Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ Егінші мен қасқыр | №8 ЖББМ | |||
Күні 3.05.2018 | Мұғалімнің есімі: Даулеткулова З.Д | |||
Сынып 3 | Қатысқандар саны15 | Қатыспағандар саны 0 | ||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Жаңа білімді түсінеді,топта жоба жасайды,қорғайды және бағалайды | |||
Сабақ мақсаттары-Кейіпкерлерді салыстырады.-Ертегінің идеясын ашады біледі.-Мазмұнын ашады. | Барлық оқушылар | |||
Ертегінің мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді. Кейіпкерлердің қасиеттерін салыстырады, суретін салады | ||||
Тілдік мақсат | Оқушылар | |||
Сөздік жұмысыҚара бидай,тұқым себу,жер өңдеу. | ||||
Негізгі сөздер мен тіркестер | ||||
Қара бидай,тұқым себу,жер өңдеу сөздерінен сөйлем құрайды. | ||||
Сыныптағы диалог / жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер | ||||
Жер жырту, жайқалған егін,қамыр ашытып сөздерінен диалог құру. | ||||
Талқылауға арналған тармақтар | ||||
Дәптерден, кітаптан жазған қиын сөздердің мағынасын түсіндіреді. | ||||
Жазылым бойынша ұсыныстар | ||||
Тақырыпқа байланысты түйінді жерлерін жазу | ||||
Алдынғы тақырып. | Миға шабуыл сұрақтары:Неліктен ертегі «құмырсқаның қанағаты» деп аталады?ОЙ толғауақылдыпайдалыеңбекқор | |||
Уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Мұғалім әрекеті | Оқушылардың әрекеті | Ресурстар |
3 мин | басы | Тақырыбы: Егінші мен қасқырМақсаты: Оқушылардың ертегіні түсініп оқып, кейіпкерлерге баға беру, өзіндік пікір беруге дағдыландыру.Сәлемдесу, түгендеу«Түстер арқылы» әдісі арқылы үш топқа бөлінеді: | Амандасады,назарын аударады Түрлі түсті қағаздарды алып,,әр топ өздерінің алған түстері бойынша топқа бөлінеді. | интербелсенді тақта, стикер, маркер, бағалау парағы, |
5 мин | «Сиқырлы микрофон» әдісіОқушылар бір-біріне миқрафон беру арқылы сұрақтар қояды.Өзара бағалау «Бас бармақ» ауызша | Оқушылар бір-біріне сиқырлы микрофон беру арқылы сұраққа жауап беріп отырады.. | Әдебиеттік оқу 8 бет | |
20 мин | ортасы | ТаныстырылымСөздік жұмыс:– «Ас атасы – нан » дегенді қалай түсінесің? Сөзжұмбақ шешу.1.Интербелсенді тақтадан Егінші мен қасқыр туралы ертегісін тыңдайды.Оқулықпен жұмыс: Егінші қандай адам деп ойлайсың?- Егінді қай жерлерде өсіреді?- Егіннің пайдасы бар ма??- Егінді біз қайдан аламыз? 1-топ: : АКТ – ны пайдаланып нанды қалай әзірлейді туралыпостергежазады.2-топ: АКТ – ны пайдаланып нан туралы тыйым сөздер жазады.3-топ АКТ – пайдаланып нан туралы мақал мәтелдер жазу.Топтық бағалау «Екі жұлдыз,бір тілек» жазбаша | Оқушыларын өз ойларын айтады. Жаңа сабақ тақырыбына қатысты ой айтады Топтар өз ойларын постерге жазады, «Галереяға саяхат» әдісі бойынша тексеріледі, ой айтады. | |
10мин | соңы | Саралау тапсырмасы:3.Топтық жұмыс:1-топ: Ертегі мазмұнына сүйеніп өлең жолдарын құрастыру2-топ: Нан туралы –.өлеңдер жазу.3-топ Егіншіге сипаттама беру.Өзара бағалау «Бағдаршам арқылы» ауызша | ||
4мин | Кері байланыс | Не көрдім? Нені айттым?Не естідім? Не ойладым? | Оқушылар сұрақтарға жауап береді. | Қима қағаздар |
3мин | Үй тапсырмасы | 1 «Егінші мен қасқыр» түсінік | . «Егінші мен қасқыр» туралы түсінік айтады. | |
Қосымша ақпарат: егін туралы мәлемет табу. | ||||
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау-Оқушылардың үлгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс.Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс | ||
