Материалдар / ашық сабақ Ә дыбысы мен әрпі 1 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ашық сабақ Ә дыбысы мен әрпі 1 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ Ә дыбысы мен әрпі 1 сынып 1. Оқулықтағы «Ә» әрпінің таңбалануына назар аудару. 2. «Ә» әрпін тақтаға жазып көрсету. 3. «Ә» әрпін ауада жазып көрсету
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Қырқүйек 2022
265
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

«Монтайтас жалпы орта білім беретін мектебі»КММ

Пәні:

Әліппе

Бөлім:

Әліппе кезеңі

Педагогтің аты-жөні:

Айгуль Бейсембаева

Күні:

19.11.2021ж

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

Ә дыбысы және әрпі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;

1.2.1.2* оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу

Оқу мақсаты:

Сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтайды, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізеді.

Оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолданады.

Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазады.

Сабақ барысы

Shape1



Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

(1–7 мин)

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық дайындық:

Әуенді әріптер (42 әріпті әуенімен айтып шығады)






  1. Сәлемдесу.

  2. Ойсергек

Өткен сабақты еске түсіру.

Өткен дыбыстарды қайталау

«Кім білгіш» әдісі

Мен дыбыстарды атаймын,ал сендер дауысты және дауыссыз дыбыс екенін көрсетесіңдер

Дескриптор

-дыбыстарды ажырата алады

Бейнеролик көрсету

Ә дыбысына байланысты ақылды кітаптың ішіндегі ә дыбысынан басталатын,ә дыбысына кездесетін сөздерді суреттер арқылы көреді,естиді.




Жаңа сабақ

Бүгінгі сабағымызда келесі әріппен танысамыз.Ол Әә дыбысы

---Қане балалар Әә дыбысын айтып көрейікші

--Ә қандай дыбыс?

--Сендер Әә дыбысы бар қандай сөздерді білесіңдер?

Сабақтың күтілетін нәтижесі: «Ә» дыбысының айтылу ерекшелігін білесіңдер. Оны дауысты, дауыссызға ажыратасыңдар.

«Ә ә» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысасыңдар.

«Ә ә» әрпін көркем жазып үйренесіңдер.



Балалар ол дыбыстың иесін анықтайды және дыбыстауын атайды.



Дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажыратады




Аудиожазба, жануарлар суреті

Білу және түсіну.

Сабақтың ортасы (30мин)

Топтық жұмыс

Оқулықпен жұмыс

1-топ. Мәтінді буындап, тұтас оқиды.

Оқылым.

1-топ

Оқулықтың 67-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтас оқуы


Дескриптор

-Мәтінді буындап, тұтас оқиды

2-топ

Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді

1.Мемлекеттік рәміздерді ата.

2.Әнұран қай жерде шырқалады?

3.Әнұран қалай орындалады?

Дескриптор

Сүрақтарға жауап береді

3-топ

Әнұран сөзіне дыбыстық талдау жасайды

Дескриптор

сөзге дыбыстық талдау жасайды

Сергіту сәті (арнайы музыка қойып орындалатын «Бала,бала,балапан» жаттығуларды бірге қайталай отырып жасайды.)



« Кірпіні тамақтандыру » әдісі

Сөздерді оқып ,кірпіні тамақтандырады




Дескриптор

Ә дыбысына байланысты сөздерді оқиды

3 критерий. Каллиграфиялық талаптарға сай жазады.

Жазылым.Дәптермен жұмыс





  1. Оқулықтағы «Ә» әрпінің таңбалануына назар аудару.

  2. «Ә» әрпін тақтаға жазып көрсету.

  3. «Ә» әрпін ауада жазып көрсету.

Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру.

Дескриптор:

-Ә әрпінің таңбалануына назар аударады.

-Дәптерде берілген тапсырмаларды орындайды.

«Жұмыртқа жинау » әдісі

Сөз тіркесін құрау

Әдемі қыз тәтті ....

Дәмді .... кәрі....

Балалар сөз тіркесін құрап,жұмыртқаларды жинайды




«Ең ақылды» әдісі

Бүгінгі өтілген тақырып бойыша қандай жаңа сөздер үйренді,сол сөздерді парақшаға жазып шығады.Ең көп,әрі дұрыс жазған оқушы «ең ақылды » оқушы болып саналады

Күтілетін нәтижені мұқият тыңдайды.



1.Өтілетін жаңа дыбысы бар

«әже» сөзіне дыбыстық талдау жасайды: алдымен «ә-же» деп буынға бөледі.

  1. «Ә-» бірінші буынын айтып, дыбыстың қалай созылып айтылып тұрғанын айтады.

Әнұран сөзі бойынша дыбыстық талдау жасайды

  1. Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқиды.Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқиды.



  1. Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды: сызықтарды бастырып жазу арқылы «Ә» әрпінің бас және кіші әрпін жазады. Үлгі бойынша сөздер мен сөйлемдерді жазады.




оқушылар берілген сөз сызбасын тиісті сөзбен толықтырады:

Әдемі қыз тәтті алма


Қолдау

Суреттер, оқулық







Сызба





Оқулық












Жазу дәптері



Қолдауды қажет ететін оқушыларға көмек беру.


Оқушыларға әріпті жасауда қажет болған жағдайда көмек беру.

Қолдауды қажет ететін оқушыларға көмек беру.

Қолдау көрсету

Оқушыларға қолдау көрсету.

Мақтау, қолдау

Сабақтың соңы

(8 мин)

Бекіту және саралау


«Ең ақылды» әдісі

Бүгінгі өтілген тақырып бойыша қандай жаңа сөздер үйренді,сол сөздерді парақшаға жазып шығады.Ең көп,әрі дұрыс жазған оқушы «ең ақылды » оқушы болып саналады

Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмаларын орындайды





Саралау тапсырмалары

Shape2

Рефлексия

Мен .........білдім.

Мен......... білгім келеді.

Мен ...............білдім.



Сабақтың бағалау критерийіне сәйкес «Бес бармақ әдісі» өз орнын белгілейді және себебін

түсіндіреді.

Өзін-өзі бағалау

Әліппе. Үнтаспа.

«Атамұра», 2020










Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!