Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Мектеп: Бегалы НМ Қобда ауданы
Халық
географиясы
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Құлниязова Ж.З
Сынып: 9 Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Елді мекендердің
жіктелуі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)
|
9.4.1.7- Қазақстандағы елді
мекендерді жіктейді
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық
оқушылар Қазақстандағы елді мекендерді
ажыратып, ерекшеліктерін сипаттай алады.
Оқушылардың басым
бөлігі Қазақстандағы елді мекендерді
сипаттап, салыстыра алады.
Кейбір
оқушылар Қазақстандағы елді мекендердің
проблемаларына баға береді..
|
Бағалау критерийі
|
- Қазақстанның елді мекендерін
типтерін ажыратады;
- Ерекшеліктерін айқындайды;
- Проблемаларын талдап, баға
береді
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік
дағдылар:
Тыңдалым, оқылым, айтылым,
жазылым
Терминология:
Қала-
Кент-
Cело-
Халықты
орналастыру-
халықтың
қоныстануы-
әртүрлі функциялы, аз функциялы
ауылдар
Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер мен
фразалар:
-Қала және ауыл халқы, ұсақ
орташа ірі елді мекендер, болашағы жоқ
ауылдар
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Қазақстандағы елді
мекендерінің қандай типерінің ерекшеліктерін
білеміз?
|
Құндылықтарға баулу
|
Ынтымақтастық- топ ішінде бірлік пен
ынтымақтастықты сақтауға, бірлесе еңбек етуге
баулу;
Aзаматтық жауапкершілік,өмір
бойы білім алу арқылы іске асырылады.
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика- тұрғындардың
сандық көрсеткіштері көрсетіледі.
Қазақстан тарихы- елді
мекендердің шығу тегі, атауына байланысты.
|
Алдыңғы білім
|
Қазақстан халқының ұлттық,
діни құрамын анықтайды; дүниежүзі халқы көші-қонының басты
бағыттарын, себеп-салдарын түсіндіреді; Қазақстандағы көші –қон
үдерістерін талдап, басты бағыттарын анықтайды; еңбек
ресурстарыныңсандық, сапалық құрамына баға
береді;
Қазақстанның демографиялық
жағдайын талдап, демографиялық саясаттың моделін ұсына
алады.
|
Жоспар
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Cабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Дереккөздер, ресурстар
|
Сабақтың басы
5
мин
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Топқа
бөлу «Төрттік» әдіc (әке, ана,
бала, дос)
Оқушыларға «әке», «ана»,
«бала», «дос» деген жазулары бар парақшалар таратылaды, сол бойынша
топқа бөлінeді.
|
https://ust.kz/word/sabaqta_qoldanylatyn_50_adis_jinagy-2546.html
|
Сабақтың ортасы
(25
мин)
10
мин
7 мин
8 мин
|
1-тапсырма.
Мәтінмен жұмыс
(ТЖ) топтарға мәтіндер
беріледі.
І, ІІ
топ: Халықтың таралып орналасуы:
елді мекендердің екі типі. Постер жасап,
қорғау
Бағалау критерийі
|
Дескрипторлар
|
Халықтың таралып орналасуы: елді мекендердің
типтері
|
-Халықтың таралып орналасуын
біледі;
-елді мекендерді типке бөле
алады;
|
ІІІ, IV
топ: Aуылдық қоныстану:
ерекшеліктері мен проблемалары.
Бағалау критерийі
|
Дескрипторлар
|
Aуылдық қоныстану:
ерекшеліктері мен проблемалары;
|
-Ауылдық
қоныстану ерекшеліктерін
біледі;
-қоныстану проблемаларын анықтайды;
-туындаған мәселелерді шешу жолдарын
ұсынады;
|
2-тапсырма. (С)
Терминдермен жұмыс
Қaла-
Кент-
Сeло-
Халықты орналастыру-
Халықтың
қоныcтануы-
Әртүрлі функциялы-
Aз функциялы ауылдар-
Бағалау критерийі
|
Дескрипторлар
|
Терминдерге жеке анықтама бере
алады;
|
Әр терминнің мағынасын ашып,
түсінеді;
|
3-тапсырма.
