Пән: Жаратылыстану
мерзімді жоспар
бөлімі:
1-бөлім. Мен зерттеушімін.
Ғылым мен зерттеушілердің
рөлі.
Күні:
02.10.20
Сынып: 3-сынып
|
Мектеп:Новоселовка орта
мектебі
Мұғалімнің аты-жөні: жолмагамбетова
Н.Е.
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
0
|
Сабақ тақырыбы
|
Ғажайып фабрика
|
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
|
3.2.1.1 өсімдіктердің фотосинтез үдерісінде
оттегіні бөлуін түсіндіру;
3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін
анықтау;
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:өсімдіктің жасыл түсті
мүшелерінде қандай үдеріс жүретінін түсінеді,ақпарат түрлерін
анықтайды.
Көптеген
оқушылар:мұғалімнің көмегімен
өсімдіктердің фотосинтез үдерісінде оттегіні бөлуін айтып бере
алады.
Кейбір
оқушылар:өсімдіктердің фотосинтез
үдерісінде оттегіні бөлуін және ақпарат көзінің түрлерін анықтауға
берілген тапсырмаларды өз бетімен
орындайды.
|
Бағалау
критерийлері
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен
терминология:
Оттек, көмірқышқыл газ,
глюкоза,фотосинтез.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер
мен тіркестер:
- Өсімдік қандай мүшелерден
тұрады?
- Фотосинтез үдерісі дегеніміз
не?
- Оттегі қалай бөлінеді?
- Өсімдіктің түсіне оттегі бөлінуіне
қаншалықты қатысты деп ойлайсың?
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Бір біріне
құрметтеуге,сыйлауға,өсімдіктерді күтуге
тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Дүниетану
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
видео
|
Бастапқы білім
|
3.1.1.1 маңызды ғылыми жаңалықтар мен
олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы
әңгімелеу
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ширату
жаттығуы
«Мен ақылды баламын» әр бала
өздерінің жақсы қасиеттерін атап, қалай өсіп келе жатқандарын
айтады. Мыс: Мен Айғаным, аспандағы айдай үйдің жалғызымын. т.б.
Өте жақсы. Бүгін сендер өздерін жайлы ,үйлерінде өз орындарымызды
айттық.Ал енді сабағымызды ары қарай
жалғастырайық
Жаңа топ
құрамын. Себетпен конфет салып,
оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне
қарай 3 топқа бөлініп
отырады.
1-топ «Сары
кәмпиттер»
2-топ «Көк
кәмпиттер»
3-топ «Қызыл
кәмпиттер»
Жұмыс ережесін
келісемін
-
Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз,
тыңдаймыз!
-
Уақытты
үнемдейміз!
-
Нақты, дәл жауап
береміз!
-
Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды,
тапқырлығымызды көрсетеміз!
-
Сабаққа белсене қатысып, жақсы
баға аламыз!
Алдыңғы білімді
еске түсіру жұмысын
жүргіземін.
Оқушыларды бүгінгі өтілетін
сабақтың оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен
таныстырамын.
|
«Мен ақылды
баламын» сергіту
жаттығуы.
конфеттердің
суреттері.
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа
сабақ.
Оқушылармен бірге зерттеу жұмысын
жүргіземін.
Нұсқаулық
1. Бір өсімдіктен екі жапырақ үзіп ал.
2. Бірдей ыдысқа салқын су құй.
3. Газдалған минералды суды қос (бұл өсімдіктің көмірқышқыл газды
алуы үшін қажет.)
4. Жапырақты толығымен батып тұратындай етіп суға сал. Қажет болған
жағдайда жапырақтың шетін ұсақ тастармен бастырып қою керек.
5. Бір ыдысты қараңғы жерге, екіншісін күн көзі тікелей түсетін
жерге қой.
6. 3-4 сағат өткен соң жапырақтарды салыстыр.
Қандай өзгерістерді байқадыңдар?
Неліктен?
Өсімдіктер туралы
бейнематериалдың
үзіндісін
көрсетемін.
Ұжымдық
жұмыс.
Белсенді оқыту - көрсету және
модельдеу.
