Материалдар / Ашық сабақ
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ Тақырыбы: Моногибридті будандастыру. моногибридті будандастыру бойынша есептер шығару. 9 сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Мамыр 2022
291
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

«Мейірімді періште» жекеменшік мектеп-гимназисы

Пәні:

Биология

Бөлім:

Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы

Педагогтің аты-жөні:

Момбаева Перизат Акимхановна

Күні:

15.02.2022ж

Сынып: 11 а

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тұқымқуалаудың генетикалық заңдылықтарының цитологиялық негіздері. Моногибридті будандастыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.2.4.2 - моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару;

Сабақтың мақсаты

Барлығы:

  • Негізгі генетикалық түсініктер мен символдарды біледі;

  • Шағылыстыру сызбасын сызады

Көпшілігі:

  • Моногибридті будандастыру бойынша есептерді шығара алады.

Бірнешеуі:

  • Генотипі екі жұп белгі бойынша ажыратылатын даралардың фенотипін анықтай алады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру




Өткен білімді еске түсіру


Ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатымен оқушыларға көк, сары, қызыл, жасыл түстерді таңдап сол бойынша топқа бөлініп отыру.

Әр түс таңдаған оқушылардың мінезі туралы айтып сабаққа шаттық сыйлау.

Өткен сабақты еске түсіру мақсатында әр оқушының таңдаған түсті қағазындағы сұрақтарға қысқаша жауап беру.

1.Генетика ғылымы нені зерттейді? Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштікті зерттейді

2. Генетика ғылымының негізін салған ғалымды ата? Грегор Мендель

3.Г. Мендель өз тәжірибелерінде бұршақты таңдау себебі неде?

  1. Белгілер саны аз

  2. Барлық белгілер екі баламалы

  3. Өздігінен тозаңданады

4.Г. Мендельдің «»Өсімдік будандарымен тәжірибелер» атты еңбегі қай жылы жарық көрді? 1866

5.Гомозигота дегеніміз не? Құрамында біртекті гендері бар зигота

6.Гетерозигота дегеніміз не? Құрамында әртекті гендері бар зигота

7. Доминантты белгі қандай белгі? Басым ген

8. Рецессивті белгі қандай белгі? Басылыңқы ген



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


Н.Г.Асанова Биология – Алматы: «Атамұра», 2009 ж.





Жаңа білім






Оқушылар экраннан сурет көрсетіледі.

Оқушыларға төмендегі сұрақтар қойылады:

1. Балалар суреттен не көріп тұрсыңдар?

1.Бұл суреттер сабақ тақырыбымен қалайша байланысуы мүмкін деп ойлайсың?

Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады.

Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады.

Жаңа тақырып бойынша Видео көрсетіледі.

«Сәйкестендіру» әдісі

Мұғалім оқушыларға карточка таратады.

Символдар

Анықтамасы

АА

Гомозигота

Аа

Гетерозигота

Р

Ұрпақ

А

Доминантты белгі

а

Рецессивті белгі


Мәтінмен жұмыс «Ашық хат» әдісі

Оқушылар өздеріне берілген мәтінді мұқият оқып танысады. Әр мәтінде түсіп қалған сөз және адасқан сандарды табады.


Теориялық білімді практикада пайдаланып. генетикалық есептер шығарайық. Мұғалім шығару жолын түсіндіреді.

  1. Мендельдің бірінші заңын түсіндіру

  2. Мендельдің екінші заңын түсіндіру

Есептерді шешу

1-есеп: Қызанақтың қызыл түсі сары түсінен басым. Қызыл гетерозигота мен сары дарақтан қандай ұрпақ күтуге болады?

2.Гетерозиготалы қара үй қоянының ұрғашысын осындай қоянның еркегімен шағылыстырды. Барлық ұрпақтың генотиптер мен фенотиптерді сипаттаңдар.

3.Көздің кара түсі көк түстен басымырақ болады. Қара көзді гетерозиготалылардан қандай ұрпақ күтуге болады ? Барлық ұрпақтардың генотиптері мен фенотиптерін сипаттап жазыңдар.

4. Адамда тік шаш рецессивті белгі,

бұйра шаш доминантты белгі. Доминант және рецессив бойынша гомозиготадан қандай ұрпақ күтуге болады?

.






















Оқушылар жеке жұмыс жасайды. Берілген кестені сәйкестендіру арқылы дұрыс жауапты табады.

















Оқушылар жұппен бірге тапсырманы орындайды.








Оқушылар топтық жұмыс жасайды.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»













Өзін –өз бағлау

Дұрыс бауап үшін өздеріне 1 балл береді













ҚБ: Оқушылар бір- бірін бағалайды. Толық орындалған жұмысқа 2 балл береді



Оқушыларды мұғалім смайлик арқылы бағалайды. Әр смайлик 1 баллға тең



Бекіту


Сабақты қорытындылау үшін «Шапалақ» әдісі қолданылады.

1. Тұқым қуалаушылық пен өзгергішілік зерттейтін ғылым: генетика

2. Тұықм қуалаушылықтың негізгі заңдылықтарын ашқан кім: Г. Мендель

3. Бірніші ұрпақта басымдық қасиет көрсетіп, бірден жарыққа шығатын белгіл:

доминнантты белгі

4. Бірніші ұрпақта көрінбей қалған белгі:

рецесстивті белгі

6. Ата - аналары бір - бірінен бір жұп белгі бойынша ажыратылатын дараларды шағылыстыру қалай аталады:

моногибридті

7. Генотипі АА болатын өсімдіктер қандай гаметалар түзеді: А А

8. Мендельдің бірінші Заңы: біркелікілік заңы

9. Гендері бір ғана белгінің дамуына, яғни екеуі де не доминантты (АА), не рецессивті (аа) белгіні анықтайтын организм: гомозиготалы

10. Гендері екі түрлі - біреу доминантты, екіншісі рецессивті (Аа) белгінің дамуын анықтайтын организм: гетерозиготалы

11. Ата-аналардан алынған гендердің

толық жиынтығы: Генотип

12. Генетикалық белгілердің сырттай көрінуі: Фенотип

13. Ата-ана дараларының белгіленуі: Р

14. будандастыру: Х

15. Ұрпақтар: F

16. Басымдылық белгісі (доминантты) немесе ген: DD

17. Басыңқылық белгісі (рецессивті) немесе ген: dd

18. Гетерозиготаны көрсет: Dd

19. Гомозиготаны көрсет: dd

20. Доминантты гомозиготаны көрсет: ВВ

21.Рецессивті гомозиготаны көрсет: вв

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»







Кері байланыс



Үйге тапсырма

Сіздің көзіңіздің, шашыңыздың түсі кімнен тұқым қуалағанын анықтаңыздар (әкеңізден, шешеңізден, атаңыздан, әжеңізден).

Оқушылар жинаған балдарымен таныстырады

Оқушылар

бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
































Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!