Материалдар / ашық сабақ
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
папааруорорауораоураорарааааааааааааааааауооооооооооооаррррррррррррргурораорорврворровраоврораоророровравоароврораороровраорвоароророрворороарорвоароооорарвоаровраорвоарвоарвооаоварвораовраорворарвоароравораовраоврорвораовроарвораороваровоароврараораврввоылпопгшгкшпгрмлолорепгшпнгкроаорпорпаыпнакгпрорпоар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
29 Қазан 2022
345
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Тараз қаласы әкімдігінің білім бөлімінің Әлихан Бөкейханов атындағы

1 гимназиясы» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

«Қазақ тілі» пәнінен

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 7. Тағам мен сусын

Күні : 25.04.2022

Педагогтің аты-жөні: Нурадин С. Е.

Сынып: 1 «Д»

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: Мен тамақ ішемін

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

1.4.1.1* мұғалімнің қолдауымен тақырыпқа қатысты сөздер, сызбалар, суреттерді қолданып, постер/сөйлемді суретпен толықтырып жазу;

1.5.1.5* мұғалімнің қолдауымен сөз тіркестері/сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін дұрыс қолдану.

Сабақтың мақсаты :

Барлық оқушылар: мұғалімнің қолдауымен тақырыпқа қатысты сөздер, сызбалар, суреттерді қолдана алады.

Оқушылардың басым бөлігі: мұғалімнің қолдауымен тақырыпқа қатысты сөздер, сызбалар, суреттерді қолданып, постер/сөйлемді суретпен толықтырып жаза алады.

Кейбір оқушылар: мұғалімнің қолдауымен сөз тіркестері/сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін дұрыс қолдана алады.

Бағалау критерийі

  • мұғалімнің қолдауымен тақырыпқа қатысты сөздер, сызбалар, суреттерді қолданып, постер/сөйлемді суретпен толықтырып жазады.

  • мұғалімнің қолдауымен сөз тіркестері/сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін дұрыс қолданады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Оқушыларды кезекпен тұрғызып қол қимылдары (алақан, жұдырық, қол алысу) арқылы әуенмен сәлемдесіп жағымды көңіл-күй қалыптастырамын.

Жоқ оқушыларды түгендеймін.

Оқушыларды жемістер арқылы топқа бөлемін.

Бөлінген топ оқушыларын қолдарындағы жемістері арқылы өткен сабақты еске түсіріп

- Мынау қандай жеміс?

- оның түсі қандай?

-Оның пішіні қандай?

- Сен ол жемісті жейсің бе?

сұрақтарына wordwall.net платформасында “Атауын тап!” ойыны арқылы сұрақтарға жауап береді.

Оқушыларды кезекпен тұрғызып қол қимылдары (алақан, жұдырық, қол алысу) арқылы әуенмен сәлемдесіп, жағымды көңіл-күй қалыптастырады.

Оқушылар жемістер арқылы топқа бөлінеді. Қолдарындағы жеміс түрлерін пайдаланып, өткен тақырыпты еске түсіріп, сұрақтарға жауап береді.

Қолпаш-тау







Слайд


Сабақтың ортасы


























-Балалар мынау қандай ертегі?

-«Бауырсақ»

-Ендеше тыңдайық, «Бауырсақ» ертегісін бастап оқимын. Қоянға тап болғанда,

-Ал,балалар, бауырсақ Қояннан қашып кету үшін бүгін ән салмайды. Оған біз жаңа сөздермен танысып, 1-ші тапсырманы дұрыс, мұқият орындасақ көмектесе алады екенбіз.


Сөздікпен таныстыру:

Тамақ ішемін- кушаю

Ас болсын!- Приятного аппетита!

Ботқа-каша

Нан-хлеб

Қияр-огурцы

Қызанақ - помидор


1.Тыңда. Қайтала.
Оқушылар суретке қарап, сөздерді қайталаңдар. Үлгі бойынша сөйлеңдер.











-Жарайсыңдар, балалар, біз бауырсақты қояннан құтқара алдық.

ӘТН. Есте сақтайық!

Жіктік жалғауы жалғанған сөздерді бірге қайталайық!


-Ал, «бауырсақ» қояннан да қаштым деп қайта домалап жөнеле бергенде алдынан кім шығады?

-Қасқыр

-Балалар, қасқырдан бауырсақты мына «Балмұздақ таяқшасы» әдісін пайдаланып, жазылған сұрақтарға жауап берсек құтқара алады екенбіз.

Оқушылармен «Сен тамақ ішесің бе?» сұрағын жеке, топта, жұпта бірнеше рет қайталап, жауап беру үлгілері арқылы сұрақты түсініп, жауап беру дағдылары қалыптастырылады.




Жеке жұмыс

-Өте жақсы, жарайсыңдар, балалар!

-Қасқырды алдап, бауырсақ одан әрі дөңгелеп «әндетіп» келе жатқанда алдынан қорбаңдаған аю шығады.

-Оқушылар, біз бауырсақты аюдан құтқару үшін мына карточкаларда берілген сөздерді сәйкестендіреміз. Ал, маған тақтаға (оқушылар) шығып сәйкестендіру жұмысын орындайды.

