Материалдар / Ашық сабақ: Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ: Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушыларға жай бөлшек, үлес, алым, бөлім туралы түсініктер беру. Екі натурал санның бөліндісін жай бөлшек түрінде жаза білуге үйрету. Натурал санды жай бөлшек түрінде жаза білуге үйрету.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Қазан 2021
643
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: № 22




Күні:

Мұғалім аты-жөні: Бекниязова М.И.




Сынып: 5 сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшек. Жай бөлшектерді оқу және жазу




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.9 Жай бөлшек ұғымын меңгеру

5.5.2.1 Жай бөлшектерді оқу және жазу




Сабақтың мақсаты:

Барлығы: Оқушылар жай бөлшектер анықтамасын біледі, оқиды және жаза алады;

Көпшілігі: жай бөлшектердің компонеттерін анықтай алады

Кейбірі: өлшем бірлікті жай бөлшек түрінде жазады




Бағалау критерийі

-Оқушылар жай бөлшектерді оқиды және жазады

-жай бөлшектердің компоненттерін анықтайды

-өлшем бірлікті жай бөлшек түрінде жазады.




Тілдік мақсаттар

Оқушылар: жай бөлшекті алымын және бөлімін нұсқай отырып оқи алады

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:«бөлшек», «бөлшектің сызығы», «бөлшектің алымы», «бөлшектің бөлімі»
Пәнге тән лексика мен терминология: 

  • үлес; 

  • жай бөлшек; 

-бөлшектің алымы мен бөлімі;

- жартысы, ширегі, сегізден бірі (т.с.с)
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

-бүтін және бөлшек бөліктен тұратын сан ... деп аталады;

-жай бөлшектің бөлімі..., ал алымы... білдіреді; 





Құндылықтарға баулу

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы




Пәнаралық байланыс

Геометрия





Алдыңғы білім

Бастауыш мектеп курсында бөлік,жарты,үштен бір ,ширек (төрттен бір) ұғымдары қалыптастырылған




Сабақ барысы




Сабақтың жоспарланған кезендері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасып, көңіл күйлерін сұрап, ортаға карточка ұсынып, тапсырма беріледі.

Тапсырма: сіздерге ұсынылған сандар арқылы топқа бөлініңіз

  • Жұп сандар

  • Тақ сандар

  • Жай сандар тобы.

Ұсынылатын сандар: 6, 7, 9, 10, 11, 15, 21, 22, 23, 33, 36, 37.

Оқушылар 3 топқа бөлінеді.


карточка

Сабақтың ортасы


1.Жаңа сабақты меңгерту.


Өткен сабақты жаңа сабақпен байланыстыру үшін «БББ» кестесін толтырады.Оқушылар сол мақсатқа жетуге талпынады.Оұушылар бірлескен топтарда топтық жұмыстарда бірін-бірі қолдайды.Сөйтіп жаңа сабақ ресурс арқылы түсіндіріледі.

2.Жеке жұмыс:

1-тапсырма

Мына бөлшектерді оқыңыз:



Дескриптор:

-жай бөлшектерді оқиды



2-тапсырма

Суретте тең бөліктерге бөлінген фигуралар көрсетілген. Әрбір фигураның қанша бөлігі қызыл, қанша бөлігі көк түстерімен боялғанын анықтаңыз.

а)

ә)

б)

в)


Дескриптор:

-әрбір фигуралардың қызыл түсіне сәйкес келетін бөлшектерді жазады;

-әрбір фигуралардың көк түсіне сәйкес келетін бөлшектерді жазады


3-тапсырма

Жай бөлшектерді жазыңыз:

Алтыдан бес,он төрттен үш,қырықтан он бір, жүзден елу алты.

Дескриптор:

жай бөлшектерді жазады


4-тапсырма

Бөлшек түрінде жазыңыз:

1)1дм метрдің қанша бөлігіне те?

  1. 10 кг тоннаның қанша бөлігіне тең?

  2. Аты ай бір жылдың қанша бөлігіне тең?

  3. Жиырма минут бір сағаттың қанша бөлігіне тең?

Дескриптор:

-өлшем бірлік түрлерін қолданады;

-берілген тамсырмаларды жай бөлшектер түрінде жазады.


5-тапсырма


Кестені толтыр:

Бөлінді

Бөлшек

Бөлінгіш

Бөлгіш

Алымы

Бөлімі

6:13








5


7





8

3






4

9

Дескриптор:

-оқушы бөлшекті жаза біледі;

-бөлгіш және бөлінгішті айыра біледі;

-алымы мен бөлімін ажырата біледі.


Кері байланыс: «Бағдаршам »


3.Жұптық жұмыс (Оқулықпен):

262,

265,

274.


Кері байланыс: « Бірін-бірі»


4.Практикалық жұмыс

«Бөліктер» ойыны.(жеке және жұппен)

Әр оқушының алдына үш шаршыдан таратылады.

Тапсырма:

Үш тәсілмен шаршыны тең бөлікке бөліп қию. Содан соң шыққан нәтижені жұппен талқылау.

Оқушыға сұрақ

  1. шаршының төрттен бір бөлігін көрсет;

  2. шаршының төрттен үш бөлігін көрсет;

  3. шаршының жарты бөлігін көрсет


5.«Лездеме» (Сұрақ-жауап)

1. Жай бөлшектің бөлімі нені білдіреді?

  1. Жай бөлшектің аламы нені білдіреді;

  2. Бөлінді бөлшек түрінде қалай жазылады?

  3. Екі натурал санның бөліндісін жазу тәсілдері қандай?

  4. Натурал санды жай бөлшек түрінде жазуға бола ма?

Слайд






























































слайд

















































слайд







қосымша (карточка)

Сабақтың соңы

Рефлексия.Бағалау ағашы

Үйге тапсырма: №253


Саралау – Сіз қандай тісілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қолжеткіздіме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?









Жалпы бағалау


Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты?)

1:


2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен снып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?









Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!