Материалдар / Ашық сабақ
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
- Ми бөлімдері мен жұлынның құрылысы мен қызметін салыстырады. -Жұлын мен мидың қызметтеріне мысал келтіре отырып талдау жасайды. -Орталық жүйке жүйесі және ми бөлімдерін нақтылап тұжырымдайды. «Мәңгілік ел» зайырлы қоғам және жоғары руханият құндылығы бойынша топтық жұмыста бір-біріне құрмет ынтымақтастық және достық қарым-қатынас бойларына сіңіреді. Өзара бағалау бойынша өзгенің көзқарасына құрметпен қарау құндылығы қалыптасады. Бұл құндылықтарға баулу топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау тапсырмалары арқылы жүзеге асырылады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Қараша 2022
277
3 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Колледж

Шәкәрім атындағы Жоғары колледж

Күні


Мұғалімнің аты-жөні:

Аубакирова А.С

Сынып ЧС-11

Барлығы - Қатысқандар – Қатыспағандар -

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

10.4 B Координация және реттеу


Сабақ тақырыбы:


Орталық жүйке жүйесінің құрылысы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.7.3 жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін оқып білу

Сабақ мақсаты

Барлығы: Ми бөлімдері, құрылысы мен қызметін жұлынның құрылысы мен қызметімен салыстыра алады

Оқушылардың басым бөлігі:Жұлын мен мидың қызметтеріне мысал келтіріп талдай алады

Кейбір оқушылар: Орталық жүйке жүйесі ,ми бөлімдерін талқылай алады

Бағалау критерийлері

- Ми бөлімдері мен жұлынның құрылысы мен қызметін салыстырады.

 -Жұлын мен мидың қызметтеріне мысал келтіре отырып талдау жасайды.

-Орталық жүйке жүйесі және ми бөлімдерін нақтылап тұжырымдайды.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология

Жұлын,ми, аксон , нейрон , дендрит, милинді қабық, синапсы, импульс

Оқытудың тілдік мақсаты: ми мен жұлынның құрылысы мен қызметін топта талдап бір-біріне түсіндіре алады. Бейне материалдың көмегімен ОЖЖ-нің құрылысын тыңдайды және берілген тапсырмаларға жазады.

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы

Нейрон ұзын өсіндісі ..........................

Орталық жүйке жүйесініне................................................ .

Ми бөлімдері .................................................

Жұлын ..................... , .....................қызметтеріді атқарады

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел» зайырлы қоғам және жоғары руханият құндылығы бойынша топтық жұмыста бір-біріне құрмет ынтымақтастық және достық қарым-қатынас бойларына сіңіреді. Өзара бағалау бойынша өзгенің көзқарасына құрметпен қарау құндылығы қалыптасады. Бұл құндылықтарға баулу топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау тапсырмалары арқылы жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыстар

Химия – органикалық заттар ыдырауы

Физика: жүйке ұлпасының электрлік импульстарын талқылағанда.

Бастапқы білім

7.1.7.3 - жүйке жасушасының компоненттерін анықтау

8.1.7.3 көру және есту рецепторларының құрылымы мен қызметтерін сәйкестендіру

9.1.7.3 - жүйке импульсінің туындауы мен өтуін сипаттау

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақ басы


10 мин




І.Сыныпты ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу,түгендеу.

Жағымды психологиялық ахуал туғызу.«Шаттық шеңбері» «Тілек шоғы»

Оқушылар дөңгелене тұрып, бір-бірінне бүгінгі сабаққа сәттілік тілектерін айтады.


1. Миға шабуыл.Оқушыларға адам кеуде бөлігінің құрылысын жинау ұсынылады оның ішінде ми және жұлын модельдері де болуы шарт . Оқушы ми мен жұлынды кеуде бөлігі емес екендігі айтулары қажет. 8-9 сыныпта оқыған білімдерін пайдалана отырып орталық және шеткі жүйке жүйесінің қызметтерін естеріне түсіреді.


2.«Ой шақыру» оқушыларға ми және жұлын бөліктері мен қызметтері жазылған қима қағаздары таратылады. Сыни ойлауларын дамыту мақсатында оларға берілген қима қағаздарын төмендегідей үш топқа бөлу қажет:


Орталық жүйке жүйесі


Ми бөлімдері


Жұлын құрылысы


Мұғалім дұрыс жауабын көрсете отырып оқушыларға жаңа тақырып анықтауға мүмкіндік береді және оқушыларды 3 топқа бөлінеді






Адам кеуде бөлігігің моделі







Сабақ ортасы





25 мин




































































































«Бейнежазба» әдісі Мақсаты: оқушылардың аудиалды, визуалды, кинестикалық қабылдау қабілеттерін дамыту

ТЖ Постермен жұмыс. Балық қаңқасына керекті мәліметтерді жазыңыздар.


«Фишбоун» әдісі

Мақсаты: жаңа мәлеметті,идеяларды сұрақ-жауап арқылы жаза отырып,қорытынды ойлар жинақтау.

