Материалдар / Адам нәсілдері. Даму эволюциясы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Адам нәсілдері. Даму эволюциясы

Материал туралы қысқаша түсінік
Нәсілдердің морфологиялық және анатомиялық ерекшеліктерін түсіндіру. Адамның даму сатысын меңгерту
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Сәуір 2018
321
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Бекітемін»
ОІЖ орынбасары:
Қысқа мерзімдік жоспарлау
Пәні: биалогия
САБАҚ: Адам нәсілдері

Күні: 14.02.2018ж
Сынып: 11а
Сабақ негізделген
оқу мақсаты
(мақсаттары)
Сабақ мақсаттары

Тілдік мақсат

Мектеп: « С.Қожанов атындағы жалпы
орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік
мекемесі

Мұғалімнің есімі: Боранбаева Гүлнар
Қатысқандар саны:
Қатыпағандар саны:
10
0
Нәсілдердің морфологиялық және анатомиялық ерекшеліктерін
түсіндіру.
Барлық оқушылар:
• Адамның шығу тегі нәсілдердің
морфологиялық, анатомиялық
ерекшеліктерін түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі:
• Терминдерді ажырата алады.
Кейбір оқушылар:
•Нәсілдердің анатомиялық ішкі құрылысын
ажыратады
Оқушылар: Ережелерді жаттап,
терминдерді ажырата алады
• Істей алады: Кестемен жұмыс
Негізгі сөздер мен тіркестер: моноцентризм,
полицентризм, нәсіл тану.
Сыныптағы диалог/жазылым үшін
пайдалы тілдік бірліктер: Нәсілтанунәсілдерді зерттейтін ғылым
Талқылауға арналған тармақтар:
Нәсілдердің шығу тегі
Әлеуметтік дарвенизм мен моноцентризм
теориясы
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
Нәсілдер тек бір орталықтан ғана
таралған.
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Мәтінмен жұмыс

Алдыңғы оқу: Адамның биоәлеуметтік
тіршілік иесі ретіндегі қасиеттері.
Жоспар:
Жоспарланған уақыт
Басталуы: 10мин

Ортасы: 20мин
Аяқталуы: 10мин

Жоспарланған жаттығулар (төменде
жоспарланған жаттығулармен қатар,
ескертпелерді жазыңыз)
Ынтымақтастық атмосферасы, үш
тілде санау арқылы топқа бөліну. «Ой
сергіту шарты» бойынша үй
тапсырмасын талдау
«Ойлан- жұптас- пікірлес» әдісі.
Тақырыпты талдау.

Ресурстар

Ыстық микрафон әдісі. Жұптық
жұмыс әдістері арқылы тақырыпты
қорыту.

Оқулықтар, кесте қағаз

Қосымша ақпарат: Ғаламтор желісі
Саралау- Сіз қосымша көмек Бағалау- оқушылардың
көрсетуді қалай
үйренгеннін тексеруді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті
жоспарлайсыз?
жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді
қалай жоспарлайсыз?
•Нәсілдер сыртқы белгісі
бойынша ерекшеленеді.
Рефлексия
Сабақ/ оқу мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді№ Сыныптағы
ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау тиімді болдыма?
Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және
неліктен?

А-4 парақ, стикер,
жетондар
Оқулықтар,
интербелсенді тақта

Пәнаралық байланыс.
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері.
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс.

•Марапаттау, бағдаршам

әдісімен бағалау.
Төмендегі бос Ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Ол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес
келетін сұқрақтарға жауап беріңіз

.............................................................................................................................................

САБАҚ: Адамның биоәлеуметтік тіршілік
иесі ретіндегі қасиеттері
Күні: 12.02.2018ж
Сынып: 11а
Сабақ негізделген
оқу мақсаты
(мақсаттары)
Сабақ мақсаттары

Мектеп: « С.Қожанов атындағы жалпы
орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік
мекемесі
Мұғалімнің есімі: Боранбаева Гүлнар
Қатысқандар саны:
Қатыпағандар саны:
10
0
: Адамның биоәлеуметтік тіршілік иесі ретіндегі қасиеттерін
саралайды.
Барлық оқушылар:
•Адам эволюциясында еңбектің рөлін біледі.
Оқушылардың басым бөлігі:
•Адам эволюциясындағы биологиялық
факторларды біледі.
Кейбір оқушылар:
• Антропоморфоз түсінігін ажыратады
ОқушыларАдам эволюциясының басты
қорғаушы күшітерді ажыратады.
Негізгі сөздер мен
тіркестер:ноосфера,биосфера,ҒТП.
Сыныптағы диалог/жазылым үшін
пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
Антропогенездің биологиялық факторлары.
Еңбектің адам үшін маңызы.

