ҰМЖ тарауы: 3. Физикалық
география
Күні____________
Сынып: 7
Мектеп: №25 қаза қыздар
гимназиясы
Мұғалімнің
аты-жөні: Жангурова Айнур
Буркутбаевна
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
3.3 Гидросфера. Мұхит суының
қасиеттері
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
(оқу бағдарламасына
сәйкес)
|
7.3.3.5 Мұхит суының
қасиеттеріне әсер ететін факторларды
анықтайды
|
Сабақтың
мақсаты
|
Мұхит суының қасиеттеріне әсер
ететін факторларды, қалыптасу заңдылықтарын
анықтау
|
Бағалау
критерийі:
|
- мұхит суының қасиеттерін,
әсер ететін факторларын
біледі;
- Карта арқылы су
қасиеттерінің өзгеруін
сипаттайды;
- дүниежүзілік мұхиттың
тұздылығына байланысты есептерді
шығарады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Тақырыпқа қатысты терминдер:
мұхит суы, температура, тұздылық, промилле, тығыздық сөздері мен
сөз тіркестерін қолдана
отырып:
Тыңдалым: бір-бірінің пікірін
тыңдайды
Айтылым: өзара пікір алмасу нәтижесінде
география тілінде сөйлеу дағдылары
қалыптасады
Жазылым: кестелерді толтыру барысында
жүзеге асырылады.
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Индустрияландыру мен
инновацияларға негізделген экономикалық өсу» құндылығын жүзеге
асыру мақсатында су ресурстарының маңыздылығын, оларды қорғау
қажеттілігін түсіндіру.
(«Мәңгілік Ел» идеясы, 4
п.)
|
Пәнаралық
байланыс
|
Қазақ тілімен пәнаралық
байланыс терминдерге анықтама беру кезінде сөз тіркестерін
қолданады, физика пәнімен судың тұздылығын анықтауда есептерді
шығару, информатика пәнімен интербелсенді тақтаны демонстрация
жасау кезінде жүзеге асады.
|
Алдыңғы
білім
|
2.
Ғалам. Жер. Адам
2.2. Жер туралы жалпы
мағлұматтар
5
сынып 5.2.3.1 Жер қабықтары және
олардың құрамдас бөліктерін
сипаттайды
6
сынып 6.2.3.1 Жердің сыртқы
қабықтарының өзара байланысын
түсіндіреді
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Уақыты
3
мин
|
«Тарсия» әдісі арқылы топқа бөлу.
Қағаз қиқымдарында жазылған
(мұхит, суының, қасиеттері) сөздерді біріктіру арқылы топқа
бөлініп, тақырыпқа шығады. Тақырыптың мақсатын оқушылар
анықтайды.
|
Дүниежүзілік мұхит суының
тұздылық және температура
картасы
|
Сабақтың
ортасы
|
Қолдану
Оқу
мақсаты:
Дж/к мұхит су
қасиеттерін картадан оқи алу
дағдыларын
жетілдіру
Уақыты
25
мин
|
Топтық тергеу. Венн
диаграммасы (визуалды
көрнекілік)
-
Дүниежүзілік мұхит суының тұздылық және температура
картасын пайдалана отырып (103, 104
- суреттер) анықтаңдар:
Критерий:
-
Карта арқылы
тұздылықтардың, температуралардың таралу аймақтарын
түсінеді;
-
таралу өзгерістерін
ажыратады.
Дескриптор:
Бағалау: «Минуттық шешім» топтық
бағалау
Есептерді шығару. Жеке
жұмыс
Карта мәліметтерін
пайдалана отырып, дүниежүзілік мұхиттың тұздылығына байланысты
есептерді шығарыңыз:
-
450л. теңіз суында неше грамм
әр түрлі заттардың мөлшері
бар?
-
Егер тұздылық 27 ‰ болса, Қара
теңіздің 4.2 м3
неше грамм (кг) әр түрлі
заттардың мөлшері бар? (1м3
–
1000литр)
Критерий
-
есептеу
арқылы мұхиттың
тұздылығын анықтайды.
Дескриптор
р/с
|
Сипаты
|
Промилле
(‰)
|
1
|
Экваторда судың
тұздылығы
|
|
2
|
Тропиктік ендікте
тұздылық
|
|
3
|
Қалыпты және полярлық
ендікте
|
|
4
|
Атлант мұхитының
тұздылығы
|
|
5
|
Үнді және Тынық
мұхитта
|
|
Алгоритм:
-
Оқулықтағы
202-беттегі берілген мәліметті
пайдалан,
-
дүниежүзілік мұхит
суы тұздылық картасын
қолдан;
-
шартты белгілерді
пайдалана отырып, мұхиттардың тұздылығын
анықта.
Бағалау: «Көршіңді
бағала»
дәптер алмасу
арқылы өзара
бағалайды
|
|
Талдау
Оқу
мақсаты:
Сандық көрсеткіштері
бойынша талдау дағдыларын
жетілдіру
Уақыты
8
мин
|
Жұптық
жұмыс.
Салыстыру
-
тапсырма. 12-кестеде берілген
Дүниежүзілік мұхиттағы су температурасының тереңдік және ендік
бойынша өзгеруіне талдау
жасаңыз.
Ендік
|
тереңдігі
|
0
|
200
|
500
|
2000
|
4000
|
5000
|
Экваторлық
|
26,65
|
12,99
|
8,14
|
2,69
|
1,70
|
1,56
|
Тропиктік
|
26,06
|
18,06
|
8,82
|
2,48
|
1,56
|
1,51
|
Полярлық
|
1,69
|
1,29
|
1,83
|
0,85
|
0,26
|
0,57
|
Критерий
-
мұхит суы температурасының
өзгеруін анықтайды.
Дескриптор
Бағалау: Стикер арқылы
бағалау
|
Кесте
|
Сабақтың
соңы
|
Жинақтау
Жалпы
мақсаты:
Тақырыпты меңгеру
деңгейін анықтау
Уақыты
5
мин
|
«Кезбе
тілші».
Әр топтан бір оқушы жауап
береді.
«Дүниежүзілік мұхит
суы қасиеттерінің жалпы тіршілік үшін маңызы
қандай?
|
Ой-толғау
|
Бағалау
мақсаты:
Оқушының білім
деңгейін анықтау, келесі қадамын
анықтау
Уақыты
4
мин
|
Өзін-өзі бағалау
ағашы
|
Бағалау
ағашы
|
Саралау – Сіз
оқушыларға
қандай тəсілмен
көмектесесіз?
Сіз басқаларға
қарағанда
қабілетті оқушыларға
қандай
тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау –
Сіз
оқушылардың
материалды
игеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлап
отырсыз?
|
Пəнаралық
байланыстар.
Денсаулық жəне қауіпсіздік
техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық
технологияларды қолдану
|
Оқушылардың мүмкіндіктеріне
байланысты
тапсырмалардың орындалу
алгоритмі, баламалы тапсырмалар
берілді.
Қабілетті оқушыларға:
есептерді шығару тапсырмалары
берілді
|
Өзін-өзі
бағалау
Өзара
бағалау
Топтық
бағалау
Өзін-өзі бағалау
ағашы
|
Қазақ
тілі
Физика
информатика
|