Материалдар / Ашық сабақ Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар 9 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңа бағдарламаға сәйкес құрылған. Сабақта қолдануға тиімді. Білімлендтен тапсырма алынған. Әр түрлі әдіс-тәсілдер қолданылған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Қараша 2020
363
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді
Тізбектер

жоспар бөлімі:

Мектеп: №55Жалпы орта білім беретін мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Орынбаева Р.Қ.

Сынып:9 Алгебра

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)

Қатыспағандар саны:

Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар

9.2.3.5- Арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы
n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық
қасиетін білу және қолдану
-арифметикалық прогрессияның n-і мүшесінің және алғашқы n
мүшесінің қосындысының формуласын сипаттайды

Сабақ мақсаттары

-арифметикалық
тұжырымдайды.

прогрессияның

сипаттамалық

қасиеттерін

-формулаларды есептер шығаруда қолданады
-арифметикалық прогрессияның n-і мүшесінің және алғашқы n
мүшесінің қосындысының формуласын сипаттай алады.
Бағалау критерийі

-арифметикалық прогрессияның сипаттамалық қасиеттерін тұжырымдай
алады.
-формулаларды есептер шығаруда қолдана алады.
Оқушылар
-арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын, алғашқы n
мүшесінің қосындысының формуласын тұжырымдайды;
Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер.

Тілдік

мақсаттар

-егер а1 , a2 ,..., an ,... тізбегінің екінші мүшесінен бастап, әрбір мүшесі
өзінің алдындағы көршілес мүшеге бірдей тұрақты санды қосқанда тең
болса, онда бұл тізбекті … деп атаймыз.
-егер кез келген n натурал саны үшін an1  an  d теңдігі орындалса,
онда an арифметикалық прогрессия деп, ал d санын арифметикалық
прогрессияның ... деп атайды.
Бөлім бойынша лексика және терминология
Тізбек,арифметикалық прогрессия, прогрессия айырымы, n-і мүшесі,
алғашқы n мұшесінің қосындысы.

Құндылықтарды
дарыту

Оқушыларды қазақстандық патриотизм және азаматтық
жауапкершілікке, ынтымақтастыққа, ашықтыққа тәрбиелеу.

Пәнаралық
байланыстар

Геометрия

Бастапқы білім

Тізбек,сандар тізбегінің берілу тәсілдерін еске түсіре отырып
тұжырымдайды.
Сабақ барысы

Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Ұйымдастыру сәті
Сыныппен сәлемдесіп, оқушыларды сабаққа дайындығын,
қатысуын тексеремін.
Жағымды ахуал туғызу.Шаттық шеңберін құру арқылы
бір-біріне тілектерін айтады.

Сабақтың басы
(5 мин)

Сыныпты Саралаудың “Төртбұрыш” әдісі арқылы топқа
бөлемін. Әр бұрышқа әр түрлі пікір ілінеді.Оқушылар
өздерінің жауаптарына жақын бұрышқа барып тұра алады:
мысалы, толықтай келісемін, келісемін, келіспеймін,
толықтай келіспеймін.
“Миға шабуыл” әдісімен өткен сабақты қайталау арқылы
жаңа сабаққа жетелеуші ширату сұрақтарын қоямын:
1. Сан тізбегі дегеніміз не?
2. Сандар тізбегінің түрлері, мысал келтір.
3. 5,7,9… тізбегінің жалпы мүшесінің формуласы.
4. xn  3n  1 тізбегінің алғашқы бес мүшесі.
5. Бірсарынды тізбектер дегеніміз не?
Оқушыларды ынталандыру мақсатында ауызекі мадақтап
отырамын.
Жаңа тақырыпты түсіну мақсатында саралаудың
“Дереккөздер” тәсілі бойынша Bilimland.kz сайтынан
“Арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n
мүшелерінің қосындысы” формулаларын меңгертуге
видеоролик көрсетемін.
Әр топқа тапсырма беремін. Саралаудың “IDEAL ”

тәсілін

Bilimland.kz

қолданып проблеманы сипаттау,проблеманы шешу үшін
әрекет жасау, проблеманың шешу жолдарын анықтау ,
алдымен топта талқылау, сосын басқа топқа барып түсіндірме
жұмыстарын жүргізуін басшылыққа аламын.
1 топ . a1  3, a2  7, a3  11, , ... тізбектерін пайдаланып
арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табу
формуласын жаз.
Сабақтың ортасы
(5мин)

2-Топ. 1+2+3+…+18+19+20 сандарының қосындысын тауып
Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің
қосындысының формуласын жазыңыз.
3-Топ. a1  4, a2  7, a3  10 , ...
тізбектерін пайдаланып
арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табу
формуласын жаз.
4-Топ .1+2+3+…+18+19+30 сандарының қосындысын тауып
Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін қосындысының
формуласын жазыңыз.

1,3топ
Бағалау критерийі

Дескриптор

-арифметикалық
прогрессияның n-і
мүшесінің және алғашқы n
мүшесінің қосындысының
формуласын сипаттай
алады.

-тізбекті пайдаланып
айырымын табады.
- b1 мүшесі мен d айырымын
пайдаланып формуланы
жазады.

2,4топ
Бағалау критерийі

Дескриптор

-арифметикалық
прогрессияның n-і
мүшесінің және алғашқы n
мүшесінің қосындысының
формуласын сипаттай
алады.

