Материалдар / Ашық сабақ: "Екі айнымалысы бар сызықты емес теңдеулер жүйесі" 9 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ: "Екі айнымалысы бар сызықты емес теңдеулер жүйесі" 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал мұғалімге қажет. Оқу мақсатына сәйкес құрылған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Қаңтар 2021
322
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Мектеп: Ш.Құдайбердіұлы атындағы №66 ЖББОМ

Күні,айы:

Мұғалімнің аты-жөні: Маркабаев Т.С.

Сынып: 9

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Екі айнымалысы бар сызықты емес теңдеулер жүйесі

Сабақ түрі:

Жаңа тақырыпты меңгерту сабағы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.2.1 Екі айнымалысы бар сызықты емес теңдеулер жүйесін ажырата алу

Сабақ мақсаты

Оқушылар:

  • Екі айнымалысы бар сызықты емес теңдеулер жүйесінің анықтамасымен танысу және тапсырмаларды орындау арқылы тақырыпты өз беттерінше игеру.

  • Екі айнымалысы бар сызықты емес теңдеулер жүйесінің кез келген түрін ажырата алу;

  • Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстарды қосып

талдау жасай алу

Бағалау критерийі

  • Екі айнымалысы бар сызықты емес теңдеулер жүйесін ажыратады

Тілдік мақсат

Пәндiк лексикa және терминология:

«сызықтық теңдеулер», «сызықтық емес теңдеулер», «тепе-тең теңдеулер», «тепе-тең түрлендіру», «теңдеулер жүйесі», «айнымалылар», «теңдеу дәрежесі»

Оқытyдың пәндiк, тiлдiк мaқсaттaры:

Оқушылар екі айнымалысы бар сызықты емес теңдеулер жүйесінің анықтамасын айтады.

Жазуға/ диалогқа қажетті сөз тіркестер:

  • .... көрінісінде берілген теңдеулер жүйесін ... деп атайды

  • Сызықты емес теңдеулер жүйесі деп-... көрініснде берілген теңдеулер жүйесін атайды

Ойлау деңгейінің дағдылары

Білу, түсіну

Құндылыққа баулу

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтары:

  • Жалпыға бірдей еңбек қоғамы - топтық жұмыстың есеп шығаруында орын табады.

  • Тұлға аралық қарым-қатынасты дамытуға және бағалауға мүмкіндік беретін жұптық және топтық жұмыстарды қолдану;

  • жеке тұлғаның пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын құрметтеу;

  • Өз уақытын ұйымдастыра білу, сабақтағы ұсыныстарға және көпмәдениеттілікке құрмет көрсету.

Пән аралық байланыс

Өзін-өзі тану; сызу, тұрмыста қолдана алу,

экономика, статистика

АКТ-ны қолдану

Презентация; интерактивті тақта

Бастапқы білім

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі.

Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалатын іс әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

(10 минут)


  1. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушылар назарларын жинақтайды:

Психологиялық ахуал орнату  (1мин)

«Ақ тілек» тренингі

- Көңіл күйлеріңіз қалай оқушылар?

- Керемет. (қолдарын көтереді)

- Сабаққа дайындықтарың қалай?

- Тамаша! (алақандарын шапалақтайды)

- Ынталарыңыз қалай?

- Ғажап! (қолдарын көтереді)

- Ендеше сабағымызды бастайық!

- О, о,о (бас бармағын көтеереді)

Топқа бірігу. (2 мин) / Оқушылардың қолындағы қағазы төрт  түсті болады. Оқушылар түсті ажырата отырып топқа бөлінеді

Топ  мүшелері рөлдер бөліп алады.

Оқу мақсаты, сабақтың мақсаты, сабақты бағалау критерийлері нақтыланады.

Оқушыларды топ ережесімен танысады. Оқушылармен бірлесіп сабақ мақсатын/оқу мақсатын анықтайды, оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижені анықтайды. (2мин)

ІІ. Өткенді қайталау (2мин)

А)Үй тапсырмасын тексеру АКТ қолдану.

- Үйге берілген тапсырмалардың жауаптары экранға шығарылады.

(Үйге берілген есептің жауабын экраннан көріп оқушылар өзін-өзі бағалайды.)

Ә) Пысықтау сұрақ-жауабы:

  • Теңдеу дәрежесі дегеніміз не? Айнымалылардың ең үлкен дәрежесі

  • Сызықты теңдеулер қандай болады? Ах+Ву₌С

  • Сызықты емес теңдеулер қандай болады? Теңдеудің дәрежесі бірден артық болса

Б) Жеке жұмыс: «Сократ әдісі» (2мин)

▬ иә;  ... жоқ   

1)  ах+ву=c түрінде берілген теңдеу екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады.