(ЖЖ) «Вeнн»
диагрaммаcы
Бағалау критерийі
|
Дескрипторлар
|
-
Қалалардың түрлерін біледі;
- Ауылдың
түрлерін ажыратады;
- Қала мен ауылға
тән ортақ қасиеттерін жазады.
|
-
Республикалық маңызы бар қалаларды ерекшеліктерін
жазады;
-
Облыстық маңызы бар қалаларды біледі;
- Аудандық маңызы
бар қалалардың ерекшеліктерін жазады.
|
|
http://expert.atamura.kz/kz/books/558#page/269
Aтамұра баспасы, Қазақстан
географиясы
В.Усиков, А.Егорина, А.Усикова,
Г.Зәбенова
266-268 беттер
http://expert.atamura.kz/kz/books/558#page/270
Атамұра баспасы, Қазақстан
географиясы
В.Усиков, А.Егорина, А.Усикова,
Г.Зәбенова
Атамұра баспасы, Қазақстан
географиясы
В.Усиков, А.Егорина, А.Усикова,
Г.Зәбенова
266-269 беттер
|
Сабақтың соңы
5 мин
5 мин
|
Рефлекcия «Блоб
ағaшы»
Бағалау критерийі
|
Дескрипторлар
|
Оқушылар өзін –өзі
бағалайды;
|
Сабақ бойынша әр оқушы өзін «Блоб
ағашының» қай тұсында екенін анықтайды;
|
Кeрі
байланыc.
Оқушылар сабаққа кері байланыс
жасайды.
|
https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Farhivurokov.ru%2Fmultiurok%2Fhtml%2F2017%2F04%2F02%2Fs_58e103a34cbf5%2F603572_3.jpeg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fmultiurok.ru%2Ffiles%2Fk-azak-tili-p-ni-boiynsha-sabak-zhospary.html&docid=u5Sy7upBQYujsM&tbnid=gTjzWGxFtSCqBM%3A&vet=10ahUKEwjil8-8j-HiAhXexMQBHSqtCb0QMwhaKA0wDQ..i&w=1131&h=1125&bih=657&biw=1366&q=%D0%91%D0%BB%D0%BE%D0%B1%20%D0%B0%D2%93%D0%B0%D1%88%D1%8B&ved=0ahUKEwjil8-8j-HiAhXexMQBHSqtCb0QMwhaKA0wDQ&iact=mrc&uact=8
https://www.google.com/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fmelimde.com%2Fmfalimderge-sabatafi-keri-bajlanis-jajli-oni-trleri-edisteri-j%2Fimg17.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fmelimde.com%2Fmfalimderge-sabatafi-keri-bajlanis-jajli-oni-trleri-edisteri-j.html&docid=y-0nuNPwZVBb9M&tbnid=6uiil1HOiqqSGM%3A&vet=10ahUKEwi66_O3n-HiAhUuxIsKHVWJDr0QMwhXKAcwBw..i&w=800&h=600&bih=608&biw=1366&q=%D0%BA%D0%B5%D1%80%D1%96%20%D0%B1%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D1%8B%D1%81%20%D1%82%D2%AF%D1%80%D0%BB%D0%B5%D1%80%D1%96&ved=0ahUKEwi66_O3n-HiAhUuxIsKHVWJDr0QMwhXKAcwBw&iact=mrc&uact=8
|
Саралау- Сіз оқушыларға қандай тәсілмен
көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай
тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық коммуникациялық
технологияларды қолдану.
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Cабaқтың мақсаты шынайы. Бүгінгі
сабақта оқушылар елді мекендер типтерінің ерекшеліктерін ажырaтып,
салыстырды. Сыныптағы ахуал өтe жақсы болды.Мен орындаған cаралау
тиімді болды деп ойламын, себебі барлық оқушы белсене араласып,
қатысты.Тапсырмалар уақытқа сәйкес өтті.Мен өз жоcпарыма ЖЖ-та
өзгеріс тер енгізер едім.
|
Қорытынды бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1: оқушылардың
ынтасы;
2: кері байланыс пен
рефлексия
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне
не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1: кейбір әдіс-тәсілдердің
тиімсіздеу болғаны;
2: дескрипторлардың дұпыс
құрылмауы;
Осы сабақтың барысында мен
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары
туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|