Бейнежазба және қосымша мәліметтер бойынша постерге балықтың қаңқасы суретін салып


Ітоп – ми бөлімдерін талдайды

ІІ топ-жұлын құрылысын ,бөлімдерін талдайды

ІІІ топ- Жалпы маңызы мен қызметін талқылайды

Ми бөлімдері


  маңызы

Анықтама жұлын құрылысы


Бағалау криттериі

Дескриптор

Ми бөлімдері, құрылысы мен қызметін жұлынның құрылысы мен қызметімен салыстырады.



-жұлынның құрылысын, бөлімдерін жазады


-Ми бөлімдерінің анықтап

салыстырап жазады

-Маңызы мен қызметін жазады.

ҚБ: «Пікір алмасу» Әрбір топ тақырыпқа қатысты 5 сұрақ дайындайды.Әрбір сұрақты стикердің бірінші жағына , ал жауабын екінші жағына жазып, келесі топпен стикерлерін ауыстырады.Топ басшысы стикердегі сұрақтарды оқиды,топ мүшелері жауаптарын жазып дайындайды. Көшбасшы белгі бергенде,барлығы өз жауабын ашады және жауаптарды талқылап, дұрыс жауаппен салыстырады


Ж. Сәкестендіру әдісі.

Мақсаты: оқушылар терминдер мен түсініктерді меңгеру дағдысы

дамиды.

Ми мен жұлынның құрылысы мен қызметін таладу.

Мидың бөліктерінің құрылымы мен функцияларын олардың аттарымен байланыстырыңыз, кестеде көрсетілгендей дұрыс жауапты «».көрсетіңіз


Мидың бөліктерінің құрылымы мен функциясының ерекшеліктері

Сопақша ми

Ортаңғы ми

Аралық ми

Мишық

Үлкен ми сыңарлары

Жұты, түшкіру,жөтелуге жауапты







Қозғалысты үйлестіру, тепе-теңдік және организмнің тонусын сақтау






Ойлау, сөйлеу, сезіну






Ауырсыну,шөлдеу, аштықты және тойуды сезу,







Дыбысты ажыраты, иіс сезу, сипап сезу








Жұлын жалғасы болып табылады






Сұр және ақ заттан тұрады








Бағалау криттериі

Дескриптор

Жұлын мен мидың қызметтеріне мысал келтіріп талдау жасайды


-ми бөлімдерінің қызметін анықтап жазады..



Қ   .Б. «Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы бағалайды

2 жұлдыз- екі ұнаған нәрсе

1 тілек жақсартуды қажет ететін нәрсе



Ж«Сәкестендіру әдісі» әдісі бойынша тақырыппен танысамыз және 3-топқа тапсырмалар беріледі. Сол тапсырмаларды орындап, «Джигсо» әдісі бойынша келесі топқа түсіндіреміз.

1 топ– жүйке жүйесінің бөлімдеріне «Графикалық органейзелер» құрады.

Дескриптор:

-Жүйке жүйесінің бөлімдерін атайды

-Графикалық органезелерді жүйелі түрде сызып көрсетеді

2 – топ сурет бойынша жұлынның құрылысын сипаттайды.

Дескриптор: -Жұлынның құрылысын сипаттайды

-Сурет бойынша жұлынның құрылысын талдай алады

3 – топ«Кестені сөйлет » әдісі бойынша жұлын қызметін, ағза үшін маңызын талдау

Жүйке жүйесінің бөлімі

Атқаратын қызметі

Жұлын


Шеткі жүйке жүйесі


Сұр зат


Ақ зат


Жұлын тамыршалары


Аралас жұлын жүйкелері



Дескриптор:

-Жұлынның өткізгіштік және рефлекстік қызметін ажырата алады.

-Жұлынынң маңызын өмірмен байланыстыра алады


«Джигсо» әдісі орындалып болған соң мұғалім әр топтың өзіне берілген тапсырмасы бойынша емес, келесі топтардың тапсырмалары бойынша сұрақтар қояды: 1топқа: Жұлынның құрылысы қандай?

Жұлынның ақ және сұр заты қалай орналасқан?

  1. топқа: Жүйке жүйесі қандай бөлімдерден тұрады? Қандай рефлекс доғсы жұлан арқылы өтеді

  2. топқа: Жұлын тамыршасы қалай аталады? Жұлынның қанша жұп аралас жұлын жүйкелері таралады.

ҚБ «Оқушы мұғалім ретінде бағалайды» Сыныптағы бір дарынды оқушы сарапшы ретінде әр топтың тапсырмаларын тыңдап жүреді және «Джигсо» әдісі орындалып болғансоң сарапшы оқушы ауызша кері байланыс айтады. ҚБ Мұғалімнің әр түрлі мақсаттағы кері байланысы.


Бейнежазба

«Жұлын»

https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/adam-biologiyalyq-tur-retinde/zhujke-zhujesi


https://obrazovaka.ru/biologiya/golovnoy-mozg-stroenie-i-funkcii-otdelov-tablica-8-klass.html































Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!