Пән: Жаратылыстану | Мектеп: Қ.Сәтбаев атындағы мектеп- гимназия |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Ортақ тақырып: Менің отбасым және достарым |
Күні: | Мұғалімнің аты жөні: | Шарипбекова Г.Ж |
| Қатысқаны | Қатыспағаны |
Сабақтың тақырыбы: | Адамның дене мүшелері. |
Оқу мақсаттары | 1.2.3.1. адам денесінің негізгі бөліктерін және олардың қызметтерін атау.1.1.2.1. қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу. |
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: адамның негізгі дене мүшелерін атайдыОқушылардың көпшілігі орындай алады: адам дене мүшелерінің атқаратын қызметін сипаттайды.Кейбір оқушылар орындай алады: Әлем құбылыстарына бақылау жүргізе алады. |
Бағалау критерилері | - Өзінің дене мүшелерін айтады-Әр мүшенің атқаратын қызметін сипаттайды-Дене мүшесіне бақылау жүргізеді |
Тілдік мақсат | адам денесінің басты бөліктері мен олардың функцияларын атайды.Бас,мойын,қол,аяқ,арқа,кеуде,жамбас,табан.1.Қандай дене мүшелерін білесіңдер?2.Дене мүшелерінің қандай маңызы бар?3.Қолдың, аяқтың қызметін түсіндірші?4.Дене мүшелерін күту үшін не істейсің? |
Құндылықтар | Өз денсаулығын сақтауға үйрету. Зерттеу құндылықтарын дарыту Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту |
Пән аралық байланыс | Ортақ тақырыптары бойынша |
АКТ | Бейнжазба |
Алдыңғы оқу: | Адамдағы бас, қол, аяқ мүшелерінің не қызмет атқаратынын біледі. |
|
Жоспарланған уақыт есебі | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 10 минут
| Психологиялық ахуалҚайырлы таң көздерім!Ояндыңдар ма? (қабақтарын сипайды)Қайырлы таң құлақтарым!Ояндыңдар ма? (құлақтарын сипайды)Қайырлы таң қолдарым!Ояндыңдар ма? (қолдарымен шапалақтайды)Қайырлы таң аяқтарым!Ояндыңдар ма? (ақпен жерді тебеді)Қайырлы таң ұстазым!Мен ояндым! (күлімсіреп, күнге қолдарын созады)
Топқа біріктіру: Басбармақ, баланүйрек, ортантерек сөздері арқылы топқа бөлемін Ширату жаттығуы(Ұ,Қ) Ойын «Менің артымнан қайтала»Оқушыларға тапсырманытүсіндіремін, мысалы, қолдарыңдыбұлғаңдар, аяқтарыңментарсылдатыңдар, бастарыңды изеңдер,мойындарыңды оңға – солға қозғаңдар, белдеріңді айналдырыңдар, т.б.Барлық оқушылардың қатысуынқадағалаймын. Тапсырманы кімнің оңайорындайтынын және кімге көмек қажет екенін бақылаймын.(Ө) Ойын барысында, кейбіроқушылардан қанша қолы, бас, аяғы,саусағы және т.б. бар екенін сұраймын.Балалар, қалай ойлайсыздар бүгінгі сабақ не туралы болмақ?Оқушылардың жауабыИә, дұрыс, сабақтың тақырыбы: Адамның дене мүшелері Оқушылар тақырыпты ашады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады.
| Шатық шеңбері
Оқу жоспары ОМЖ |
Сабақтың ортасы 20 минут
| 1-тапсырма.(Ө.Қ)зерттеуге негізделген. Адам денесінің негізгі мүшелерін атауларымен сәйкестендіріңіз.ҚБ ынталандыру мақсатында Мадақтау әдісі «Тамаша!» | А4 парақта адамның дене мүшелері бейнеленген суретҚБ тапсырмалар жинағы
|
| 2-тапсырма (Ж.Қ) «Кім тапқыр» Суретке мұқият қараңыз.Сурет бойынша қолмен орындалатын әрекеттерді айтыңыз.Аяқтың атқаратын қызметі қандай? Мысал келтір.
ҚБЖұптар жұмыстарымен алмасып, өзара смайлик арқылы бағалау болады. |
Сурет
ҚБ тапсырмалар жинағы
|
| Сергіту сәті. (қимылмен)Ал, балалар тұрайық,Алақанды ұрайық.Оңға қарай иіліп,Солға қарай иіліп.Бір отырып, бір тұрып,Бір тынығып алайық. | Музыкалық әуен |
| Т. Зертеуге негізделген«Мен зерттеушімін»Дескриптор:-суретке сүйеніп,қолмен орындалатын әрекеттерді әңгімелейді.-аяқтың атқаратын қызметіне мысал келтіреді.дене кескінін сызады -мүшелердің атауын жазады
ҚБ топтар бір-бірін бағалайды. Мадақтау арқылы «ТАМАША!» | Ватман, маркерлер, қима қағаздар
Оқу жоспары ОМЖ |
Сабақтың соңы6 мин
| (Т.Қ)«Егер ..., не болар еді?»әдісі арқылы сабақта алған білімін пысықтау мақсатында ұсынылады.-Егер адамның бір мүшесі жұмыс жасамаса,не болар еді? -Егер адамдар дене мүшелеріне күтім жасмаса, не болар еді? - Егер ...т.с.с.сұрақтар Топта талдайды, бір шешімге келіп, ойларын айтады.
ҚБ топтар бір-бірін бағалайды. Мадақтау арқылы «ТАМАША!»Оқушының сабаққа рефлексиясы: «Білім ағашы»Балаларға стикер таратып беремін.Оқушылар білім ағашына стикерлерді жабыстырады. Қызыл – түсінбедім Сары – жартылай түсіндім Жасыл – толық түсіндім
| Слайдта қсынылған сұрақтар
«Білім ағашы» суреті
Түсті стиккерлер
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлаймыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Оқушыларды деңгейлеріне қарай саралай отырып, тапсырмалар беремін.Саралау жұмысы.(Т) Жіктеу тәсілі арқылы топтастырып, пайымдау тапсырмасын беремін.) «Егер ..., не болар еді?» әдісі-Егер адамның бір мүшесі жұмыс жасамаса,не болар еді? - Егер адамдар дене мүшелеріне күтім жасмаса, не болар еді?
Топта талдайды. | ҚБ топтар бір-бірін бағалайды.Мадақтау әдісі «Тамаша!» ҚБ Жұптар жұмыстарымен алмасып, өзара смайлик арқылы бағалау болады.
Рефлексия «Білім ағашы»Балаларға стикер таратып беремін.Оқушылар білім ағашына стикерлерді жабыстырады. Қызыл – түсінбедім Сары – жартылай түсіндім Жасыл – толық түсіндім | Сабақ барысында әрбір белсенді жаттығуды жасағанда(қол, аяқ,мойын,кеуде)қауіпсіздік ережесін сақтау.Зерттеу жұмысын жүргізу барысында қайшы,қаламсапты ұқыпты қолдану. |