Саралау тәсілі - тапсырма.
Бағалау
критерийі:
Дескриптор:
атайды.
- фотосинтез үдерісінің өту барысын
түсіндіреді.
Кері
байланыс сұраққа жауап берген оқушыны
мадақтау,толықтыру жасау арқылы
жүреді.
Жұптық жұмыс.
Белсенді оқыту. Зерттеу
және зерделеу
Саралау тәсілі.
Жіктеу
Бағалау
китерийі:
Кері байланыс
– оқушылар бір-бірінің жауабын
бағалайды
Тапсырма. Суретке
қара. Фотосинтез барысында
өсімдік нені сіңіріп, нені бөлетініне назар
аудар. Бақылағаныңды жұбыңа айтып
бер.
Дескриптор:
Жеке
жұмыс.
Белсенді оқыту
- Сұрақ қою және
талқылау
Саралау тәсілі
- Диалог және қолдау көрсету
Бағалау критерийі:
Тапсырма.
Берілген сөйлемдерді оқы. Мазмұнына сай қажетті сөздерді орнына
қой.
Фотосинтез жасыл пигмент
------------------------ бар жасушаларда өтеді. Күн жарығы
энергиясының әсерінен көмірқышқыл газы мен судың ----------- мен
көмірсуларға айналу үрдісі. Түзілген ------------------- қорек
ретінде қолданылады, ал оттегі атмосфераға
түседі.
Дескриптор:
-
жасушаларда не өтетінін
анықтайды.
-
күн жарығы энеергиясының әсерінен пайда
болатын процесі анықтайды.
-
оттегінің қайда түсетінін
анықтайды
Кері
байланыс стикер арқылы
беріледі.
|
су, ыдыс, газдалған су,
жапырақ
https://youtu.be/LD7h7DliqCw
Сурет
|
Сабақтың соңы
|
Жаңа білім мен тәжірибені
қолдану
Топтық
жұмыс.
Белсенді оқыту
– қорытынды шығару және
есте
сақтау.
Саралау
тәсілі -
қарқын.
Бағалау критерийі
–
Тапсырма.
-
топ «Сары
кәмпиттер»- фотосинтез үдерісіне постер
құрастыр
-
топ «Көк
кәмпиттер»-- фотосинтез үдерісін шағын
жобамен түсіндір.
-
топ «Қызыл
кәмпиттер»
«Өсімдік ғажайып фабрика» сөзіне дәлелдер
келтір.
«Галлерияда ой шарлау»
әдісі
Берілген тақырыпта
топтық жұмысы жүргізіліп, әр топтың жұмысы қабырғаға ілінеді, өз
жұмыстарын қорғайды,ал қалған топтар бағалап отырады. Осылайша
барлық топ орындап шығады. Ең жақсы баға алған топтың жұмысы
қаралады.
Дескриптор:
-
фотосинтез үдерісін
дәлелдейді.
-
Фотосинтез үдерісін мұғалімнің көмегімен
түсіндіреді.
-
«Өсімдік ғажайып фабрика» сөзіне дәлелдер
келтіреді.
Рефлексия (жеке,жұпта,топта,
ұжымда)
Оқушыларға«Нысана» кері байланыс парағы
таратылады. Оқушылар өздері
белгілейді.
|
«Нысана» кері байланыс парағы
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау
көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілетіжоғарыоқушыларға
қандайміндетқоюдыжоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір
оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу
материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке
ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы
мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке
ала отырып, сабақтың кез келген
кезеңінде қолданыла
алады.
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында
үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді
жазасыз
|
Денсаулық сақтау технологиял ары. Сергіту
сәттері мен белсенді іс- әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылат ын
Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс
қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл
бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз
сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1. Өсімдіктердің фотосинтез
үдерісінде оттегіні бөлуін және ақпарат көзінің түрлерін
анықтады
2.Тәжірибе жасау арқылы
тақырыпты толық қамти алды
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады
(оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1.
2.
Сабақ барысында сынып туралы немесе
жекелеген оқушылардың
жетістік/қиындықтары туралы нені білдім,
келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|