Материалдар / Әлеуметтік инфрақұрылым. 7 сынып. География
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Әлеуметтік инфрақұрылым. 7 сынып. География

Материал туралы қысқаша түсінік
7 сыныптағы география пәнінен экономикалық география бөліміндегі әлеуметтік инфрақұрылым географиясы бойынша қысқа мерзімді жоспар үлгісі ұсынылпды
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Мамыр 2022
762
6 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім


Педагогтың аты-жөні

Әмитова Гаухар Егенбердіқызы

Күні

15.04.2022 жыл

Сынып 7 б

Қатысушылар саны:30

Қатыспағандар саны :1

Сабақтың тақырыбы


Әлеуметтік инфрақұрылым

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.5.2.2 Қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде әлеуметтік инфрақұрылым элементтерін сипаттап ,

маңыздылығына баға беру


Сабақтың мақсаты


-  Қазақстандық компонентті қосымша қамти отырып әлеуметтік инфрақұрылым элементтерін сипаттап , сипаттайды.

- Әлеуметтік инфрақұрыылым салаларының маңыздылығын  жеке талдай алады

- Әлеуметтік инфрақұрылым мәселелерін айқындап, мәселелерді шешуге ұсыныс айта алады


Бағалау критерииі


1. Әлеуметтік инфрақұрылым элементтерін сипаттаттайды

2.Әлеуметтік инфроқұрылым салаларын анықтап, топтастырады.

3.Әлеуметтік инфроқұрылымдщағы проблемаларды синтездеп шешуге ұсыныс береді


Құндылықтарға баулу


«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясы бойынша

. 5)Жалпыға бірдей еңбек қоғамы

Оқушыларды Қазақстандық отбасылардың өмір сапасын тұрақты жақсарту үшін еңбек ететін және халыққа қызмет көрсету салаларын дамыту үшін жұмыс жасайтын жас ұрпақтың патриоттық сезімін ояту




Ресурстар

Сабақтың кезеңі/ уақыты



Мұғалімнің әрекеті



Оқушының әрекеті



Бағалау

Басы

Ұйымдастыру бөлімі: Оқушылар түгелденеді. Сыныпта жағымды атмосфералық ахуал қалыптастыру.

Топтастыру ( «Сиқырлы әріптер» түсті қағаздарға жазылған әріптер арқылы топтасады) 3 минут


Үй тапсырмасын тексеру Learnis – Білім порталы арқылы викториналық сұрақтармен жұмыс.

5минут

1.Теміржол көлігін жиі пайдаланар едім, бірақ ол.........асығыс кезде тиімсіз

2. Әуе көлігін жиі пайдаланар едім, бірақ ол..............бағасы тым қымбат

3. Теміржол ұзындығы бойынша жетекші елдерді білемін. Олар..............АҚШ,Ресей,Үндістан

4. Дүниежүзілік жүк айналымында 80 пайызын тасымалдайтын көлікті білемін...... теңіз көлігі

5. Қазақстандағы жетекші көлік түрі туралы естідім...... Темір жол мен автожолдар

6. Сұйық заттар тасымалдаудағы ең қолайлы көлік деп ойлаймын..... Құбыр көлігі

7. Барлық көлік түрлерінің жиынтығы........ көлік жүйесі

8. Ең қымбат , ең жылдам көлік мен үшін.......Әуе көлігі

9. Автомобиль жолдары ең ұзын мемлекет ......... АҚШ

10. Ең арзан көлік .......Су көлігі

11. Теңіз көлігі ең жиі орналасқан аймақ туралы естігенмін....... Атлант мұхиты

12. Қоршаған ортаға экологиялық жағынан ең зиянды көлік туралы білемін........Автомобиль


















Оқушылар топқа бөлінеді.

1 топ Сауда

2 топ Білім беру

3 топ Денсаулық сақтау

4 топ Туризм



Сұрақ тарға жауап

Қол шапалақ








Learnis порталындағы жеке кабинеттегі қорытынды бойынша топтық бағалау







Слайд 6-7

Дидактикалық материалдар №1




Ортасы




Миға шабуыл стратегиясын Бейнеролик көре отырып , жаңа тақырыпты ашу . Бейнеролик Learnis порталындағы жеке кабинетте жүктелген . 3 минут

Жаңа тақырыпқа байланысты барбершоп пен шаштараздың ерекшелігі туралы бейнеролик көрсетіледі. Сұрақтар түрі: Барбершоп деген не? Барбершоптің шаштараздан айырмашылығы неде? Басқа қандай халыққа қызмет көрсететін орындарды білесіңдер? Barber шаштараз, Shop магазин. Яғни ерлерге арналған сұлулық салоны немесе ерлер клубы деп те атайды.. 2 минут


Оқулықпен жұмыс. «Түртіп алу» әдісі. 3 минут



Жаңа сабақ. Термин сөздермен жұмыс. «Түртіп алу » әдісін пайдаланып оқулықпен жұмыс жасау. 3 мин

1 тапсырма.Оқушыларға немесе топтарға терминдер бөлініп беріледі оқушылар терминдердің ұғымын аша алу керек. 5 мин


1 топ. Инфрақұрылымдық кешен, әлеуметтік инфрақұрылым салалары мен міндетін анықтайды. 4 минут