-Жарайсыңдар, балалар! Қәне,тапсырмамызды бірге тексеріп, қолымыздағы бағдаршамның түстерін көтеріп бағалап жіберейік.


Сергіту сәті

Оқушылар экранда берілген әуенді қимылды бірге қайталайық!


Топтық жұмыс

-Осылайша, бауырсақ аңқау аюды алдап соғып, «әндетіп» кете жөнеледі.

Домалап, домалап келе жатқанда алдынан кім шығады?

-Түлкі

-дұрыс айтасыздар балалар, түлкі шығады. Ал, балалар бауырсақты түлкіден құтқару оңай болмайын деп тұр. Сол үшін балалар біз бірнеше тапсырма орындауымыз шарт. Олай болса, балалар мына алдымызда тұрған қағазға

1-топ. Пайдалы/пайдасыз тағамдарды бөліп суретін жабыстырып шығыңдар.

2-топ. Сен не жейсің?/ Сен не ішесің? сұрақтарына мына суреттерді дұрыс орналастырып, жауап беріңдер.

3-топ. Сөйлемдерді суреттер арқылы толықтырыңдар.





Жұптық жұмыс

-Өте жақсы, жарайсыңдар, балалар! Бірақ түлкі өте қу иә, балалар.

-Біздің бір тапсырмамызға қанағаттанбай, келесі тапсырманы орындап берсеңдер бауырсақты жіберемін деп отыр. Келесі тапсырма кітаптағы 5-тапсырманы оқып шығып, жұбымызбен диалог құрастытырыңдар.

Сонда бұл шынайы өмірлік жағдаятқа жақын болады. Сондай-ақ «Ас болсын!» тіркесін де қолдануға жаттығады


Оқушылар қандай ертегі екенін табады. Мұқият ертегіні тыңдап, бауырсаққа көмектесу үшін 1-тапсырманы мұқият, дұрыс орындап көмектеседі.












Жаңа сөздермен оқушылар танысып, мысалдар келтіреді.








Тыңдалым,айтылым.

Оқушылар суретке қарап, тыңдайды,қайталайды. үлгі бойынша сөйлейді. Мұғалімнің көмегімен сөздерге сөз тіркесін құрастырады.






Мұғалімнің көмегімен (ережені) қайталап, талдап айтады.










Ертегінің жалғасын тыңдай отырып,

2-тапсырмада «Сен тамақ ішесің бе?» сұрағына жауап береді.

Сұрақты өз бетінше қойып, басқа оқушының жауабын түсінуге дағдыланады.











Жеке жұмыс.

3-тапсырмада сұрақ пен жауапты сәйкестендіреді.

Жеке асықпай, бір-бірін тыңдап, күтіп жұмыс істеуге, өз қалауымен жауап беруге дағдыланады.

Оқушылардың сұрақ-жауаптары:

-Сен не істейсің?

-Мен тамақ ішемін.

-Сен не ішесің?

-Мен су ішемін.

-Сен не жейсің?

-Мен қияр жеймін.

Қолдарындағы бағдаршам түстерін көтереді.







Бейнероликті оқушылар бірге қайталайды



Топтық жұмыс

4-тапсырмада 3 топқа берілген тапсырмаларды орындайды. 1-топ. Пайдалы/пайдасыз тағамдарды бөліп суретін жабыстырады.

2-топ. Сен не жейсің?/ Сен не ішесің? сұрақтарына суреттерді дұрыс орналастырып, жауап береді.

3-топ. Сөйлемдерді суреттер арқылы толықтырады.












Жұптық жұмыс

Тапсырманы толықтырып оқиды, үлгі бойынша жұптарымен диалог құрап сөйлеседі.

Осыған дейін үйренген сөздер мен сөз тіркестерін қайталайды.

Сен не жейсің?

Сен не ішесің?

сұрақтарын әр оқушыға еркін қойып жаттығады. Алдымен суреттің көмегімен, кейіннен өз бетінше сұрақтар қойып, жауап беруге тырысады.



Мадақ-тау

























«Бас бармақ»

Рисунок 2 Рисунок 3


Дес криптор

Оқушы

лар суретке қарап, тыңдай ды,қайталайды. үлгі бойын ша сөйлейді











«Бас бармақ» Рисунок 2 Рисунок 3

Дес криптор

-Оқушы

лар ӘТН түсінеді

-сұраққа дұрыс жауап береді.





Дескрип-тор:

*Тапсырманы дұрыс орындай

ды.























Мадақ тау











«Бас бармақ» Рисунок 2 Рисунок 3

Дескриптор:

*Пайдалы/пайдасыз тағам түрін ажыратады.

*бүгінгі тақырып бойынша сөздерді түсініп, суреттер

ді қолдана алады.

*Сөйлем-дерді толықты-рып құрап, айта алады.





Деск риптор:

*Толық тырып оқиды.

*Үлгі бойын ша сөйлеседі.























Слайд

Оқулық

118 бет










Слайд

Оқулық

119 бет








Балмұздақ

таяқшасы


















Қима, үлестірме-

лі қағаздар,


















https://yandex.kz/video/preview/5270415398298123679




А3 көлемінде қағаз, қима суреттер

желім, түрлі-түсті маркерлер






Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!