Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
Тамақтану
мәдениеті
|
Мектеп: «Исатай Сүйеубаев атындағы №8 жалпы
білім беру орта мектебі» КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Аксанова
Гүлмираш
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Асүй жабдықтары. Ыдыстар, құралдар мен
керек-жарақтар.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.2.4.3 Тағам әзірлеуге арналған құралдар мен
жабдықтарды зерделеу және олардың мүмкіншілігін
анықтау.
5.2.6.2 Қол еңбегі құралдарымен жұмыс істеудің
қауіпсіз тәсілдерін еңбек гигиенасының ережелерін
білу.
|
Сабақмақсаттары
|
|
Бағалау
критерийлері
|
|
Тілдікмақсаттар
|
Пәндік
терминология
-
Еттартқыш, ожау, пышақ, оқтау,
тұшпара, торт,бешбармақ, миксер, блендер, қазан
т.б;
Тілдік мақсатқа байланысты талқылауға арналған
сұрақтар:
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Ас бөлмесінің құралдарымен
таныса отырып, әр елдің тағамдарын айта отырып, сынып ішінде бөлісу
шетелдің мәдениетімен танысу.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Геометрия, сызу,
бейнелеуөнері
|
АКТ-ны қолдану дағдылары
|
Ас үй дизайнын сызуда ғаламтордан
сызбаларды іздеу
|
Бастапқы білім
|
Ас
бөлмесіндегі құралдардың қолданудағы бейнежазбаны көріп білу үшін
ғаламтор қолдану.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин
|
Сабақ басында:
Оқушылармен амандасу
/ тексерісжүргізу/ оқушылардың
зейінін шоғырландыру.
Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/
оқу мақсаттарына көз жүгірту.
Психологиялық ахуал
қалыптастыру;
Сурет қиындыларын құрастыру арқылы топқа
бөлу;
|
Ас үй дизайны көрсетілген 2
сурет қиындылары беріледі.
|
Сабақтың ортасы
35
мин
|
Асүй жабдықтары. Ыдыстар, құралдар мен
керек-жарақтар.
Асүйге қатысты суреттермен
таныстырып, келесі сұрақтарға жауап беру:
Топтық жұмыс:
1-топ: Ұннан жасалатын тәтті
тағамдарды дайындау үшін қай құрал көбірек қолданылады және қолдану
техникасымен таныстыр;
2-топ: Еттен жасалатын тағамдарды
дайындау үшін қай құрал көбірек қолданылады және қолдану
техникасымен таныстыр;
Дискрептор:
-
Суреттен жабдықтарды дұрыс ажырата
алады;
-
Жабдықтардың атауларын біледі;
-
Жабдықтарды қолдану техникасын
біледі;
-
Жабдықтарды қолдану кезінде қауіпсіздік
ережелерін сақтайды;
Оқулықпен жұмыс:
Ас үйдегі түсіріп құятын
ыдыстарды ата және олардың әрқайсысына сипаттама
беру.
Саралап оқыту әдістері:
-
Дарынды оқушыларға арналған
тапсырма:
Әр
оқушы өз үйіндегі ас үй дизайнының сызбасын
сызады;
2)Қабілеті төмен оқушыларға арналған
тапсырма:
Ас
үй бөлмесіне қажетті құрал-жабдықтардың тізімін жұмыс дәптеріне
жазады;
|
Асүй жабдықтары және құралдары,
ас дайындауға арналған ыдыстар
бейнеленген суреттер
Плакат, А4 қағаз, маркер,
стикер
Презентация 4,5
бет
«Келешек-2030» ЖШС, 2017 82-83
бет
https://go.mail.ru/search_images?sbmt=1528872756784&gp=821269&q
Альбом, қарындаш, кетіргіш, түрлі-түсті бояу
фломастерлері
|
Сабақтың соңы
2
мин
|
Рефлексия:
Оқушылар екі жұлдыз, бір тілек әдісі арқылы
сабақта қызықты болған екі нәрсені және келесі сабақтарда білгісі
келетін бір нәрсені стикерге жазып жапсырады.
|
Презентация 7
бет
|
Бағалау
|
Оқушыларды берген жауаптарына қарай смайликтер
арқылы бағалау
|
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, дарынды оқушылар
өз білімдерін басқалармен бөліседі
|
Оқушылар екі жұлдыз, бір тілек әдісі арқылы
тақырыпты қаншалықты меңгергенін анықтаймын
|
Мұғалім нұсқаулығы бойынша
қауіпсіздік техникалық ережелерін сақтау
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған
ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды
ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды,
неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді
білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда
берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|