Материалдар / Ашық сабақ Жаратылыстану 1сынып Жануарлар- тірі ағзалар
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Жаратылыстану 1сынып Жануарлар- тірі ағзалар

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жаратылыстану пәніне құралған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Қырқүйек 2020
292
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: Жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: Калинов орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Тюлегенова Б.А.

Сынып: 1 сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:



Сабақ тақырыбы:

Жануарлар-

тірі ағзалар




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.2.1 Жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Жануарлар мен өсімдіктерді таниды,атайды және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтай алады.

Көптеген оқушылар: Жануарлардың пайдасы жайлы әңгімелей алады.

Кейбір оқушылар: Жануармен өсімдіктер жайлы шығармашылық тапсырманы орындайды.

Бағалау

критерийлері

Оқушылар жануарларды тірі ағза ретінде тани алады. Өсімдіктер мен жануарлардың айырмашылықтарын айта алады.

Олар жануардың тіршілігіне қажетті заттарды айтады және маусымдық дайындық жұмыстары туралы біледі.

Тілдік мақсаттар:


Пәнге тән лексика мен терминология:

Жануарлар-животные-animals

Қоректену-питаться-to eat

Қозғалады-передвигаются- move

Көбейеді-размножаются-reproduce


Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

-Қандай жануарларды білесіңдер?

-Қандай жануарларды көрдіңдер?

-Жануарлардың тіршілігі үшін не қажет?

-Біздің өлкеміздің қандай жануарларын білесіңдер?


Құндылықтарды дарыту



Адамгершілік, мейірімділік, қамқорлық,ұқыптылық құндылықтарын нығайту.

Пәнаралық байланыстар

Дүниетану (ОТ: Тірі табиғат)

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта арқылы оқушылардың сабаққа деген ынтасын ояту

Бастапқы білім


Өсімдіктерге қалай күтім жасау керек?

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

(4мин)
























(8мин)























Ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатында

Ширату жаттығуын ұйымдастыру.

Армысыз Алтын Күн!

Армысыз Жер Ана!

Армысыз Достарым,

Сіздерді көріп қуанам

Міне менің алақаным / алақандарымызды бір-бірімізге қосып жылуымызды сездіреміз/

«Қуанышты күн» Мен үшін бүгін қуанышты күн, өйткені күн бізге жылуын шашып тұр....т.с.с жалғастырады.

Ширату жаттығу. «Ыстық орындық» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру.

-Өсімдіктерге не қажет? (жылу, жарық,су, ауа)

-Дұрыс айтасыңдар,балалар!

-Балалар өсімдік табиғатқа жата ма?

-Ия,өсімдіктер табиғатқа жатады.

-Ендеше табиғатқа тағы нелер жатады?

-Жануарлар жатады

-Дұрыс айтасыңдар!

-Ендеше суретпен жұмыс жасай қояйық,деп оқушылармен сурет арқылы ұжымдық жұмысын ұйымдастырамын.

1тапсырма

Суреттерді топқа бөл. Қандай топтар шықты?

Аққу құлан итмұрын

Түймедақ түйе қарағаш

-Жануарлар мен өсімдіктердің қандай ұқсастығы бар?

-Оларды неліктен тірі ағзаға жатқызамыз?

(Осы жерде тілдік мақсат жүзеге асады. «Қоректенеді,Жануарлар».)

- Жануарлар мен өсімдіктер ненің бөлшегі?

Осы сияқты сұрақтармен оқушыларды әңгімелесуге тартамын.


ҚБ: Оқушыларды алға ілгерлендіру мақсатында

мұғалім тарапынан «Смайликтер» арқылы бағалау.





АКТ Слайд







Геометриялық фигуралар









Орындық









АКТ Слайд Суреттер















Смайлик сурет

Сабақтың ортасы

(6 мин)




















(8мин)
















(8мин)




2 –тапсырма

Жұппен жұмыс. Кел, анықтайық!

Анықтау мазмұнын ашатын сұрақтар:

-Суретке қарап өсімдіктер мен жануарлардың үш ұқсастығын анықта/мысық-өсімдік/

-Мысық не істеп жатыр?

-Мысық пен гүлдің айырмашылығы неде?

-Жануарлар өздігінен қимыл-қозғалыс жасайды.

(Тілдік мақсат жүзеге асады)

Рисунок 1

ҚБ Өзара бір-бірін өзара бағалау


3-тапсырма:

Мұғалімнің басшылығымен жануарлар мен өсімдіктер ертегінің тыңдау.

1 топ Ертегіде кездескен жануарлар мен өсімдіктерді анықтап атайды.

2 топ Ертегіде кездескен жануарлар мен өсімдіктердің суреттерін әр түрлі суреттердің ішінен тауып алып, «Табиғат көрініс» тақырыбында коллаж жасап оны қорғайды.

3 топ Тыңдалған ертегіні болжау әдісі арқылы жалғастырады.



ҚБ «Шапалақтау» әдісі арқылы (үздік 3 рет,орташа болса 2 рет,қанағаттанарлық болса 1 рет)

4- тапсырма

А. Сурет арқылы «Жануарлар» тақырыбына кластер құрастыру және әр жануардың пайдасы туралы әңгімелеу

В. Сурет арқылы «Өсімдіктер» тақырыбына кластер құрастыру және әр жануардың пайдасы туралы әңгімелеу

С. Өсімдіктер мен жануарлардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын Венн диаграммасы салу.





Дескриптор:

-«Жануарлар» тақырыбына кластер құрастырады олардың пайдасы туралы әңгімелей алады.

-«Өсімдіктер» тақырыбына кластер құрастыру олардың пайдасы туралы әңгімелей алады.

- Өсімдіктер мен жануарлардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын Венн диаграммасына орналастыра алады..

ҚБ «Минуттық шешім» әдісі арқылы бағалау




АКТ Слайд

Бейнеролик «Жануарлар»

суреттер



АКТ Слайд
















Сурет қиындылары










Сабақтың соңы

(6мин)

Жеке жұмыс.

Жануарлардың сан түрлі қозғалыс қимылдарын жасату –жеке жұмыс.

Кері байланыс


«Мен-саған, сен-маған»

Оқушылар бір-біріне тақырып бойынша сұрақтар береді

-Бүгін сабақта қандай жұмыс жасадық?

-Көңіл күйлеріңіз қандай?

-Не білдік?

-Не білгің келеді?

-Жануарлар неге тірі ағзаға жатады?

-Өсімдікпен айырмашылығы қандай?

-Сабақта не қызықты болды?

Суреттер, клей, қайшы, қағаз АКТ слайд




















<Смайлик>





Қосымша мәліметтер


Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс-Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс элементі


Жұптық, топтық, жеке

Смайлик, ауызша қолдау

Дүниетану еңбекке баулу, рухани/тәрбие элементтері/

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!