КҮНІ:27.11.2017; | Мектеп: Т.Г.Шевченко атындағы №13 орта мектеп
|
ПӘНІ:Математика | Мұғалімнің аты-жөні: Имандосов Ербол Көбенұлы
|
СЫНЫП: 9«в» | Қатысқандар :
| Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы: | Арифметикалық прогрессия n-ші мүшесінің формуласы
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты | Арифметикалық прогрессияның анықтамасы мен айырымын, n-ші мүшесінің формуласын білу, формулалармен дұрыс жұмыс жасай білу дағдыларын қалыптастыру |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| Арифметикалық прогрессияға анықтама береді |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын жазады |
| Кейбір оқушылар: |
| Берілген арифметикалық прогрессияның айырымын тауып, n-ші мүшесін есептеп табады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:Арифметикалық прогрессияға мысалдар келтіреді |
| Негізгі сөздер мен тіркестерАрифметикалық прогрессия, арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы |
| Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:Көше бойында орналасқан үйлердің реттік номері бойынша арифметикалық прогрессия құрастыру
|
| Кемімелі және өспелі сандар тізбегіне мысалдар келтіру
|
Құндылықтарға баулу | Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. |
Пән. Байланыс | Химия
|
Алдыңғы тақырып
| Сандар тізбегі |
Жоспар
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
Сабақтың басы5 мин | 1 мин
2 мин
2 мин
| Оқушылармен сәлемдесуОқушыларды түгелдеуОқушылардың назарын сабаққа аудару
Үй жұмысын тексеру (дайын жауап әдісі)
Сергіту сәті (шаттық шеңберін құрып, бір-біріне жылы тілектер айту арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады) |
Слайд 1
|
Сабақтың ортасы30 мин
|
12 мин
3 мин
7 мин
5 мин
3 мин
| Топтық жұмыс (постер қорғау)І топ. Тізбек және оның түрлеріІІ топ. Тізбек және оның берілу тәсілдеріІІІ топ. Арифметикалық прогрессия тақырыбында постер әзірлеу тапсырылады.
Қызығушылығын ояту2; 5; 7; 3; 19; 13; 1; 11; 17р; т; о; о; н; ф; э; с; еСандарды өсу ретімен орналастырыңдар да , оған сәйкес әріптерді тізбектеп оқығанда қай математиктің аты шығады? Ол жайлы не білесің? Оқушылар Эротосфен жайлы әңгімелейді.
Жеке жұмыс (кім тапқыр?)Өсу ретімен алынған тақ сандар тізбегі;Өсу ретімен алынған жұп сандар тізбегі;Натурал сандар квадраттарының тізбегі.
Топтар тізбектерді жазады
Жұптық жұмыс (кім жылдам?)6; 10; 14; 22; 26; 30;................-15; 5; 25; 45;...................3; 33; 333; 3333;..................Оқушылар жылдам есептейдіТарихи деректерПрогрессия-латын сөзі, өрлеу, ілгері қозғалыс деген мағынаны білдіреді. Прогрессиялар мен тізбектер туралы алғашқы ілім мысырлықтар мен вавилондықтардан басталды. Мәселен, біздің заманымызға дейінгі вавилондықтардың сына жазу кестелерінде, ежелгі грек папирустарында арифметикалық және геометриялық прогрессияларға көптеген мысалдар кездеседі.
| Слайд 2
Үлестірмелі карточкалар
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
3 мин
1 мин
1 мин
|
Рефлексия «қоржын, еттартқыш, қоқыс жәшігі»
Кері байланыс
Үйге тапсырма: №171, №172 |
|
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Техника қауіпсізідк ережелеріПәнаралық байланыс АКТ-мен байланыс
|
|
|
|
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары жүзеге асырымды ма?Бүгін оқушылар нені үйренді?Оқыту ортасы қандай болды?Мен жоспарлағаным өз мәнінде жүзеге астыма ?Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
Қорытынды бағамдауСабақта ең тиімді болған екі жұмыс немесе тапсырманы атап көрсетіңіз(оқытуға және оқуға қатысты)
Қандай екі жұмыс немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді?(оқытуға және оқуға қатысты)?
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіру туралы не білдім?
|