Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 8
|
Бөлім:
|
6.3А Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: |
Сыныбы : 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Ауа құрамы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
6.4.2.7 тыныс алғанда және тыныс шығарғандағы ауа құрамындағы айырмашылықты зерттеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- тыныс алғанда және тыныс шығарғандағы ауа құрамындағы айырмашылықты зерттейді; ЕББҚ: - тыныс алғанда және тыныс шығарғандағы ауа құрамындағы айырмашылықты таниды. |
|
|
Сабақ барысы/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал: «Қимылды табиғат»
Нұсқау: Жел – қолмен жай тербелу ☔ Жаңбыр – саусақпен тырсылдату Өсімдік өсуі – баяу жоғары созылу Тас – қозғалыссыз қатып тұру
Соңында: Құндылық: Бірлік және ынтымақ |
Сәлемдеседі, Психологиялық ахуалды орындайды. Мұғаліммен бірге қимылдарды қайталап өздерін табиғаттың бөлшегі ретінде сезінеді. |
|
|
||||||||||||||||||
|
4 мин |
Үй тапсырмасы: «Wordwall» платформасы арқылы өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру.
|
Интерактивті тақтада тест тапсырмасын орындайды.
|
Дескриптор : -дұрыс жауап береді-1 балл |
|||||||||||||||||||
|
3 мин |
Жаңа сабақтың мазмұнын түсіндіру.
|
Жаңа сабақтың мазмұнымен танысады. |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 29 мин
|
Сабақты бекіту тапсырмалары. Тапсырма 1: I деңгей (Білу-Түсіну) Төмендегі сұрақтарға жауап жазыңыз:
✅ Жауаптар:1. Ауа – Жерді қоршап тұрған, көзге көрінбейтін газдар қоспасы.
2. Ауаның негізгі
құрамдас бөліктері: 3. Ауа құрамында ең көп кездесетін газ – азот. 4. Оттек тірі ағзаларға тыныс алу, энергия алу және тіршілік ету үшін қажет.
ЕББҚ оқушыға арналған тапсырма: Сәйкестендір (сызықпен қос)Тыныс алу → оттек Тыныс шығару → көмірқышқыл газы Тапсырма 2: ІI деңгей (Қолдану) Кестені толтыр:
✅ Дұрыс жауапКесте
ЕББҚ оқушыға арналған тапсырма: Себеп–салдарБос орынды толтыр: Терезе жабық → ауа нашар → адам __________ ? Дұрыс жауап: шаршайды / ұйқышыл болады
Тапсырма №3 ІІІ деңгей (Талдау) Функционалдық сауаттылыққа бағытталған тапсырма Өмірлік жағдаят
Сабақ кезінде сыныптың терезелері жабық
болды. Тапсырмалар: 1.Себебін анықтаНеліктен оқушылар шаршады? (1 сөйлем жеткілікті) 2.Терезе жабық кезде сыныпта қандай газ көбейеді. 3.Себеп–салдар тізбегіБос орынды толтыр: Терезе жабық → адамдар тыныс шығарады → __________ газы көбейеді → адам шаршайды ✅ Жауаптар
1. Неліктен оқушылар
шаршады?
2. Терезе жабық кезде сыныпта қандай газ
көбейеді? 3. Себеп–салдар тізбегі (толықтыру): Терезе жабық → адамдар тыныс шығарады → көмірқышқыл газы көбейеді → адам шаршайды |
Берілген сұрақтарға жауабын жұмыс дәптерлеріне жазады.
Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды.
Тыныс алғандағы мен тыныс шығарғандағы ауа құрамының айырмашылыған анықтап кестені толтырады.
Себеп салдар сызбасын толықтырады.
Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырманы орындайды. Жағдаятты оқып талдайды. Сұрақтарға жауап жазады. Жауаптарын салыстырады. |
Дескриптор: -Ауаның анықтамасын дұрыс береді -1 балл -Ауаның негізгі құрамдас бөліктерін атайды -1 балл - Оттектің тірі ағзалар үшін маңызын түсіндіреді-1 балл
ҚБ бағалау: Смайликтер
? –
Өте жақсы түсіндің
Дескриптор: - Тыныс алған ауаның құрамын дұрыс көрсетеді -1 балл -Тыныс шығарған ауаның құрамын дұрыс анықтайды -1 балл -Тыныс алу мен тыныс шығарудағы ауа құрамының айырмашылығын түсіндіреді -1 балл
ҚБ бағалау: Смайликтер
? –
Өте жақсы түсіндің
Дескриптор : -Оқушылардың шаршау себебін дұрыс анықтайды -1 балл -Терезе жабық кезде қандай газ көбейетінін көрсетеді -1 балл -Себеп–салдар тізбегіндегі бос орынды дұрыс толтырады -1 балл |
Тапсырмалар ЖИ арқылы құрастырылған (https://chatgpt.com/
Тапсырма парағы
Презентация
Смайликтер
Презенқант
|
||||||||||||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы: Тақырыпты мазмұндау |
|
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы 5 мин
|
Кері байланыс «Рефлексия барабаны» әдісі 1.Бүгінгі сабақта алған мәліметтеріңізді өз өміріңізде қалай қолдануды жоспарлайсыз? 2. Сабақ барысында қандай жаңа ақпарат сіз үшін ең пайдалы болды? 3.Сіз үшін сабақтың ең қызық жері? 4.Сіз үшін қиындық тудырған тапсырма? |
Бағалау парағын толтырады. Бүгінгі сабақ бойынша рефлексия жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша пән мұғалімі бағалайды.
