Материалдар / ашық сабақ "Жай бөлшектерді қосу және азайту"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ашық сабақ "Жай бөлшектерді қосу және азайту"

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабақ "Жай бөлшектерді қосу және азайту" Жай бөлшектерді қосу және азайту" бөлімдері әр түрлі есептер
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Желтоқсан 2022
305
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Аудан Мектеп: №190 орта мектеп

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Өтемұратова Ұлбосын

Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Үшбұрыштың ауданы

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына

сілтеме)

8.1.3.12

үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы: Үшбұрыштың ауданы ұғымын біледі

Оқушылардың басым бөлігі: Үшбұрыштың ауданын табудың формулаларын біледі

Кейбір оқушылар: Формулаларды есептер шығаруда пайдалана алады

Бағалау критерийі

1. Үшбұрыштың ауданын табу формулаларын біледі

2. Үшбұрыштың ауданын формулалар арқылы таба алады.

Тілдік мақсаттар

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: аудан,үшбұрыш , табаны,биіктігі,көбейтіндісі

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: үшбұрыштың ауданы

Пəнаралық байланыс

Алгебра пәнімен байланыс

Алдыңғы білім

Оқушылар үшбұрыштың түрлері туралы білімдерін жаңа сабақтың есептерін шығаруда пайдалана алады.


Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Ұйымдастыру: Топқа бөлу: геометриялық фигуралар арқылы бөлу

Бүгін бізде геометрия сабағынан ашық сабақ,сабаққа дайынсыңдар ма (иә),онда сабаққа сәттілік тілейік.

Оқушылармен бірлесе отырып сабақтың мақсатын қоямыз

Мақсаты:

Бүгінгі сабақта үшбұрыштың ауданын табуға есептер шығарамыз.

Үй тапсырмасын тексеру. Сағат тілі бағытымен бір-бірінің дәптерлерін тексереді.

Пифогор теоремасын пайдаланып немесе Герон формуласын пайдаланып шығару.

C2=a2+b2 Пифогор теоремасы

S= p(p-a)(p-b)(p-c) Герон формуласы

Бүгінгі тақырыбымыз Үшбұрыштың ауданы.

Топқа бөліну: I топ Тікбұрышты үшбұрыш

IIтоп Теңқабырғалы үшбұрыш

IIIтоп Әртүрлі қабырғалы үшбұрыш

Өзіңді тексер

Сәйкестендіру тесті беріледі.Тақтада жауаптарымен салыстыру.

1.а

2.с

3.д

4.а 5.в 6.с 7.д

Фигуралардың аудандарын тап. AC=18 h=10 табу керек. S=?

Шешуі : S= 2/1 ah= 2/1 10см18см =90 см 2

1.










2. АС=4см BC=9см табу керек S=? Шешуі : S= 2/1 9см4см=18см2






3.АС=12 AB= 20 sin 60 табу керек S=? S=2/1 ab sin a = 2/1 12 см 20см 3/2=60/3

<A=300 <A+<B+<C= 1800 900+600+300=1800

Бағалау Басбармақ әдісі

Сергіту сәті

Тақтада бірнеше үшбұрыштар берілген көз бен табу.Көзге жаттығу жасау.

Жұптық жұмыс

Қабырғалары 13,14,15 см . Үшбұрыштың ауданын табыңдар.

P= a+b+c/2=21

P= 21(21-13)(21-14)(21-15)=84 см2

Топтық жұмыс.( Постер қорғау)

Әр топқа 8 теңбүйірлі немесе тік бұрышты үшбұрыштар беріледі. Катеті 9,5 см-ге тең. Осы үшбұрыштан құрастырған геометриялық фигуралардың ауданын тауып қалай құрастырғанын есептегендерін қорғау.

I топ Шаршы ауданы

IIтоп Тіктөртбұрыш ауданы

III топ Ромб ауданы .Берілген үшбұрыштардың ауданын табасыңдар.

Бағалау. Шапалақ әдісі

Рефлексия

Жеке басымның жұмысының нәтижесі деп мен төмендегіні есептеймін.

Теорияны түсіндім

Есептер шығаруды

үйрендім

Білім алу керек екенін ұғындым

Өткен тақырыпты қайталап өттім.













Стикер .Білім ағашы.

Соған оқушылар стикерлерге кері байланыс жазып іледі.

Үйге тапсырма Аудан тақырыбын қайталап келеміз.

Бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз.


Топтарға бөлінеді












й тапсырмасын тексеру: «БілімдарЕң алдымен, ойынның басында «білгірлер» анықталады, олар өздеріне топ құрады. Ойынға қатысушылар топтары бойынша парта басына отырады. Бір топ тақта жанында қалады. Басқа топтардың өкілдері оларға оқылған тақырыптары бойынша сұрақтар қояды.Топтың сұрақты өз ішінде талдауы 20 секунд қана жүреді де, бір оқушы жауап береді (кезекпен). Жеңімпаз топ дұрыс жауаптар мөлшерімен анықталады.

Сұрақтар:

1)Фигураның ауданы дегеніміз не?

2) Қандай жағдайда фигуралар теңшамалы деп аталады?

3)Үшбұрыштың ауданын табу туралы 1-теорема ?

4) Тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табу туралы салдар?

5) Үшбұрыштың ауданын табу туралы 2-теорема ?

6) Пифагор теоремасы ?


Үй тапсырмасын жан-жақты тексеру: Үшбұрыштың ауданын табу алгоритмі (Деңгейлік тапсыр )


Тапсырма


Тапсырманы орындау алгоритмі

АВС үшбұрышы бер

В а-қабырғасы


hh«һ h-қабырғаға түс.биік


А а С S-?










АВС үшбұрышы берілген

В в,с -қабырғалары

с қабырғалар арасындағы

бұрыш

А С

в S-?





В АВС-теңбүйірлі үшбұрыш


а-табаны

в в

в-бүйір қабырғасы


А а С S-?



АВС-тікбұрышты үшбұрышы

В а-катеті


с-гипотинузасы


а с

S-?


С А




1-тапсырма:

272 Әр топқа төрт шығарылу жолы бірдей төрт есеп беріледі,есептің берілгенін оқып,топ ішінде өзара талдайды,әркім өз есебін біраз шығарып қарағаннан кейін 1-лер бір жерге,2-лер бір жерге,3-тер бір жерге,4-тер бір жерге жиналып,шығару жолдары туралы ақылдасады,орындарына қайта келіп,есептерін аяғына дейін шығарады,топ ішінде,1-ден 4-ке дейін бір-біріне түсіндіріп шығады.


1) Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері а=1,6м в=4,5м. Үшбұрыштың ауданын табыңдар.

2) Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері а=5см в=7,6см. Үшбұрыштың ауданын табыңдар.

3) Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузысы 5 дм, бір катеті 3дм. Үшбұрыштың ауданын табыңдар.

4) Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузысы 10 см, бір катеті 6см. Үшбұрыштың ауданын табыңдар.

Бағалау: Қай топ белсенді,қай топ жақсы,қай топ енжар қатысты деген сұраққа бесбармақ арқылы топтық бағалау.


2-тапсырма:

274 «Елші» тәсілі арқылы шығарамыз, яғни барлық топқа шығарылу жолдары бірдей есептер беріледі,әр топ өзінің «елшісін» сайлап алады.Әр топ есептің шығарылу жолын топ ішінде талдайды,шығарады,шығарып болғаннан кейін,елші шығып басқа топтарға барып түсіндіреді,ең соңында өз тобына келеді.

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!