1 Барлық оқушыларға кейіпкер әрекетіне байланысты сұрақтар қоямын. (Жеке жұмыс сабақтың басында)2.Oқушылардың басым бөлігі « Кейіпкерлердіңсипаттайды. (Жеке жұмыс сабақтың ортасында, аяғында.)3. Кейбіреулері рөлдік ойындарға қатысыды. (Топтық жұмыс сабақтың ортасында, аяғында.) | Кері байланыс | Дүниетану,Еңбекке баулу,бейнелеу өнеріИнтербелсенді тақта | ||
РефлексияМен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төменде бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. | |||
Сабақ мақсаттары шынайы құрылды.Оқушылар сабақтан қасқыр мен егінші туралы тереңірек білім алды.Осы жәндіктердің мінез-құлқы өмірде кездесетін адамдардың іс-әрекетімен байланыстырылды.Оқушылар бүгінгі сабақтың өзгешелігіне таңғалды.Өзім жоспарлаған тапсырмалар оқушылардың жас ерекшелігін ескере отырып құрылғандықтан ешқандай қиындық келтірмеді..Бұл алғашқы сабақ болғандықтан берілген уақыт ішінде сабақ аяқталмай көбірек уақыт жұмсалды.Оқушылар өзін және өзара бағалауды білмегендіктен,уақыт көп жұмсалды.Бір сабақ үстінде қалыптастырушы бағалаудың екі түрін жүргіздім. Топтық жұмыстарда қалыптастырушы бағалаудың «Екі жұлдыз,бір тілек» түрімен бағалады.Сонымен қатар жұптық жұмыста оқушылар «Бармақ» әдісі арқылы бағалады.Сұрақтарға жауап берген оқушыларды мадақтау сөздер айтып ынталандырып отырдым.Сабақ соңында оқушы өзінің бүгінгі сабақтан алған ойын стикерлерге жазып,үш бағанда тұрған смайликтер тұсына жапсырды. Оқушылардың рефлексияларынан келесі сабақта нені және қалай өзгертуім керек екендігіне бағыт-бағдар алдым. | ||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болады (оқытды да,оқуды да ескеріңіз) ? 1)Тұжырымдамалық карта қорғау алғашқы сабақ болса да сәтті болды.2)Ынтымақтастық орта қалыптастырудағы «Ыстық лебіз»арқылы бір-біріне сабаққа сәттілік тілеген оқушыларға ұнады. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады(оқытуды да,оқуды да ескертіңіз) ?1) «Қызықты мәлімет» айдарымен АКТ мүмкіндігін пайдаланып көрсетілген бейне фильм арқылы оқушылар көп ақпарат алды.Сол ақпаратты талқылау барысында оқушылар арасында диалог орнады. 2)Топтық жұмыстардағы оқушылардың бір-біріне үйретіп,көмек берулері білімді алуға көп көмек берді. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? Сабақ барысында түсінгенім сұрақ қою техникасын өзім жақсы меңгеріп,оқушыларымды сыни ойлауға жетелеуге көп жұмыс жасау керектігін білдім. |
Пәні: әдебиеттік оқу.Сабақ Шегіртке мен құмырсқа. | Мектеп №8 | |||
Күні: 2. 05. | Мұғалімнің есімі: Сарыкулова Г.Б | |||
Сынып 4 | Қатысқандар саны 10 | Қатыспағандар саны 0 | ||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Жаңа білімді түсінеді,топта жоба жасайды,қорғайды және бағалайды | |||
Сабақ мақсаттары-Кейіпкерлердісалыстырады.-Ертегінің идеясынашады біледі.-Мазмұнын ашады. | Барлық оқушылар: | |||
Ертегінің мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді. | ||||
Оқушылардың басым бөлігі | ||||
Кейіпкерлердің қасиеттерін салыстырады, суретін салады | ||||
Кейбір оқушылар | ||||
Рөлдік ойындар ойнайды, кейіпкерлердің әрекетін бағалайды | ||||
Тілдік мақсат | Оқушылар | |||
Мәнерлеп, рөлге бөліп, әсерлі оқи алады.– Мысалдағы кейіпкерлердің жағымды,жағымсыз іс-әрекеттерін анықтай алады.– Қатесіз, көркем етіп кестемен жұмыс жасай алады. | ||||
Негізгі сөздер мен тіркестер | ||||
Қайғы жабады,гөлайттап,Жетістік критерилері -Өз ойын ашық жеткізе алды.-Кейіпкерлерге мінездеме бере алды-Өз ойын жеткізе алады.-Кейіпкерлерге мінездеме беруге қиналды-Өз ойын жеткізуде қиналды-Кейіпкерлерге мінездеме бере алмады | ||||