Тілдік мақсат

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
Еңбен адамды жоғары сатыға көтерді.
Еңбек қол өнімінің жемісі
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Терминдерді жазу.

Алдыңғы оқу: Адам эволютциясының
кезеңдері
Жоспар:
Жоспарланған уақыт
Басталуы: 10мин

Ортасы: 20мин
Аяқталуы: 10мин
Қосымша ақпарат:

Жоспарланған жаттығулар (төменде
жоспарланған жаттығулармен қатар,
ескертпелерді жазыңыз)
Ынтымақтастық
атмосферасы,джунглисергіту сәті,
лента әдісі арқылы топқа бөліну,
сұрақ-жауап әдісі бойынша үй
тапсырмасын талдау.
FILA әдісі. Тақырыпты талдау.
Бейнежазбаны талдау.
Өрмекші торы әдісі. Жұптық жұмыс
әдістері арқылы тақырыпты қорыту.

Ресурстар
Стикер, лента, қима
қағаздар

Оқулықтар,интербелсенді
тақта
Оқулықтар,кеспе
қағаздар.

Саралау- Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті
жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді
қалай жоспарлайсыз?

Бағалау- оқушылардың
үйренгеннін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс.
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері.
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс.

•Адам эволюциясында еңбек
Үш шапалақ , мадақтау,
•АКТ
әрекеті оны жоғарыға
бағдаршам әдісімен өзара
көтерді. Адамда адам еткен –
бағалау.
еңбек.
Рефлексия
Төмендегі бос Ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сабақ/ оқу мақсаттары
Ол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес
шынайы ма?
келетін сұқрақтарға жауап беріңіз
Бүгін оқушылар не
білді№ Сыныптағы
ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау тиімді болдыма?
Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және
неліктен?

Мектеп: С.Қожанов атындағы
жалпы орта мектебі

Сабақтың тақырыбы:

Күні:

Пәні:

Мұғалімі:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Адам эволюциясының кезеңдері

Сабақ негізделген
оқу мақсаты
(мақсаттары)

Адам эволюциясының кезеңдерін меңгерту

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: сабақты талдайды.
Оқушылардың басым бөлігі: топта белсенділік таныту
Кейбір оқушылар: қосымша тапсырмалар алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:
• Істей алады

Негізгі сөздер мен
тіркестер:

Эволюция

Талқылауға
арналған тармақтар:

Адам эволюциясының кезеңдері

Алдыңғы оқу
Жоспар
Жоспарланған Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
уақыт
жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
Басталуы
1.
2.
3.
4.
5.

1. « Кім жылдам?» сұрақ - жауап
Антропология ғылымын алғаш ғылымға енгізген
ғалым?
Қазіргі кездегі адамдар қандай түрге жатады?
“Адамның шығу тегі және жыныстық сұрыпталу”
кімнің еңбегі?
Адам мен адамтектес маймылдардың ұқсас белгілерін
атаңдар.....
“Оңтүстік маймыл” деген ұғымды білдіретін ежелгі
адамның арғы тегі......
2.Адамның тірі табиғаттағы орны ретімен атаңдар
Хордалылар (желілер) типі
Омыртқалылар тип тармағы
Төрт аяқтылар тобы
Сүтқоректілер класы
Ұрық жолдастылар класс тармағы
Приматтар (маймылдар) отряды
Адам тектес маймылдар отряд тармағы
Адамдар тұқымдасы
Адам туысы
Саналы адам
3. Адамның жануарлардан шыққандығына дәлелдер.

