Материалдар / ашық сабақ. Центнер. /Мен өлшеймін жəне таразыға тартамын 2-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ашық сабақ. Центнер. /Мен өлшеймін жəне таразыға тартамын 2-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
2.1.3.3. * * Шамалар мəндерін: ұзындық (см, дм, м)/ масса (кг, ц)/ көлем (сыйымдылық): (л) /уақыт: сағат, минут, тəулік, ай, жыл өлшем бірліктерін салыстыру жəне амалдар орындау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Мамыр 2022
293
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мұғалімнің аты-жөні:

Өміртай Гүлназ

Пән/Сынып:

Математика 2-сынып

Күні:

22.10.2021

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:


Шамалар жəне олардың өлшеу бірліктері

Сабақтың тақырыбы

Центнер. /Мен өлшеймін жəне таразыға тартамын

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты

2.1.3.3. * * Шамалар мəндерін: ұзындық (см, дм, м)/ масса (кг, ц)/ көлем (сыйымдылық): (л) /уақыт: сағат, минут, тəулік, ай, жыл өлшем бірліктерін салыстыру жəне амалдар орындау

Оқу мақсаты:

Барлық оқушылар: массаның (кг, ц) өлшем бірліктерін ажырата алады

Көптеген оқушылар: өлшем бірліктерді қолдана отырып есептер шығара алады;

Кейбір оқушылар: өлшем бірліктерді салыстыруға есептер құрастыра алады

Бағалау критерийі

  • Массаның өлшем бірліктерін салыстырады;

  • Өлшем бірлікке қатысты есептер шығарады;

  • Өлшем бірліктерді салыстыруға есептер құрастырады;

Саралап оқыту тапсырмалары

Уақыт

Кезеңдері

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5

минут

Басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Сипап сез» ойыны

Барлық оқушының көзін жұмғызып, қолдарына әр түрлі заттар беремін. Балалар сипап сезу арқылы қолдарындағы не зат екенін анықтайды. Қолындағы заттың атын атаған оқушылар көздерін ашады. Барлығы анықтап болған соң:

  • Қолыңдағы зат қандай? (үлкен, кіші, жасыл, ұзын, қысқа, ауыр, жеңіл, күшті, әдемі, т.б.)

  • Бұл зат қай заттан ауыр?

  • Бұл зат қай заттан жеңіл?

  • Бұл зат қай заттан үлкен?

  • Бұл зат қай заттан кіші?

ширату жаттығуларын жасау арқылы жүреді.

-Балалар, бүгін бізде қонақтар бар? Бүгін сендердің білімдеріңді сынап көрмекші. Қонақтарымыздың тапсырмалары да бар екен?

«Салыстыр» әдісі арқылы өткенді еске түсіру жүреді. Яғни әр таразының артында жасырынған есептер бар.

1м неше см –ге тең?

2 дм – ді 3см мен 7см қосындысымен салыстыр

11см мен 9дм ді салыстыр

1метрмен 10дм салыстыр

Оқу материалын жариялау.

Балалар қонақтарымыз өткен сабақтағы білімдеріңді тексере отырып, бірнеше не әкелді?

-Таразы деген не?

-Ол не үшін керек?

Ал қай таразы қай қонағымызға қажет деп ойлайсыңдар?

«суреттер сөйлейді» әдісі арқылы топтастыру.

Әркім өз қолындағы таразы суретіне сәйкес қонақтың тобына отырсын

1-топ сатушы

2-топ қоймашы

3-топ дәрігер

-Центнер дегенді естулерің бар ма?

- Бүгінгі сабағымыздың мақсаты не болады деп ойлайсыңдар?

Бейнебаянға назар аударып, білімдерімізді толықтырып алайық.

Бүгінгі сабақтың мақсаты мен таныстыру.

Яғни бүгінгі сабақта масса өлшем бірлігіне берілген есептерді шығарып үйренеміз және таразымен жұмыс жасауды меңгеретін боламыз.

Ширату жаттығуларын жасайды.


Қосу азайту амалын пайдалана отырып, ұзындық өлшем бірлігіне берілген есепті салыстырады






Сұрақтарға жауап бере отырып тақырыпты ашады.

Өмірде қай таразыны қай жерде қолданатыны туралы айта алады

(Таразы, Центнер)

Бейнебаянды тыңдай отырып, жаңа тақырып бойынша ой түйеді

Сабақтың өн бойы білім

таразысы арқылы балалар бағаланып отырады.10 баллдық жүйе бойынша

Оқулық,

Суреттер

Өлшем бірліктер


35

минут



Ортасы


Есте сақта!

Бидай, күріш, мақта өнімдерін центнермен өлшейді.

1ц=100кг

Сергіту сәті «Көңілді күн» әуенімен жаттығу жасайды.

Балалар, бүгінгі сабақта әр топқа білім таразысын бекітіп қоямын.Әр топ мүшесі өз білімділіктерін көрсетіп, тобының таразысына ұпай салып отырады. Сабақ соңында білімдеріңді таразымен саралайтын боламыз.

ТЖ. «кішкентай зерттеушілер» әдісі арқылы топтық жұмыс жүргізу.

Әр топқа барлықтарының пеналдарын, оқулықтарын және бір оқушының сөмкесін жеке жеке өлшеуді және пенал мен оқулықты, оқулық пен сөмкенің өлшем бірлігін салыстырады.

Пеналдың массасы

Оқулықтың массасы

Сөмкенің массасы




Салыстыру < >

Пенал кг оқулық кг

Оқулық кг сөмке кг

Сөмке кг пенал кг

ЖЖ Жұптық жұмыс . «Ақпараттық болжау» әдісі. Жұптарға есептер беріледі. Жұбымен талдай отырып, есепті шығарады












Сабақты түсініу барысында үй жануарларын және картопты өлшеуге болатын таразыны анықтайды.

Өз салмағын анықтайды.

Топтық жұмыс барысында бірлескен топ болып жұмыс жасайды.

Дескриптор:

­оқу құралдарының массасын таразымен өлшейді;

Массаларын салыстырады;




Дескриптор:

Есептің өрнегін құрады;

Өрнектің мәнін массаның өлшем бірлігіне сәйкесінше түрлендіреді;













ҚБ:

С иқырлы қапшық





ҚБ:

таразы тастарының массасы арқылы бағалау

Оқулық, дәптер қалам











Есептер











Жеке жұмыс «Есепте» ӨЖ 3минут уақыт беріледі

71ц+3ц=74ц

54кг+4кг=58кг

51ц+6ц=57ц

98кг-3кг=95кг

77ц-3ц=74ц

82ц+4ц=86ц

Оқушылар дайын жауапқа қарай отырып өзін өзі бағалайды.

Деңгейлік тапсырма

25 кг* 40 кг

3 ц* 15 кг

1 ц * 50 кг

3 кг+ 15 кг *50 кг-10кг

1ц-47кг*12 кг+71 кг

23 кг+59кг*1ц-62кг


Дескриптор:

Масса өлшем бірліктеріне берілген есептерді шығарады:





Дескриптор:

Өлшем бірліктеріне қарай салыстырады;

Өрнекті орындай отырып салыстырады;











5

минут

Кері байланыс

Кері байланыс «Плюс,минус,қызықты»

Бүгінгі сабақта не үйрендік?

Не білдік?

Бүгінгі сабақтан алған әсерің?

«Плюс» – сабақтың ұнаған тұстары, «минус» – түсініксіз тұстары, «қызықты» –қызықты тұстарын.





Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!