Материалдар / Әртүрлі механикалық қозғалыстардың графиктері
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Әртүрлі механикалық қозғалыстардың графиктері

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалім студент
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қараша 2019
562
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Механикалық қозғалыс


Мектеп: “І.Айттықов атындағы орта мектеп балабақша кешені” КММ

Күні:


Мұғалімнің аты-жөні: Асгат Аянур

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы: Әртүрлі механикалық  қозғалыстардың графиктері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.5 s -тің t-ға тәуелділік графигін тұрғызуда координаталар осьтерінде және кестелерде өлшем бірліктерін дұрыс белгілеу;

7.2.1.6 дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен келесі жағдайларды анықтау:

(1) дененің тыныштық күйін,

(2) тұрақты жылдамдықпен қозғалысын;

7.2.1.7 бірқалыпты қозғалған дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдығын анықтау

Сабақ мақсаттары


  • Барлық оқушылар: Дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигін салуды біледі;

  • Оқушылардың басы бөлігі: Дененің тыныштық күйідегі бөлігімен тұрақты жылдамдықпен қозғалыс бөлігін анықтай алады.

  • Кейбір оқушылар: Дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділігік графигін қолдана алады;

Бағалау критерийлері

-Дененің орын ауыстырудың уақытқа тәуелділігік графигін тұрғызады;

-Графикті қолданып дененің тыныштық күйдегі ,тұрақты жылдамдықпен қозғалған бөлігін анықтайды;

-Графикті пайдаланып дененің орын ауыстыруы мен жүрген жолын табады.

Тілдік мақсат

Тақырыпқа байланысты терминдер: қозғалыс, тұрақты жылдамдық, тыныштық күйі, координат жүйе, бағыттас, қарама-қарсы қозғалыс

Құндылықтарды дарыту

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы.

Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау, іздену қабілеттерін арттыру.

Пәнаралық байланыс

Математика (тура пропорционалдық графигін сызу әдісі),

Алдыңғы білім

Жылдамдық, орташа жылдамдықты есептеу

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар


Сабақтың басы


3 минут




7 минут

І. Ұйымдастыру:

1.1 Сынып оқушыларымен амандасу

1.2. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу

1.3. Оқушыларды түгендеу

Психологиялық дайындық.

II. Алдыңғы білім.

«Конверттегі есеп» әдісі.

Оқушылар конвертті алып ішіндегі тапсырманы орындайды

Бағалау критерий: білім алушы

-дененің жылдамдығын

-орташа жылдамдықты анықтайды

Тапсырма1.

Реактивті жолаушылар ұшағы бірқалыпты қозғалып 30 с-та 8250 м арақашықты үшып өтті. Ұшақтын жылдамдығын м/с және км/сағ-пен анықтаныз.

Дескриптор: білім алушы

  • Жылдамдықтың мәнін анықтайды

  • Жылдамдықтың өлшем бірліктерің түрлендіреді


Тапсырма2.

Велосипедші бірқалыпты қозғалып 20 с-та 100 м арақашықты жүріп өтті. Велосипедшінің жылдамдығын м/с және км/сағ-пен анықтаныз.

Дескриптор: білім алушы

  • Жылдамдықтың мәнін анықтайды

  • Жылдамдықтың өлшем бірліктерің түрлендіреді


Тапсырма 3

Жаяу адам барлық жолдың 30 м алғашқы бөлігін 20 с, ал келесі бөлігін 1,45 м/с жылдақпен 40 секундта, қалған 45 м жол бөлігін 1,5 м/с жылдамдықпен жүріп өтті. Жолаушының барлық жолдағы орташа жылдамдығын есептеніз.

Дескриптор: білім алушы

- барлық жүрілген жолды есептейді

- барлық қозғалыс уақытын анықтайды

- орташа жылдамдық мәнің анықтайды


Тапсырма 4

Жаяу адам барлық жолдың 50 м алғашқы бөлігін 20 с, ал келесі бөлігін 2 м/с жылдақпен 100 секундта, қалған 100 м жол бөлігін 1,5 м/с жылдамдықпен жүріп өтті. Жолаушының барлық жолдағы орташа жылдамдығын есептеніз.

Дескриптор: білім алушы

- барлық жүрілген жолды есептейді

- барлық қозғалыс уақытын анықтайды

- орташа жылдамдық мәнің анықтайды

ҚБ: "Смайлик " тарату.









Берілген сұрақтарға жауап береді.














Сабақтың ортасы/сабақтың негізгі бөлімі

15 минут

Білу және түсіну

АКТ мен жұмыс.

Жаңа тақырып

«Жұптық әңгіме» әдісі арқылы тақырыпты оқып, жұп бір-біріне сұрақтар қойып, жауап алады. (Оқулықпен жұмыс)


Бағалау критерий: білім алушы

  • Дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелдік графигінен жылдамдық мәнін анықтайды

Тапсырма 1.

Суретте дененің орын ауыстыруының уақытқа тәуелділік графигі берілген. Графикпен танысып төмендегі тапсырмаларды орынданыз.


а) графиктің әр бөлігінде сәйкес дененің жылдамдығын анықтаныз

АВ бөлігінде:

ВС бөлігінде:

СД бөлігінде:

в) дененің барлық жолдағы (графикте АД аралығы) орташа жылдамдығын анықтаныз

Дескриптор: білім алушы

  • график бойынша АВ, ВС, СД бөліктеріндегі дене қозғалысының жылдамдығын есептейді

  • АД бөлігіндегі орташа қозғалыс жылдамдығын есептейді

ҚБ: «Бағдаршам» арқылы.

Жасыл түс – барлығы түсінікті (өте жақсы)

Сары түс – жартылай түсінікті (жақсы)

Қызыл түс – түсініксіз болды (орташа)



Ассоциация арқылы жаңа тақырып ашылады





Берілген тапсырмаларды орындайды.



























Сабақтың соңы.


Бекіту.

10 минут

Бағалау.

2 минут.

Кері байланыс.

3 минут.

Қолдану

«Серпілген сауал» әдісі жаңа сабақ бойынша бекіту сұрақтары беріледі.


1.Графиктер салу үшін не қажет?

Қозғалыс тендеуін жазу

Кесте құру

Координаталарды белгілеу

Масштабтау


ҚБ «Бес саусақ».

ББҮ кестесі (Білемін, Білгім келеді, Үйрендім

Б (Мен не білемін?)

Б (Менің не білгім келеді?)

Ү (Үйрендім)










Үйге тапсырма. Практикалық тапсырма. Мектептен үйге дейін жүрген жолын және жүрген уақытты өлшеп қозғалыс графигін салындар.



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

«Конверттегі есеп»

«Жұптық әңгіме»

«Серпілген сауал»

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?




  • «Смайлик» тарату

  • Бағдаршам»

  • «ББҮ кестесі»


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы:



Сақталды.

  • Физика оқу кабинетінде тәжірибе жасаған кезде қауіпсіздік ережесін сақтау.

  • Психологиялық ахуал орнату.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!