Ресурстар

Ортасы

І топ: «Ежелгі адамдар» туралы түсінік беру
Ежелгі адамдар (архантроптар). 1891 жылы голланд
ғалымы Эжен ДюбуаЯва аралынан тасқа айналған ежелгі
адамның қазба қалдықтарын тапты. Бұл қаңқа
қалдықтарының бұдан бұрынғы 1,9 млн — 650 мың жыл
аралығында өмір сүрген адамның сүйектері екендігі
анықталды. Оны Эйсен Дюбуа питекантроп деп атады. Ол
гректің "Pithekos" — маймыл және "anthropos" — адам
сөзінен — алынып, маймыладам деген ұғымды білдіреді.
Оның бас сүйегіндегі қас үсті доғасы ерекше алға қарай
шығыңқы, маңдайы артқа қарай жазық тайқы болып келген.
Ал шүйде сүйегі артқа қарай шығыңқы. Бұл адамтектес
маймылдарға ғана тән белгілер. Оның миының салмағы 900 г,
яғни адамтектес маймылдардың миынан біршама үлкен.

Питекантроп
Питекантроптың ортан жілігінің құрылысы адамның ортан
жілігіне ұқсас болуы, оның тік екі аяқпен жүріп тіршілік
еткенін аңғартады. Оның кейбір белгілерінің маймылға, ал
кей белгілерінің адамға ұқсастығына байланысты оған
маймыладам (питекантроп) деген ат берілді. Кейіннен оның
қаңқа қалдықтары Қытай, Германия,Венгрия, Солтүстік және
Оңтүстік Африка жерлерінен де
табылды.Питекантроптың қаңқа қалдықтары табылған кезде,
әлі де аустралопитектердің де, епті адамдардың да қаңқа
қалдықтары табылмаған еді. Сондықтан көп уакытқа дейін
питекантроптар адамтектес маймылдар мен адамдар арасын

байланыстыратын тіршілік. Питекантроптар иесі саналып
келді. Қазіргі кезде питекантроптарды архантроптарға (ежелгі
адамдарға) немесе тік жүретін адамға ("ноmо erectus")
жатқызады
ІІ топ: «Ертедегі адамдар» туралы сипаттау
Неандерталь адамы (Homo neanderthalensіs) – қаңқа
қалдықтары ғана сақталған ертедегі адамдардың жеке тобы.
Олар ауызекі сөзде ертедегі адамдар, ал ғылыми
әдебиеттерде палеоантроптар (грекше “palaіos” – ертедегі
“anthropos” – адам) деп аталады. Адамның тарихи даму
кезеңінде Неандерталь адамы ежелгі адамдар (архантроптар)
мен қазіргі адамдардың (неоантроптар) арғы тегін
жалғастырушылар деп есептеледі. Неандерталь адамының ең
алғашқықаңқасы 1856 жылы
Батыс Германиядағы Дюссельөзенінің Неандерталь
аңғарынан табылды. Сондықтан да оны ағылшын геологі
Вильям Кинг 1863 жылы “Неандерталь адамы” деп атауды
ұсынды. Неандерталь адамдарының қаңқа-қалдықтары
кейінЕуропаның, Африканың және Азияның көптеген
аймақтарынан табылған. Ғалымдар бұл қаңқа қалдықтарын
зерттеудің нәтижесінде Неандерталь адамының екі бағытта
дамығанын анықтады. Олардың бір тобының дене тұрқы ірі,
бұлшық еттері өте жақсы дамыған, маңдайы тайқы, шүйдесі
қысқа, қабағы шығыңқы, иегі айқын білінбейді және тістері
ірі, әрі жалпақ болған. Миының салмағы орташа 1400 – 1500
грамм. Олар топ құрып, бір-бірімен жеке сөздерді пайдалану
арқылы қарым-қатынас жасаған.