Дескриптор

-әлеуметтік инфрақұрылым салаларын анықтайды 1 балл

- әлеуметтік инфрақұрылымның негізгі міндетін түсінеді 2 балл

2 топ. Кестені пайдаланып, тұтынушылардың сұранысы мен қызмет түрін тұтынудың қай түрін көп пайдаланатынымызды талдаймыз. 5 минут



Барлық түтынушыларғ

арналған

Көпшілікке арналған

Кейбіреулеріне арналған

Тұрақты пайдалану




Сирек пайдалану





Қажетті сөздер: шаштараз, жөндеу қызметі, азық түлік сатып алу, үй тұрмыстық қызмет, көліктік қызмет, демалыс мекемелері, мектептегі қызмет, аурухана, автосервис

Дискриптор:

  • Тұрақты пайдаланудың қызметінің 3 түрін талдайды . 3 б

  • - Сирек пайдаланудың қызметінің 3 түрін талдайды. 3 б


3 топ. Менің өлкемнің рекреациялық зонасы кластерін құрастыру 5 минут

Табиғи рекреациялық ресурстар


Мәдени-тарихи ресурстар

Тірек сөздер: Көкшетау Ұлттық саябағы, Шарын щатқалы, Қожа Ахмет Яссауи кесенесі, Тамғалы жартас суреттері, Марқакөл, Әзірет Сұлтан мешіті, Баянауыл ұлттық паркы, Шымбұлақ тау шаңғысы курорты, КАспий теңізі жағалауы, Жаңақорған санаториі, Іле Алатауы тауы, Қораса ата кесенесі,


Дискриптор:

  • Табиғи және мәдени рекреациялық ресурстарының айырмашылығын біледі 1 б

  • - табиғи рекреациялық ресурстарды топтастырып маңыздылығына баға береді 1 б

  • - тарихи рекреациялық ресурстарды топтастырып маңыздылығына баға береді 1 б

4 топ. Өз өлкеміздегі қызмет көрсететін мекеме түрлеріндегі проблемаларды анықтап , мәселені шешуге ұсыныс айтады. 5 минут

Ұсынысты рольдік ойын арқылы жасауға болады..Мысалы Жаңақорған шипажайын дамыту үшін қандай ұсыныс жасайсыңдар?



Қызмет түрлері

Мекеме түрлері

проблемалар

Шешу жолы

сауда




Үй тұрмыстық




Білім және мәдениет




Медициналық және спорттық сауықтыру




басқа




Дискриптор:

-мекеме түрлерін анықтайды 2б

- проблемаларды саралайды 2б

- шешу жолдарын үсынады 2 б




















Бейнероликтегі барбершип мамандығы мен шаштараз туралы оқушылар өз ойымен бөліседі.







Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды











Қажетті сөздерді пайдаланып кластер құрастырады











Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды

Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады














Оқушылардың функционалдық сауаттылығын анықтау






Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау




ҚБ: «Баспалдақ» әдісі 1.Білімім төмен

2.Орташа 3.Орташадан жоғары 4. Жоғары

ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау










Оқулық және атлас карталар











Слайдтар



















Ашық сұрақ-жауаптар

Сабақты соңы


Бекіту. АКТ құзіреттілігін пайдалана отырып , Learnis порталындағы жеке кабинетте жүктелген логикалық квест тапсырмасымен жұмыс

Балаар қазіргі таңда жауапты да табысты кәсіптердің бірі клининг.Үй жинаудан уақыт үнемдеу үшін қазір хала қалқының көбі осы қызмет түрлерін пайдаланады.

Сіздер « Clean offce» клининг компаниясының қызметкерлерісіздер. Сілтеме арқылы жабық бөлмеге өтіп бөлмені ішін тазалап жинаймыз. Жинау барысында 5 тапсырма табылуы тиіс. Тапсырмалар табылған соң код арқылы бөлмені ашып шығамыз.

https://www.Learnis.ru/694205/

Жұмыс түрі: жұптық. 4 минут

Дескриптор: 6 балл

Әлеуметтік инфрақұрылым қызметін біледі 1 балл

Рекреация туралы түсінеді 1 балл

Табиғи рекреацияны сипаттайды 1 балл

Тұрмыстық қызметтүрлерін ажыратады. 1 балл

Логикалық жылдамдықта жұмыс жасайдыф 1 балл



Кері байланыс :

Күн жүйесі” Күн – бүгінгі білім.

Меркурий -өте жақсы түсіндім.

Шолпан – аздаған түсініксіз мәселелер болды.

Жер – көптеген мәселелер түсініксіз.

Марс –мен үшін мүлдем қызықсыз түсініксіз

Юпитер – маған бұл сабақтың мүлдем қатысы болмады. 2 минут





Әрбір оқушы смартфон арқылы сілтемемен тест тапсырмаларын орындайды.







Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.





Тақтаға Күн суреті ілінеді. Оқушылар стикермен ғаламшар аттарын жазып орбита орнына жапсырады.

Бағалау автоматты түрде жеке кабинеттен көрінеді.


https://www.Learnis.ru/694205/




https://www.Learnis.ru/694205/













Рефлексия парағы


Үйге тапсырма

Үйге тапсырма: Қазақстанның туризмді дамытудағы жетістіктері мен өз өлкелеріңнің мүмкіншілігін бағалаңдар 1 миут


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсізді

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!