Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: ...Абайды оқы,
таңырқа! Т/Ж2 Әдеби шығарманың тұжырымдамасы
Мектеп:
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 6 Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы А.Құнанбайұлы «Ғылым таппай
мақтанба»
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме) 6.1.2.1 – әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық
мәселені идеясы арқылы түсіндіру
Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар: өлеңдегі
әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы
түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі: өлеңнен нақыл сөз болып
кеткен жолдарды анықтайды
Кейбір оқушылар: өлеңде айтылған адам бойындағы
қасиеттерді салыстырады және әлеуметтік-қоғамдық мәселеге өз
көзқарастарын білдіреді
Бағалау критерийі - өлең идеясы арқылы көтерілген
мәселені анықтайды.
-
нақыл сөздерді табады
-
өз көзқарастарын дәлелдей алады.
Тілдік мақсаттар Оқушылардың жеке және топтық
жұмыс жасау барысында нақты, жүйелі тілде сөйлеу дағдылары
қалыптасады, сипаттама бере алады.
-
әлеуметтік-қоғамдық мәселеге қатысты пікірлерін дәлелді
жеткізеді;
Пәнге қатысты лексика мен
терминология:
автор үні, өлеңдегі ұлттық құндылық, оқырман
сезімі
Шығармадағы тірек сөздер: ғылым, талап, еңбек,
қанағат, рақым, жастық.
Құндылықтарға баулу -тіл мен
мәдениет
-өмір бойы білім алу
құндылықтарын дарыта отырып, адамгершілікке,
еңбекқорлыққа, төзімділікке, адалдыққа тәрбиелеу
Пәнаралық байланыс Тарих, қазақ
тілі
Алдыңғы білім «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің
жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың
басы
9
мин
Ұйымдастыру:
Үй
тапсырмасын сұрау
«Білім биржасы» әдісі арқылы тексеріледі. Мұғалім
банкир қызметін атқарып, тақтадағы сұрақтарды акционерлерге
қояды.
1.
Абай Құнанбайұлы кім?
2.
Қай жерде дүниеге келген?
3.
Абайдың шын есімі?
4.
Абайдың арғы атасы кім?
5.
Құнанбай кім болып келеді?
6.
Алғаш қалай хат таныған?
7.
Абай оқыған Семейдегі медресе?
8.
Ақын қай жылы дүниеден озды?
9.
Ақынның «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі қай жылы
жазылды?
10.
Өлең кімдерге арналған?
11.
Ақын жастарды неге шақырады?
12.
«Ғибрәтлі», «нәфрәтлі» деген сөздер мағынасы
қандай?
Бағалау к
итерийі Дескриптор ҚБ
Алдыңғы сабақты еске тсіру мақсатында берілген
сұрақтарға тез әрі толық жауап береді Абай Құнанбайұлының кім
екендігін біледі Сұрақтарға
жауап
беруде «бағдаршам» әдісі арқылы
бағаланады
Ақынның туылған жері, шыққан тегі туралы
айтады
Алғаш хат тануын, білім алған жерін
атайды
Өлең мазмұнын түсініп, ақын ойын
жеткізеді
«Бағдаршам»
Сабақтың ортасы
25
мин
Келесі кезеңге өту барысында «Мағынаны таны»
әдісі бойынша миға шабуыл жасалады.
Зейіндерін тақырыпқа шоғырландыру
мақсатында
«Өзі туралы кластер» тренингі арқылы
қызығушылықтарын туғызу
Олар парақтың ортасындағы шеңберге өз есімдерін
жазып, одан таралатын шеңберлерге өздерінің өмірінде маңызы бар бес
негізгі рөлдерін жазып, қасиеттерін ортаға салады. Мысалы: Жанұяның
еркесі, адал дос, ақылды немере, т.б.
Негізгі кезең
СD
дискіден өлең толық тыңдатылады.
Сұрақтар қойылады:
1.
Өлең қандай тақырыпқа жазылған?
2.
Неліктен ақын өнер-білімді сөз еткен?
3.
Неге ғылымсыз адамның күні жоқ?
Тапсырмалар
Барлық оқушылар үшін:
1-тапсырма. Абай аталарыңның ойын сендер қалай
жалғастырар едіңдер? Сендер үшін «Бес асыл іс пен бес дұшпанға»
нелер жатады деп ойлайсыңдар?
Менің ойым
Бес
асыл іс Бес дұшпан
1.
1.
2.
2.
3.
3.
4
4.
5.
5.
Бағалау критерийі Дескриптор ҚБ
Өлең мазмұны бойынша ақынның ойын түсінеді Бес
асыл іс пен дұшпанды ажыратады
Өз
ойларын білдіреді
Оқушылардың басым бөлігі үшін:
2-тапсырма. «Даналықтан дән
ізде»
Өлеңнен нақыл сөзге айналған жолдарды тауып
жазыңдар
Өлеңнің мазмұны Өсиет, ақыл-нақыл
сөздер
Ғылым іздеуге шақыру
Бес
нәрсеге асық болу, қашық болу
Ғылымға берілу жолы
Жастарға айтар өсиеті, нақылы
Бағалау критерийі Дескриптор ҚБ
Өлең жолдары-
ның
мағынасын ашады Нақыл сөзге айналған тіркестерді
табады
Кейбір оқушылар үшін:
3-тапсырма. Өлең мазмұны бойынша «Үш қадам»
кестесіне өз ойларыңды толтырыңдар
І.
1-қадам
Өлеңде көтерілген негізгі қоғамдық мәселені
анықтаңдар 2-қадам
Қазіргі өмірде бұл мәселелер өзекті ме? Неліктен?
3-қадам
Ақынның бес асыл іс пен бес дұшпан туралы сөз
қозғау себебі...
ІІ.
Шығарманың құндылығы неде? Үш сөйлеммен
тұжырымдаңдар
Үлгі: Менің ойымша...
Бағалау критерийі Дескриптор ҚБ
Негізгі қоғамдық мәселені
анықтайды
Қазіргі өмірмен байланыстыра өз
пікірлерін
білдіреді
Негізгі мәселеге қатысты ойларын
білдіреді
Адам бойындағы қасиеттерді
салыстырады
Шығарма құндылығын анықтайды
Оқулық,
парақ,
қалам
Керемет!
Жарайсың!
Ойлан!
«керемет» жауап
«өте жақсы» жауап
«жақсы» жауап
Жасыл – мақсатқа қол
жеткізілді, сенімді алға
жүреді.
• Сары – біршама алға
жылжу бар, кейбір мәселелер
бойынша табысқа қол жеткізілді,
алайда сенім
сіздік бар, кеңес, көмек
сұрайды.
• Қызыл – жетістікке қол
жеткізбеді,
абыржуда,
сондықтан ол
туралы
мұғалімге
мәлімдейді.
Сабақтың соңы
6
мин Рефлексия
1.
«Күншуақ» рефлексиясы арқылы көңіл-күйлерін, тақырыпты меңгеруде
қиындық келтірген ақпараттары туралы пікірлерін
білемін
Үйге тапсырма
Р –
рөл/Абай
А –
аудитория/кейінгі ұрпақ
Ф –
форма /өсиет хат
Т –
тақырып/ғылымды, білімді үйренуге шақыру
Қосымша ақпарат:
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пәнаралық
байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік. АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)