді

Сабақ бойынша рефлексия
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!