2)  x2+5у=3 теңдеу екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу болады.

3)  x22=9 шеңбердің теңдеуі .

4) (x-1)22=0 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу.

5) 5х-2у=7 теңдеуі екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу болады.

6) x2+(у+3)2=25 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу болады.

В) «БББ» кестесін толтыру. 1 мин.

«Білемін» «Білгім келеді» бағанына оқушылар белгілі бір тақырып немесе сұрақ түрінде жазып, стикерлерін іледі.

   Бағалау: Ауызша бағалау. (Жарайсың!, Ойланыңқыра! ...) бойынша өткен тақырыптың білім деңгейін бағалау.

Саралау: қарқын, диалог және қолдау көрсету













Қызыл түс- «Алгебра» тобы

Сары түс -

«Алгоритм» тобы

 Көк  түс -

«Аргументтер» тобы

Жасыл түс

«Айныма-лылар» тобы




слайд

Сабақтың ортасы

(25 минут)





Жаңа сабақ:

Жұптық жұмыс: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Бірнеше теңдеулер жүйесі ұсынылады 5 мин

Сұрақ: осы теңдеулер жүйесін екі топқа қалай бөлер едіңіз? Неге?

1) 2) 5)

3) 4)

6DrawObject1 ) Есептер х/3−у/2=−3

х/2+у/5=5

І топ

3

5

6

ІІ топ

1

2

4


Анықтама. Егер екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің біреуі сызықтық емес теңдеу болса, онда жүйе екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі деп аталады.

Топтық жұмыс: Постер қорғау әдісі 10 мин

- Теңдеулер жүйесі дегеніміз - ...

- Теңдеулер жүйесінің түрлері-...

-Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі-...

- Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі-...

Әр топ бір-біріне кері байланыс береді. 2мин

Мысалдар келтіреді

Бағалау: Бір топтың жауабын басқа топтар «Басбармақ» арқылы бағалау

Саралау: Диалог және қолдау көрсету, жіктеу бойынша саралау.

(Әр топта тапсырманы орындауда туындаған қиындықтарына нұсқау беремін, топ болып тапсырманы қорғаған кезде ашық сұрақтар қоямын)

Жеке жұмыс: 3 мин Қалыптастырушы жұмыс (Әр оқушыға қалыптастыруға арналған тапсырма беріледі) (Семантикалық карта)

DrawObject2

х+у=9

ху=20

DrawObject3 х+у=4

х=2у

DrawObject5 DrawObject4 х2-ху=2

у-3х= 7

2DrawObject6 х+у=3

х22=7

хDrawObject7 /2+у/4=5

2х-3=9

4у=5х

у-2х=8

ЕАБСТЖ







ЕАБСТЖ







Жауабы экран арқылы тексеріледі.

Бағалау: «+», «-» нәтижесі арқылы мадақталады.

Саралау: Бағалау

Тапсырма: 5 мин Жеке жұмыс:


 DrawObject8   х+у=9

ху=20

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп

5х-2у=7 

екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу

x22=9 

екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі

x2+(у+3)2=25 

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі

x2+5у=3 

шеңбердің теңдеуі .

DrawObject9 х+у=4

х = 2у

екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеу болады.



Бағалау критериі

Дескриптор

Теңдеулер мен теңдеулер жүйесінің түрлерін ажырата алу

Теңдеулерді түрлендіреді

Теңдеу түрлерін ажыратады

Теңдеулер жүйелерінің түрлерін ажыратады

Бағалау: Дұрыс жауаптары арқылы мадақтау

Саралау: қарқын

Оқушылардың тақырыпты білу нәтижесін сұрақ-жауап арқылы анықтап, нақтылау.

Жұптық жұмыс: Бекіту. 2 мин. (Салғастыру органайзерлері)

Венн диаграммасын құру

DrawObject11 DrawObject10






Бағалау: Дұрыс жауаптары арқылы мадақтау

Саралау: жіктеу


Слайд



















Оқулық























































Сабақтың соңы

(5 минут)

  1. «БББ» кестесі . 1мин.

Тақырыпты меңгеру үдерісі аяқталғаннан кейін оқушылар соңғы «Білдім» бағанын толтырады.

  1. Рефлексия 2мин

«Аяқталмаған сөйлем»

«Мұғалімге жеделхат» тақтасына оқушылар стикер жапсыру арқылы орындалады. Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады:

*бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.

* бүгін сабақта қуантқаны.....

* мен өзімді.....үшін мақтар едім.

* маған ерекше ұнағаны........................................................

*.....................................қиын болды

* қызықты болғаны.....

* менің түсінгенім..... - енді мен......аламын.

Үйге тапсырма

  1. Қорытынды

«БББ» кестесі.



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!