Материалдар / Ашық сабақ Алып Ер Тұңғаны жоқтау 6-сынып

Ашық сабақ Алып Ер Тұңғаны жоқтау 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдерге әдістемелік көмек болады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Қараша 2020
1020
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

1-бөлім: Туған жерім -аялы алтын бесігім

Мектеп: А.Нұрманов орта мектебі

Мұғалімнің аты - жөні: Каласова Г.Д

Күн: 24.09 Қазақ әдебиеті Сынып: 6

Қатысқандар: 12 Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Алып Ер Тұңғаны жоқтау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады: (12 окушы) шығарманы мәнерлеп оқып, үзіндісін жатқа айтады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: (9 оқушы) жырдың тарихи құндылығы мен көркемдік құндылығын ажыратады.

Кейбір оқушылар орындай алады: (3 оқушы ) құрылымын сақтай отырып, сыни хабарлама жазады.


Бағалау критерийі

-Әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтай алады

-Жырдың тақырыбы мен негізгі идеясын анықтай алады


Тілдік мақсаттар





Негізгі сөздер мен тіркестер:

жоқтау, қайғылы жүрек, сұм дүние, ғұмыр, бектер, ерлік, бөрідей ұлу.

Жоқтау өлеңі қашан айтылады?

Жоқтауда не айтылады деп ойлайсың?

Неліктен кейбір тұлғаларды жоқтаған өлеңдер сақталып қалған деп ойлайсың?

Құндылыққа баулу

Мәңгілік ел құндылығына сәйкес сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас және бірлесіп әрекет етуге баулу, оңтайлы шешімге қол жеткізу үшін әртүрлі көзқарастар мен пікірлерді түсіну.

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, тарих

Алдыңғы білім

Жырдың мазмұнын біліп келу

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Сабақтың басы

(7 минут)




















Сабақтың ортасы

(26 минут)
































Сабақтың соңы

(7 минут)


Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Үлгі тұтам» әдісі.

Оқушылар шеңбер құрап тұрады. Әр оқушы қасындағы оқушыға - сен салмақтысың немесе достыққа адалсың сол қасиетіңді үлгі тұтам - деп айтады. Солай жалғаса береді.

Сыныпты топқа бөлу:

«Гүл күлтешелері» әдісімен 6 оқушыдан (қима қағаздар бойынша),

2 топқа бөлінеді.

1 топ - Алып

2 топ – Ер Тұңға

Үй тапс. 3- тапсырма «Алып Ер Тұңғаны жоқтауын» мәнерлеп оқып, үзіндісін жатқа айтады.

ҚБ. Ауызша (Сен үшін мақтанамын,ғажап,өте тартымды,зергердің ісіндей,жүйелі жұмыс,өте сәтті орындадың,осы бағытта жалғастыр,мен саған сенемін,жарайсың,теңеу жоқ,тек алға ұмтыл)

Тақырыпты болжау. «Ой қозғау» Сұрақтарға жауап беріңдер.

1. Жыр шумақтарының идеясы неде?

Көңілімді қайғы жандырды,

Жазылмас жара қалдырды,

Кешегі күнге зар қылды,

Кеткенді қайдан табасың?

2. Жоқтау жыры қазақ әдебиетінде қандай шығармаларда кездеседі?

Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерін айту.

Әр оқушыға дескриптор арқылы бағалау кестесін таратамын.

Т.Ж. Талқылаушы-шығарманың тақырыбын,мазмұнын айтады.
Белгілеуші-шығарма желісі бойынша сұрақ дайындайды
Байланыстырушы-өмірмен байланыстырады
Топ шешені-шығарма мазмұнына қатысты мақал-мәтел айтады
Қорытындылаушы- жырдың негізгі идеясын айтады.

Дескриптор:

  • Әр топ берілген рөлдер бойынша жұмыстарын қорғайды.

Қ.Б. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

Ж.Ж. 2 – тапсырма. «Алып Ер Тұңға» жырының тарихи және көркемдік құндылығы неде? Дәлелдеп, кестені дәптерге

толтырыңдар.

«Алып Ер Тұңға» жыры

Тарихи құндылығы

Көркемдік құндылығы



Дескриптор :

- Тарихи құндылығын табады;

- Көркемдік құндылығын табады.

Қ.Б. «Үш шапалақ» тәсілі

Шығармашылық жұмыс.

1. Жырдағы көк түріктердің адамды ақтық сапарға шығарып салған

кездегі жағдайын білдіретін сөздерді дәптерге теріп жазыңдар.

2. Көнеден жеткен ұлттық дәстүрлеріміздің ерекшеліктеріне баға

беріп, «Салт-дәстүрін құрметтемегенді ешкім құрметтемейді» тақы-рыбында сыни хабарлама жазыңдар.

Дескриптор:

  • Қажетті сөздерді теріп жазады;

  • Ұлттық дәстүрлердің ерекшеліктеріне баға береді;

  • Құрылымын сақтай отырып, сыни хабарлама жазады.

Қ.Б. Жарайсың! Тамаша! Құнды пікір! Жақсы!

Үйге тапсырма: «Әңгіме кестесі»

1. Өлеңнің аты:

2. Өлеңнің авторы:

3. Кейіпкері:

4. Қай кезеңді суреттейді:

5. Өлең немен аяқталды:

6. Не үйретті:

Кері байланыс «Блоб ағашы» әдісі

Сіз өзіңіздің бүгінгі сабақта түсінгеніңізді қаншалықты бағалайсыз. Блоб ағашынан өзіңізді таңдап белгілеңіз.

Әркім өз бағалауларын толтырып, тақтаға жапсырады

Рефлекторлық экран
Менде бәрі сәтті шықты...
Мен ... үйрендім
Сабақта мен орындай алдым...
Бәрінен маған ұнағаны...
Бәрінен маған қиын болғаны...



Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1. Психологиялық ахуал қалыптастыру.


2. «Әдеби шеңбер» стратегиясы


Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1. Саралау тапсырмалары


2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? Жұптық жұмыс түрлерін дамыту.




































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