-Сандардың қосындысын
есептейді.
-Арифметикалық
прогрессияның алғашқы n
мүшесінің қосындысының
формуласын жазады

Сабақты бекіту үшін тақырыпқа байланысты сұрақтар
қоямын. “Бас бармақ” әдісімен оқушылар өздерін қол

А.Е.Әбілқасымова
Алматы
“Мектеп”2013
81бет

сигналдары арқылы бағалайды.

Жеке жұмыс.Саралаудың “Тапсырма” тәсілін негізге алып ,
оқушы қажеттілігіне сай деңгейлік тапсырмаларды
“Конверт” әдісін қолдана отырып, оқушыларға жеке
жұмыстар жасатамын. Орындап болған соң сағат тілімен
дәптерлерін алмасып, интербелсенді тақтада көрсетілген
жауаптарды өздері тексеріп, “Бағдаршам” түстері арқылы
өзін-өзі бағалайды.
1)Егер: a1  3; d  0,7 болса, онда a11 -ді; 2) a1  18; d  0,5
болса, онда a 20 -ді; 3) a1  3; d  0,7 болса,
онда a5 -ді; 4) a1  5,8; d  1,5 болса, онда a21 -ді табыңдар.
Бағалау критерийі

Дескриптор

-формулаларды есептер
шығаруда қолданады.

-арифметикалық
прогрессияның n-ші
мүшесінің формуласын
жазады.
-формуланы қолданып
есептейді

(5мин)

-жауабын жазады

2-тапсырма.Арифметикалық прогрессияның алғашқы 10
мүшесінің қосындысын табыңдар.
1)-23;-20

2)14,2;9,6

3) b1  17, d  6

4)b1  6,4, d  0,8

Бағалау критерийі

Дескриптор

-формулаларды есептер
шығаруда қолданады.

-арифметикалық
прогрессияның алғашқы n
мүшесінің қосындысының
формуласын жазады.
-формуланы қолданып
есептейді.
-жауабын жазады

Топпен жұмыс.Тақырыпты тереңдей түсіну,іздену арқылы
тақырыпты меңгерту мақсатында Саралаудың “Дереккөздер”
тәсілін қолданып төрт топқа бірдей тапсырма

А.Н.Шыныбеков
Алматы
“Атамұра” 2013
47 бет

беремін.Орындап болған топ қол шапалақтары арқылы
орындап болғанын білдіреді. Жауаптарын топтар алмасып
тексереді және бір-бірін “Басбармақ” әдісімен бағалайды.

А.Н.Шыныбеков
Алматы
“Атамұра” 2013
47 бет

(5мин)

Bilimland.kz
Бағалау критерийі

Дескриптор

-формулаларды есептер
шығаруда қолданады.

-арифметикалық
прогрессияның n-мүшесінің
формуласын жазады.
-формуланы қолданып
есептейді.
-жауабын жазады

(10 мин)

Жаңа сабақты қорытындылау мақсатында саралаудың
“Қорытынды” тәсілін пайдаланып “Сәйкестендіру” тестін
беремін. Оқушылар жылдам орындап “Басбармақ” әдісі
арқылы бір-бірін бағалайды.

Bilimland.kz

Бағалау критерийі

Дескриптор

-формулаларды есептер
шығаруда қолданады.

-арифметикалық
прогрессияның n-мүшесінің
формуласын жазады.
-формуланы қолданып
есептейді.
-жауабын жазады

Bilimland.kz
(5 мин)

Сабақтың соңы
(5мин)

Рефлексия.“Жетістік баспалдағы”. Әр кезеңдерді тақтаға
жекелеп жазып,сабақтың соңында оқушылардың өздерінің
жұмыстарының жетістіктерін әр кезең бойынша баспалдақ
жетістігінде көрсетеді.
А.Н.Шыныбеков
Үйге тапсырма:№209 47бет

Алматы
“Атамұра” 2013

47 бет

Саралау –оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?

Саралаудың “Төртбұрыш” әдісі арқылы
топқа бөлемін.Саралаудың “Миға шабуыл”
әдісімен өткен сабақты қайталаймын.
Саралаудың “Дереккөздер” тәсілі бойынша
Bilimland.kz сайтынан “Арифметикалық
прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n
мүшелерінің қосындысы” формулаларын
меңгертуге видеоролик көрсетемін.
Саралаудың “IDEAL ” тәсілін қолданып
проблеманы сипаттау,проблеманы шешу үшін
әрекет жасау, проблеманың шешу жолдарын
анықтау , алдымен топта талқылау, сосын
басқа топқа барып түсіндірме жұмыстарын
жүргізуін басшылыққа аламын.
Саралаудың “Тапсырма” тәсілін негізге
алып , оқушы қажеттілігіне сай деңгейлік
тапсырмаларды “Конверт” әдісін қолдана
отырып, оқушыларға жеке жұмыстар
жасатамын.Жаңа сабақты қорытындылау
мақсатында саралаудың “Қорытынды”
тәсілін пайдаланамын. Рефлексия.“Жетістік
баспалдағы” арқылы қорытындылаймын.
Сабақ бойынша рефлексия

Бағалау –
оқушылардың
материалды
меңгеру деңгейін
қалай тексеруді
жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы

Кабинетте техника
“Бағдаршам”
әдісімен бағалаймын қауіпсіздігі
таныстырылған.
“Басбармақ” әдісімен
бағалаймын.
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!