ІІІ топ: «Қазіргі адамдар» туралы түсінік беру
Кроманьондықтар – Ноmо sapiens туысының өкiлi.
Неоантроптың қалдықтары алғаш рет 1868 жылы Кроманьон
(Франция) үңгiрiнен табылған, сондықтан да сапиенстiң
өкiлдерiн осылай атаған.
Кроманьондықтардың
неандертальдықтардан негiзгi ерекшелiгi олардың еңбек
етуiнде.
Нелiктен ми және бас қаңқалары ұлғайды.
Австралопитектердiн, миы маймылдардың миынан сәл ғана
үлкен едi ғой! Әрине, бұл жерде ең негiзгi себеп- тамақ
рационының өзегруi және жаңа тiршiлiк ортасына бейiмделу.
Қазбалар бойынша, австралопитектердiң ешбiр түрi, олардың
орнын басқан Ноmo бұтағының өкiлдерiнен өзгеше, тастарды
өз мүмкiншiлiгiне жаратқан жоқ. Осыған орай, тамақ
рационының ауысуы және қоректi табудың жаңа әдiстерi аншылық бiздiн ата-тегiмiздiң миының ұлғаюына және
мамандануына әсер еттi, Мидың дамуына тiк жүруге
бейiмделу де әсер еттi деп айтуға да болады. Бас қаңқасы
формасының қалыптасуына приматтар кезiнiң тiке қарауы
әсер еттi: бас қаңқасы дөңгелендi, ал нәтижесiнде жүйке
жүйесi жоғары сатыдағы қурылысты болды. Бас қаңқасының
тiк орналасуы мида ‘жаңа сатылардың» пайда болуына әкеп
соқтырды.

Аяқталуы

ІY. Сабақты бекіту
1.Оқулықпен жұмыс жасайды
2.Интербелсенді тақтамен жұмыс
3.Үлгерімі төмен оқушылар қима қағаздарға жауап береді
4.Кестемен жұмыс
Ү. Қорытындылау
« Бинго » ойыны
VI. Бағалау
VII. Үйге тапсырма & 43 оқу, сұрақтарға жауап беру.
Ғаламтордан қосымша ақпараттар алып, хабарлама дайындау.

Қосымша ақпарат :
Рефлексия.
Сабақ/оқу мақсаттары
шынайы ма? Бүгін оқушылар
не білді? Сыныптағы ахуал
қандай болды? Мен
жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1. ...
2. ...
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1. ...
2. ...
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білді?

Мектеп: С.Қожанов атындағы
жалпы орта мектебі

Сабақтың тақырыбы:

Күні:

Пәні:

Мұғалімі:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Адам эволюциясының кезеңдері

Сабақ негізделген
оқу мақсаты
(мақсаттары)

Адам эволюциясының кезеңдерін меңгерту

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: сабақты талдайды.
Оқушылардың басым бөлігі: топта белсенділік таныту
Кейбір оқушылар: қосымша тапсырмалар алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:
• Істей алады

Негізгі сөздер мен
тіркестер:

Эволюция

Талқылауға
арналған тармақтар:

Адам эволюциясының кезеңдері

Алдыңғы оқу
Жоспар
Жоспарланған Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
уақыт
жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
Басталуы

Ортасы

1. « Миға шабуыл» сұрақ - жауап
6.
“Адамның шығу тегі және жыныстық сұрыпталу”
кімнің еңбегі?
7.
Адам мен адамтектес маймылдардың ұқсас белгілерін
атаңдар.....
8.
“Оңтүстік маймыл” деген ұғымды білдіретін ежелгі
адамның арғы тегі......
Адамның жануарлардан шыққандығына дәлелдер.
І топ: «Ежелгі адамдар» туралы түсінік беру
Ежелгі адамдар (архантроптар). 1891 жылы голланд
ғалымы Эжен ДюбуаЯва аралынан тасқа айналған ежелгі
адамның қазба қалдықтарын тапты. Бұл қаңқа
қалдықтарының бұдан бұрынғы 1,9 млн — 650 мың жыл
аралығында өмір сүрген адамның сүйектері екендігі
анықталды. Оны Эйсен Дюбуа питекантроп деп атады. Ол
гректің "Pithekos" — маймыл және "anthropos" — адам
сөзінен — алынып, маймыладам деген ұғымды білдіреді.
Оның бас сүйегіндегі қас үсті доғасы ерекше алға қарай
шығыңқы, маңдайы артқа қарай жазық тайқы болып келген.
Ал шүйде сүйегі артқа қарай шығыңқы. Бұл адамтектес
маймылдарға ғана тән белгілер. Оның миының салмағы 900 г,
яғни адамтектес маймылдардың миынан біршама үлкен.
Питекантроп
Питекантроптың ортан жілігінің құрылысы адамның ортан
жілігіне ұқсас болуы, оның тік екі аяқпен жүріп тіршілік