Сыныптағы диалог / жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер | ||||
Суреттен нелерді көріп тұрмыз?-Қандай жыл мезгілі бейнеленген?-Құмырсқаның киімі қандай?-Шегірткенің киімі қандай?-Шегіртке неліктен жылап тұр деп ойлайсың?Алдыңғы оқу Күзгі орманның көрінісі | ||||
Талқылауға арналған тармақтар | ||||
Дәптерден, кітаптан жазған қиын сөздердің мағынасын түсіндіреді. | ||||
Жазылым бойынша ұсыныстар | ||||
Тақырыпқа байланысты түйінді жерлерін жазу | ||||
Уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Мұғалім әрекеті | Оқушылардың әрекеті | Ресурстар |
3мин | басы | Сәлемдесу, түгендеу«Мозайка құрастыру» әдісі арқылы екі топқа бөлінеді | Амандасады,назарын аударады Қиынды қағаздарды алып,мозайка құрастырады,құрастырылған мозайкада шегіртке мен құмырсқа суреті шығады. | интербелсенді тақта, стикер, маркер, бағалау парағы, |
5 мин | «Доп ортада» әдісі Оқушылар бір-біріне доп лақтыру арқылы сұрақтар қояды.Сұрақтар1. 1. Мәтінде қай мезгіл суреттелген?2. Мәтіндегі танысқан тіршілік иелері нелер еді?.3. Жануарлардың қыс мезгіліне дайындығы қалай??4. «Орман – байлығымыз» дегенді қалай түсіндіресің?5. Дос - сыныптастарыңа орманды қорғауда не айтар едің?Өзара бағалау «Бас бармақ» ауызша | Доп тосқан оқушылар,сұраққа жауап беріп, басқа оқушыға доп лақтырып,сұрақ қояды. | Әдебиеттік оқу 8 бет | |
20 мин | ортасы | Таныстырылым Интербелсенді тақтадан И. Крыловтың « Шегіртке мен құмырсқа » мысалы туралы видео сюжет жартылай көреді. Мультфильмнің жалғасы қалай аяқталады?Оқулықпен жұмыс: «Ойлан.Жұптас.Бөліс»Шегіртке қандай жәндік деп ойлайсың?- Шегіртке қай жерлерде жүреді?- Шегірткенің пайдасы бар,осыған келісесіңдер ме?- Шегіртке зиян болса ,оны жою үшін не жасайтынын білесіңдер ме?- Ал құмырсқа қандай жәндік?- Құмырсқаның қандай қасиетін үлгі етіп алуға болады?Неліктен?- Құмырсқа туралы біз білмейтін қандай жәйттармен таныстыңдар?- Құмырсқалар қандай жерлерде жүрмейді? 1-топ: : АКТ – ны пайдаланып шегіртке туралы жаңа мәліметтер табады және мінездеме береді.2-топ: АКТ – ны пайдаланып құмырсқа туралы мәліметтер табады және мінездеме береді. Топтық бағалау «Екі жұлдыз,бір тілек» жазбаша– «Жаздың бір қыстың мың күнін асырайды» дегенді қалай түсінесің? | Топ мүшелері интербелсенді тақтадағы көрсетілімді көреді. Оқушыларын өз ойларын айтады. Жаңа сабақ тақырыбына қатысты ой айтады Шегіртке мен құмырсқа суретін салады және қорғайды. Топтар өз ойларын стикерге жазады, «Айналмалы бекет» әдісі бойынша тексеріледі | Интербелсенді тақта |
10мин | соңы | 3.Топтық жұмыс:1-жұп: Адасқан сөздерден мақалдан құрастыру.2-жұп: Құмырсқа сөзіне 5 жолды өлең жазыңыздар....Тапсырмалары бірдей жұптар өзара «Бағдаршам арқылы» арқылы ауызша бағалайды. | ||
4 мин | Кері байланыс | Не көрдім? Нені айттым? Не естідім? Не ойладым? | Оқушылар сұрақтарға жауап береді. | Қима қағаздар |
3мин | Үй тапсырмасы | 1 «Құмырсқа мен шегіртке туралы өз бетінше ертегі құрастыру» | Құмырсқа туралы ертегі жазып келеді. | |
Қосымша ақпарат: құмыр
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған Ұқсас материалдар Дайын ҚМЖ. Барлық пәндерден 2022-2023 оқу жылына, жаңа бұйрыққа сай жасалған Сертификатталған тренер жасаған 01.01.2023 17 863 13 694
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандарты бойынша жасалған. 2022-2023 оқу жылына арналған
Барлық пәндер Барлық материалдар Барлық сыныптар Іс-шаралар кестесі Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары |