Материалдар / Ашық сабақ. 9-сынып. Дүниежүзі тарихы. Орталық және Оңтүстік –Шығыс Еуропа елдері
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ. 9-сынып. Дүниежүзі тарихы. Орталық және Оңтүстік –Шығыс Еуропа елдері

Материал туралы қысқаша түсінік
Жас маманған қажет болып қалар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Шілде 2018
1117
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар (ҚМЖ)

Мектеп:

Күні:14.02.2018
Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:9
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:
Орталық және Оңтүстік –Шығыс Еуропа елдері

Сабақ мақсаттары
Сабақтың мақсаты:Соғыстан кейінгі кездердегіОрталық және Оңтүстік –Шығыс Еуропаелдерінің саяси – экономикалық жағдайын және демократиялық революциялардың барысын ашып көрсету
Тарихи оқиғанығылыми тұрғыданжан-жақты талдау арқылы өз бетімен білім алу дағдыларын жетілдіру, шешендікке баулу әрі ұжыммен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру
Оқушыларды іздемпаздықпен, шығармашылықпен жұмыс істеуге ынталандыру жәнеойларын еркін айтуға, ұлтжандылыққа тәрбиелеу

Тілдік мақсат
Термин сөздердің мағынасын ашу


Бағалау критерийлері
Формативті бағалау

Құндылықтар-ды дарыту
Тақырыпты аша отырып оқушылардың бойына патриоттық сезім ұялату

Пәнаралық байланыстар
География, жалпы тарих

Бастапқы білім
Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру және халықты күштеп қоныстандыру

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурс-тар

Сабақтың басы
3 мин

5 мин
Сабақтың ортасы
7 минут
3 минут


4-5 минут


Сабақтың соңы
11 мин
1) Ұйымдастыру кезеңікезеңі (сынып оқушыларын 1,2,3 саны бойынша 3 топқа бөлемін, топ жетекшілерін сайлап аламыз, бағалау парағын үлестіремін)
2) Үй тапсырмасын сұрау
3) Жаңа сабақ
4) Жаңа сабақты бекіту
5) Қорытындылау,бағалау
6) Үйге тапсырма.1).Үй тапсырмасын сұрау:Лотерея әдісі
Сұрақтың сыртында балы тұрады, қорапта түрған сұрақтарды балалар өздері таңдап алады, әр лотерея билетінде екі сұрақтан тұрады
Лотерея сұрақтары

1 билетТөртжылдық жоспардың негіздері қашан бекітілді? (1946 – 1950 жж)
7 билет 1953 жылы 5 наурызда не болды? (Сталин қайтыс болды)
13 билет ЭӨКК (Экономикалық Өзара Көмек Кеңесі) қашан құрылды? (1949ж)
2 билет 1947 жылдары не болды?
8 билет Сталин қайтыс болғаннан кейін КОКП ОК – нің бірінші хатшылығына кім сайланды? (Н.С.Хрущев)
14 билет. Варшава Шарты Ұйымы қашан құрылды? (1955 жылы)
3 билет Өнеркәсіп өндірісінің даму қарқана қай жылы соғысқа дейінгі деңгейге жетті? (1948 ж)
9 билет.1964 – 1982 жылдары КСРО –ны кім басқарды? (Л.И.Брежнев)
15 билет Кеңес Қытай Халық Республикасы арасында ғы қақтығыс қай жылы болды? (1969ж)
4 билет Қай жылы Каспий теңізінде тұңғыш рет теңіздегі мұнай ұңғымасы жұмыс істей бастады?(1949)
10 билет. 1949 жылы сәуірде не құрылды? (НАТО – Солтүстік Атлант келісім ұйымы)
16 билет 1978 жылы 27 сәуірде не болды? ( Ауғанстан Демократиялық Республикасы жарияланды)
5 билет КСРО да атом бомбасы қай жылы жасалды (1949 ж)
11 билет. 1949 Германия нешеге бөлінді, оны толық атап шық (ГФР, ГДР)
17 билет Ауғаныстанға кеңес әскерлері қай жылы кіргізілді (1979 жылы)
6 билет 1952 жылы КСРО – да не болды? (XIX cъезд)
12 билет. 1948 жылы қандай жоспар іске асырыла бастады (Маршал жоспары)
18 билет Женева келісімі қай жылы болды ? (1988ж14 сәуір)
1991 жылы 8 желтоқсан, 1991 жылы 13 желтоқсан, 1991 жылы 21 желтоқсан- жылдары не болды?. Барлық топқа ортақ сұрақ?
Ұй тапсырмасын бекіт
Екінші кезекте билеттің сұрақтардың бірнешеуін тақтаға жазылып, басқа топ мүшелері тақтатада жазылған жауаптатардың қандай оқиғаға байланысты екенін айтып берулері керек
Жаңа сабақтың жоспарымен таныстыру (интерактивті тақтада жоспарды көрсетіп түсіндіріп өтемін)
Жаңа сабақтың жоспары:Негізгі оқиғалар:
1918 жылғы 12 қарашада Австрия республика болып жарияланды.(
1918 жылғы 14 қарашада Чехословакия Республикасы құрылды.(
1918 жылы қарашада Польша халықтық Республикасы жарияланды(
1929 жылы СХС корольдігі Югославия корольдігі деп өзгертілді.(
1938 жылғы 12 наурызда Австрия Герман мемлекеті болып өзгертілді(
1939 жылғы қаңтарда Венгрия Антикоминтерндік пактіге қосылды.(
1939 жылғы 15 наурызда Чехословакия өмір сүруін тоқтатты.(
1939 жылғы 1 қыркүйекте Гитлерлік Германия Польшаға қарсы соғыс ашты.(

1. 40-60 жылдардағы Орталық және Оңтүстік – шығыс Еуропа елдері2. Әлеуметтік – экономикалық қайта құрулардың сипаты мен мәні3. Социализмнің кеңестік үлгісі дағдарысының тереңдеуі4. Саяси дағдарыстар
5 Саяси өзгерістер
6. Чехословакиядағы оқиға
Оқушылардансоғыстан кейінгіОрталық және Оңтүстік Шығыс Еуропа елдерін сұраймын әрі оқушылар ол елдердікартаданкөрсетеді,астаналарынайтып шығады
ПольшадаБолгариядаАлбаниядаПольша мен ЮгославиядаЧехияда, Словакияда, ВенгриядаРумыниядаБолгариядаЧехословакияда
1. Австрия қай жылы, қай күні өзін республика деп жариялады?
А) 12 қараша 1918ж Ә) 15 қараша 1918 ж Б) 10 қыркүйек 1918ж
2. Австрияға қай жылы неміс әскері басып кіруге жол ашты?
А) 1939 жӘ) 1938 ж Б) 1937 ж
3. Венгрия қай жылы өзінің антикоминтерндік пактіге қосылатындығы туралы хабарлады?
А) 1939 ж Ә) 1940 ж Б) 1941 ж
4. Чехословакия қай жылы республика болып жарияланды?
А) 1918 ж 14 қараша Ә) 1919 ж 14 қараша Б) 1917 ж 14 қараша
5. 1918 ж қарашада поляк халқының қанша жылға созылған ұлт-азаттық қозғалысы аяқталды?
А) 100 жыл Ә) 90 жылБ) 120 жыл
6. 1935 жылдың соңында нешінші Борис патша билікті өз қолына алды?
А) І Борис Ә) ІІ БорисБ)ІІІ Борис
7. 1941 жылы 22 маусымда Румыния қай елмен КСРО-ға қарсы күрес жариялады?
А) Германия Ә) Польша Б) Испания


Қазақстан тарихы шың кітабы.2009-2010ж.
Баспа материялдары.







Үй тапсырмасы:
Тақырып бойынша қосымша мәліметтер іздестіру.


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық, қауіпсіздік техника-сының сақталуы

Сабақ барысында А,В,С деңгейіндегі оқушыларды сабаққа белсенді қатысуына мүмкіндік жасаймын, басқа оқушылармен тапсырмаларды орындауын салыстырамын. Т.б
Топ басшыларына бағалау параған беріп, жекелеген оқушылардың бағалауын өз бағалауыммен салыстырамын.




Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?







Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?












Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!