Ресурстар

еткенін аңғартады. Оның кейбір белгілерінің маймылға, ал
кей белгілерінің адамға ұқсастығына байланысты оған
маймыладам (питекантроп) деген ат берілді. Кейіннен оның
қаңқа қалдықтары Қытай, Германия,Венгрия, Солтүстік және
ІІ топ: «Ертедегі адамдар» туралы сипаттау
Неандерталь адамы (Homo neanderthalensіs) – қаңқа
қалдықтары ғана сақталған ертедегі адамдардың жеке тобы.
Олар ауызекі сөзде ертедегі адамдар, ал ғылыми
әдебиеттерде палеоантроптар (грекше “palaіos” – ертедегі
“anthropos” – адам) деп аталады. Адамның тарихи даму
кезеңінде Неандерталь адамы ежелгі адамдар (архантроптар)
мен қазіргі адамдардың (неоантроптар) арғы тегін
жалғастырушылар деп есептеледі. Неандерталь адамының ең
алғашқықаңқасы 1856 жылы
Батыс Германиядағы Дюссельөзенінің Неандерталь
аңғарынан табылды. Сондықтан да оны ағылшын геологі
Вильям Кинг 1863 жылы “Неандерталь адамы” деп атауды
ұсынды. Неандерталь адамдарының қаңқа-қалдықтары
кейінЕуропаның, Африканың және Азияның көптеген
аймақтарынан табылған. Ғалымдар бұл қаңқа қалдықтарын
зерттеудің нәтижесінде Неандерталь адамының екі бағытта
дамығанын анықтады. Олардың бір тобының дене тұрқы ірі,
бұлшық еттері өте жақсы дамыған, маңдайы тайқы, шүйдесі
қысқа, қабағы шығыңқы, иегі айқын білінбейді және тістері
ірі, әрі жалпақ болған. Миының салмағы орташа 1400 – 1500
грамм. Олар топ құрып, бір-бірімен жеке сөздерді пайдалану
арқылы қарым-қатынас жасаған.
ІІІ топ: «Қазіргі адамдар» туралы түсінік беру
Кроманьондықтар – Ноmо sapiens туысының өкiлi.
Неоантроптың қалдықтары алғаш рет 1868 жылы Кроманьон
(Франция) үңгiрiнен табылған, сондықтан да сапиенстiң
өкiлдерiн осылай атаған.
Кроманьондықтардың
неандертальдықтардан негiзгi ерекшелiгi олардың еңбек
етуiнде.
Нелiктен ми және бас қаңқалары ұлғайды.
Австралопитектердiн, миы маймылдардың миынан сәл ғана
үлкен едi ғой! Әрине, бұл жерде ең негiзгi себеп- тамақ
рационының өзегруi және жаңа тiршiлiк ортасына бейiмделу.
Қазбалар бойынша, австралопитектердiң ешбiр түрi, олардың
орнын басқан Ноmo бұтағының өкiлдерiнен өзгеше, тастарды
өз мүмкiншiлiгiне жаратқан жоқ. Осыған орай, тамақ
рационының ауысуы және қоректi табудың жаңа әдiстерi аншылық бiздiн ата-тегiмiздiң миының ұлғаюына және
мамандануына әсер еттi, Мидың дамуына тiк жүруге
бейiмделу де әсер еттi деп айтуға да болады. Бас қаңқасы
формасының қалыптасуына приматтар кезiнiң тiке қарауы
әсер еттi: бас қаңқасы дөңгелендi, ал нәтижесiнде жүйке
жүйесi жоғары сатыдағы қурылысты болды. Бас қаңқасының
тiк орналасуы мида ‘жаңа сатылардың» пайда болуына әкеп
соқтырды.

Аяқталуы

ІY. Сабақты бекіту
1.Оқулықпен жұмыс жасайды
2.Интербелсенді тақтамен жұмыс
3.Үлгерімі төмен оқушылар қима қағаздарға жауап береді
4.Кестемен жұмыс
Ү. Қорытындылау
« Табан іздері » әдісі
VI. Бағалау
VII. Үйге тапсырма & 43 оқу, сұрақтарға жауап беру.
Ғаламтордан қосымша ақпараттар алып, хабарлама дайындау.

Қосымша ақпарат :
Рефлексия.
Сабақ/оқу мақсаттары
шынайы ма? Бүгін оқушылар
не білді? Сыныптағы ахуал
қандай болды? Мен
жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
3. ...
4. ...
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
3. ...
4. ...
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білді?
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!