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Активті және пассивті тасымалдардың ұқсастығы мен айырмашылығы. Жасуша мембранасы арқылы тасымалдану. Белсенді тасымалдану кезіндегі энергияның жұмсалуы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары № 8
|
Бөлім:
|
6.3А Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: |
Сыныбы : 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Ауа құрамы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
6.4.2.7 тыныс алғанда және тыныс шығарғандағы ауа құрамындағы айырмашылықты зерттеу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- тыныс алғанда және тыныс шығарғандағы ауа құрамындағы айырмашылықты зерттейді; ЕББҚ: - тыныс алғанда және тыныс шығарғандағы ауа құрамындағы айырмашылықты таниды. |
|
|
Сабақ барысы/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал: «Қимылды табиғат»
Нұсқау: Жел – қолмен жай тербелу ☔ Жаңбыр – саусақпен тырсылдату Өсімдік өсуі – баяу жоғары созылу Тас – қозғалыссыз қатып тұру
Соңында: Құндылық: Бірлік және ынтымақ |
Сәлемдеседі, Психологиялық ахуалды орындайды. Мұғаліммен бірге қимылдарды қайталап өздерін табиғаттың бөлшегі ретінде сезінеді. |
|
|
||||||||||||||||||
|
4 мин |
Үй тапсырмасы: «Wordwall» платформасы арқылы өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру.
|
Интерактивті тақтада тест тапсырмасын орындайды.
|
Дескриптор : -дұрыс жауап береді-1 балл |
|||||||||||||||||||
|
3 мин |
Жаңа сабақтың мазмұнын түсіндіру.
|
Жаңа сабақтың мазмұнымен танысады. |
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 29 мин
|
Сабақты бекіту тапсырмалары. Тапсырма 1: I деңгей (Білу-Түсіну) Төмендегі сұрақтарға жауап жазыңыз:
✅ Жауаптар:1. Ауа – Жерді қоршап тұрған, көзге көрінбейтін газдар қоспасы.
2. Ауаның негізгі
құрамдас бөліктері: 3. Ауа құрамында ең көп кездесетін газ – азот. 4. Оттек тірі ағзаларға тыныс алу, энергия алу және тіршілік ету үшін қажет.
ЕББҚ оқушыға арналған тапсырма: Сәйкестендір (сызықпен қос)Тыныс алу → оттек Тыныс шығару → көмірқышқыл газы Тапсырма 2: ІI деңгей (Қолдану) Кестені толтыр:
✅ Дұрыс жауапКесте
ЕББҚ оқушыға арналған тапсырма: Себеп–салдарБос орынды толтыр: Терезе жабық → ауа нашар → адам __________ ? Дұрыс жауап: шаршайды / ұйқышыл болады
Тапсырма №3 ІІІ деңгей (Талдау) Функционалдық сауаттылыққа бағытталған тапсырма Өмірлік жағдаят
Сабақ кезінде сыныптың терезелері жабық
болды. Тапсырмалар: 1.Себебін анықтаНеліктен оқушылар шаршады? (1 сөйлем жеткілікті) 2.Терезе жабық кезде сыныпта қандай газ көбейеді. 3.Себеп–салдар тізбегіБос орынды толтыр: Терезе жабық → адамдар тыныс шығарады → __________ газы көбейеді → адам шаршайды ✅ Жауаптар
1. Неліктен оқушылар
шаршады?
2. Терезе жабық кезде сыныпта қандай газ
көбейеді? 3. Себеп–салдар тізбегі (толықтыру): Терезе жабық → адамдар тыныс шығарады → көмірқышқыл газы көбейеді → адам шаршайды |
Берілген сұрақтарға жауабын жұмыс дәптерлеріне жазады.
Сәйкестендіру тапсырмасын орындайды.
Тыныс алғандағы мен тыныс шығарғандағы ауа құрамының айырмашылыған анықтап кестені толтырады.
Себеп салдар сызбасын толықтырады.
Функционалдық сауаттылыққа негізделген тапсырманы орындайды. Жағдаятты оқып талдайды. Сұрақтарға жауап жазады. Жауаптарын салыстырады. |
Дескриптор: -Ауаның анықтамасын дұрыс береді -1 балл -Ауаның негізгі құрамдас бөліктерін атайды -1 балл - Оттектің тірі ағзалар үшін маңызын түсіндіреді-1 балл
ҚБ бағалау: Смайликтер
? –
Өте жақсы түсіндің
Дескриптор: - Тыныс алған ауаның құрамын дұрыс көрсетеді -1 балл -Тыныс шығарған ауаның құрамын дұрыс анықтайды -1 балл -Тыныс алу мен тыныс шығарудағы ауа құрамының айырмашылығын түсіндіреді -1 балл
ҚБ бағалау: Смайликтер
? –
Өте жақсы түсіндің
Дескриптор : -Оқушылардың шаршау себебін дұрыс анықтайды -1 балл -Терезе жабық кезде қандай газ көбейетінін көрсетеді -1 балл -Себеп–салдар тізбегіндегі бос орынды дұрыс толтырады -1 балл |
Тапсырмалар ЖИ арқылы құрастырылған (https://chatgpt.com/
Тапсырма парағы
Презентация
Смайликтер
Презенқант
|
||||||||||||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы: Тақырыпты мазмұндау |
|
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақ тың соңы 5 мин
|
Кері байланыс «Рефлексия барабаны» әдісі 1.Бүгінгі сабақта алған мәліметтеріңізді өз өміріңізде қалай қолдануды жоспарлайсыз? 2. Сабақ барысында қандай жаңа ақпарат сіз үшін ең пайдалы болды? 3.Сіз үшін сабақтың ең қызық жері? 4.Сіз үшін қиындық тудырған тапсырма? |
Бағалау парағын толтырады. Бүгінгі сабақ бойынша рефлексия жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша пән мұғалімі бағалайды.
|
шағым қалдыра аласыз





