Материалдар / Ашық сабақ Алгоритм ұғымы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Алгоритм ұғымы

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ Алгоритм ұғымы 5 сынып қысқа мерзімді жоспар Алған білімдерін практикада қолдана білуге дағдыландыру, логикалық ойлау қабілетін және компьютерлік сауаттылығын арттыру, ұжымда жұмыс жасау қабілеттерін арттыру.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Қараша 2022
277
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сынып: 5

Күні:

Сабақтың тақырыбы

Алгоритм ұғымы


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар

Алгоритм ұғымын түсінеді. Алгоритм анықтамасын тұжырымдау;

Алгоритмді сөз түрінде, графиктік түрінде ұсыну

Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды

Оқушылардың басым бөлігі

Түсінеді, талдайды, білімін қолданады: алгоритмдерді құруды меңгереді.

Кейбір оқушылар

Білімін жинақтайды, рефлексия жасайды: алгоритм ұғымына түрлі берілген тапсырмаларды орындайды.

Бағалау критерийі

Формативті бағалау, дискрипторлар

Құндылықтарға баулу

Алған білімдерін практикада қолдана білуге дағдыландыру, логикалық ойлау қабілетін және компьютерлік сауаттылығын арттыру, ұжымда жұмыс жасау қабілеттерін арттыру.

Пəнаралық байланыс

Тарих, ағылшын тілі, орыс тілі, математика, жаратылыстану, қазақ тілі мен әдебиеті, бейнелеу,

Алдыңғы білім

Командалар

Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы



«Миға шабуыл»

Диалог

Сұрақ-жауап




Сабақтың ортасы

«Миға шабуыл»

Диалог

Сұрақ-жауап





Сабақты түсіндіру















Дәптермен жұмыс


















































































Сабақты бекіту

Топтық жұмыс

«Ойлан, жұптас,

талқыла»



Қорытынды

Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Психологиялық ахуал.

оқушыларды түгелдеу, оқу құралдарын тексеру.


1.Үй тапсырмасы

Оқушыға команда беріледі: stund up, руки вверх, руки вниз, come here, sit down.

Оқушы осы әрекеттерді өз еркімен орындады ма?

Неге? Оқушы не арқылы басқарылды?

Команда ден нені айтамыз? Неше түрге бөлінеді?

Мен оқушыға команданың қай түрін қолдандым?


Оқушыға сұрақ: .... қарның ашқан жағдайда не істер едің?

Қоректену үдерісі не болып табылады? Іс-әрекеттер

Ендеше

Біздің күнделікті тіршілігіміз іс-әрекеттеріміздерден құралады. Алға қойған мақсатқа жету үшін соған қарай

іс-қимылдарымызда бағытталады.



Олай болса, қандай да бір мақсатқа жету үшін іс –әрекеттердің тізбектеліп, реттеліп орындалуы – алгоритм болып табылады.

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Алгоритм ұғымы.


Алгоритм атауы араб математигі

Абу Жафар Мұхаммед ибн Мұса Әл-Хорезми есіміне байланысты. Алгоритм деп аталуының себебі, сол кісінің есімі латын түрінде жазылуы «Algoritmi». Сондықтан құрметіне жаңа ұғымды Алгоритм деп атады.


Бүгінгі күнді, тақырыпты жазу


Алгоритм қасиеттері.


Алгоритм жазу жолдары

Алгоритм сөз түрінде жазылуы

Бүгінгі күн мен тақырыптың жазылу алгоритмі

Дәптерді ашу.

Қаламсапты алу.

Күнді жазу.

Тақырыпты жазу.


??? Компьютермен жұмыс!!!

Оқушы Paint бағдарламасын іске қосу алгоритмін орындайды

Сұрақ: алгоритм орындаушы кім?

Алгоритм орындаушылары

Алгоритм орындаушысының ролін адам, жан-жануар, автоматтандырылған құрылғылар және жәндіктер атқарады


Алгоритм орындаушысын тауып сәйкестендіріңдер.



Дискриптор:

Білім алушы

  • алгоритм орындаушысын

табады – 1 балл.

  • сәйкестендіреді – 1 балл.






Дискриптор:

Білім алушы

  • керекті сөздерді дұрыс қолданады – 1 балл.




Топтық жұмыс


Дискриптор:

Білім алушы

  • нысандарды өзеннің арғы жағалауына өту шешімін анықтайды – 1 балл.

  • өзеннің арғы жағалауына өту алгоритмін құрастырады – 1 балл



Жұптық жұмыс



Дискриптор:

Білім алушы

  • мектепке жиналу алгоритмін сөз түрінде құрастырады – 1 балл.

  • мектепке жиналу алгоритмін график түрінде құрастырады – 1 балл

Кітаппен жұмыс /ауызша/

Төмендегі алгоритмге сәйкес есептің жауабын хабарлаңдар:

Басы

88-ге 28-ді қос

Нәтижесінен 55-ті азайт

Шыққан санды хабарла

Соңы


«Жалған немесе ақиқат»

1. Билл Гейтс алгоритм ұғымының негізін қалаушы (жалған)
2. Алгоритм ұғымын басқа оқу пәндерінде қолданбайды. (жалған)

3. Алгоритмнің басы мен соңы болмайды. /жалған/


  • Өмірде де барлық жерде бізді қоршаған – алгоритмдер.

  • Өмірдің өзі – жеке бір алгоритм.

  • Алгоритмдер жайлы түсінігіміздің бар болса да, жоқ болса да, өмір алгоритмге сүйене отырып жалғасады.























Bilimland» ресурстарын қолдану

























Paint бағдарламасы




























Маркер,

А3 форматты қағаздар
































Сабақтың соңы

3 минут


Кері байланыс







Үйге тапсырма


Білім алушылардың ой-пікірлерін тыңдау.

Өзін -өзі бағалау



§14 оқу. Ізденіс тақырып: Әл-Хорезми туралы ақпараттар жинақтау.

Стикерлер

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!