Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Мектеп:
Денсаулық – зор
байлық
Күні: 16.03.2021 Мұғалімнің
аты-жөні: Бектурова М.А.
Сынып: 2 «В» Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Ақылды
күшік
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
2.1.3.1* тыңдаған материалдың
(ұзақтығы 1-1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және
оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар
таңдау/сипаттау
2.5.1.2* мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі
көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша
тілде қолдану
|
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: сөйлеу барысында көптік/
жәуелдік/септік/ тәуелдік жалғауларын
қолданады
Оқушылардың басым
бөлігі: тыңдау –көру материалындағы
оқиғаларды түсінеді, сұрақтар қояды және
сипаттайды.
Кейбір
оқушылар: :
белгілі бір тақырыптағы
әңгімеге қатысады және сұхбаттасының не туралы айтқанын
түсінеді.
|
Бағалау
критерийі
|
-
тыңдалым материалдарының
мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді;
- көптік/ жәуелдік/септік/
тәуелдік жалғауларын қолданады
|
Күтілетін
нәтиже
|
Тақырыпқа қатысты тыңдаған
материалдың мазмұнын түсінеді,күшігі жайлы ақпарат бере
алады,сипаттайды.
|
Жаңа
сөздер:
|
Қарғыбау,
құлақ.
|
Алдыңғы
білім
|
Менің мысығым
ақ
|
Тапсырмалар:
Сабақ барысындағы мұғалім мен
оқушының іс-әрекеті:
|
Ресурстар, бағалау
|
Оқушыларға психологиялық ахуал
туғызу
2
минут
|
Мұғалім сыныппен
сәлемдеседі, жоқ оқушыларды түгендейді. Балаларды сабаққа дайындау
үшін сұрақтар қояды:
Ба Балалар, бүгінгі
көңіл-күйлерің қандай?
Са Сабаққа баққа белсене
қатысуға дайынсың дар ма?
Хормен:
Мейірімді
жүрекпен
Ақпейілді
тілекпен.
Бір жадырап
қалайық
Амандасып
алайық.
|
Мұғаліммен
амандасады. Қойылған сұрақтарға «Бас бармақ» әдісі арқылы жауап
береді.
Мұғаліммен тақпақты
хормен айтады.
|
|
Өткен сабақты
тексеру
2
минут
|
Өткен
тақырыпты «Сиқырлы
сандық» әдісі арқылы сұрақтарға жауап
беріп, тексереді.
-
Сенде мысық бар
ма?
-
Мысығыңның түсі
қандай?
-
Мысықтың тырнағы
қандай?
-
Сенің мысығың бар
ма?
ҚБ. Мұғалімнің ауызша
бағалауы
|
Өткен тақырып
бойынша сұрақтарға жауап береді.
|
|
І. Қызығушылықты
ояту
1
минут
|
Оқушылардың жаңа
сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында
«Буындар
вальсі» әдісі арқылы сабақтың
тақырыбын анықтайды, интерактивті тақтадан күшіктің суретін
көрсетеді.
Мұғалім:
-Балалар,сендердің
үйлеріңде күшік бар ма? Оны қалай
атайсыңдар?
|
Оқушылар сабақтың
тақырыбын анықтайды, сұрақтарға жауап
береді.
|
слайд
|
ІІ. Мағынаны
тану
5
минут
7
минут
3
минут
1
минут
7
минут
5
минут
|
1. Сөздікпен
жұмыс.
А) Тақтадан
тақырыпқа қатысты
жаңа
сөздермен
таныстырады. Оларды оқиды, оқушыларға
қайталатады, оқушылар жаңа сөздермен сөйлемдер
құрайды.
күшік –
щенок
қарғыбау –
ошейник
құлақ –
ухо
мойын –
шея
|
Тыңдалым. Оқылым.
Жаңа сөздерді тыңдайды,
қайталайды.
Айтылым. Жаңа сөздерден сөйлем
құрайды.
|
слайд
|
2. Мәтінмен жұмыс.
Тыңдалым. Оқулықтағы тыңдалымға арналған
мәтінді тыңдатады, оқушылар кезекпен аударады. Мәтіннен тәуелдік
жалғауы бар сөздерді табады,
«Сәйкестендіру
әдісі» арқылы күшік сөзін
тәуелдейді.
Менің
|
күшігіңіз
|
Сенің
|
күшігі
|
Сіздің
|
күшігім
|
Оның
|
күшігің
|
ҚБ: «Шапалақ» әдісі арқылы
оқушылар бірін бірі бағалайды.
Дескриптор
-Мәтіннен тәуелдік жалғаулары
бар сөздерді табады
- Ауызша
тәуелдейді
|
Тыңдалым. Мәтінді мұқият
тыңдайды,аударады, тәуелдік жалғауын
сәйкестендіреді.
|
слайд,
кесте
|
Айтылым.
1-тапсырма. «Таза
тақта» әдісі арқылы мәтін бойынша
сұрақтарға жауап береді.
-
Әлібектің күшігі бар
ма?
-
Оны қалай
атайды?
-
Оның қарғыбауы бар
ма?
-
Күшігі не
істейді?
ҚБ. «Басбармақ» әдісі арқылы
бірін-бірі бағалайды.
Дескритор
-Мәтін бойынша сұрақтарға
жауап береді
- Жаңа сөздерді
қолданады
|
Сұрақтарға жауап береді,
бірін-бірі бағалайды.
|
слайд
|
Сергіту
сәті. Мұғалім оқушылармен сергіту
орындайды.
|
Орындарынан тұрып,сергіту
жаттығуын жасайды,мұғаліммен бірге
қайталайды.
|
https://www.youtube.com/watch?v=ui8J9vlQ4wA
|
Жазылым.
3-тапсырма. «Жоғалан
жалғаулар» әдісі арқылы көп нүктенің
орнына тиісті қосымшаларды қойып, дәптерлеріне
жазады.
ҚБ. Өзін-өзі тексеру арқылы
бағалау.
|
Көп нүктенің орнына тиісті
қосымшаларды қойып, дәптерлеріне
жазады.
|
|
Сабақты
бекіту. «Суреттер
сөйлейді» әдісі арқылы оқушылар тақырып
бойынша сұрақтар құрады, жауап
береді.
ҚБ. «Жарайсың», «тамаша», «жақсы»
сөздері арқылы мұғалімнің ауызша
бағалауы.
Дескриптор
-Сурет бойынша бір-біріне
сұрақ қойып, диалогке түседі
-Суретті
сипаттайды
|
Тақырып бойынша сұрақтар
құрады, жауап береді.
|
|
III.
Бекіту
|
|
|
|
IV.
Рефлексия
4
минут
|
|
Күшікті бояу арқылы сабақта
қалай ұатысқанына қорытынды
жасайды.
|
сурет
|
V. Бағалау
2
минут
|
Формативті бағалау. Мұғалім
оқушылардың өзі бағалауы бойынша қорытынды бағаны өзі
қояды
|
|
|
VI. Оқу
тапсырмасы
|
2-тапсырма. Суреттердің орнына
сөздерді қойып толықтырып
жаз.
|
|
слайд
|