Материалдар / Ашық сабақ Жаратылыстану Табиғат физикасы Дыбыс 1 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Жаратылыстану Табиғат физикасы Дыбыс 1 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жас мамандарға көмегі бар деп ойлаймын
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Қазан 2019
992
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән

Жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

Табиғат физикасы

Бөлімше

5.3 Дыбыс

Ортақ тақырып

Дені саудың жаны сау

Мектеп

Облыстық туберкулезге қарсы диспансер

Күні

22.06.2018

Сынып

1

Мұғалімнің аты- жөні

Джумагалиева С.А

Қатысқандар

12

Қатыспағандар

0

Сабақ тақырыбы

Табиға дыбыс көздері дегеніміз не?

Оқу мақсаты

1.5.3.2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажырату

1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажыратады. Көрсетілген экспериментті түсіндіреді

Көптеген оушылар: табиғи дыбыс көздері мен жасанды дыбыс көздерін ажырата отырып, мысалмен дәлелдеп түсіндіреді.

Кейбір оқушылар: табиғи дыбыс көздерін өз әрекеттері арқылы зерттеп, тұжырым шығарады.

Бағалау критерийлері

Дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажыратады

Табиғи дыбыс көздерімен жасанды дыбыс көздерін ажырата отырып, зерттейді

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: сұраққа жауап бере алады,мысал келтіреді, тәжірибеге қатысады,өз беттерімен қорытынды жасайды.

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: дыбыс көзі,табиғи дыбыс көзі.

Талқылауға арналған сұрақтар

- Дыбыс дегеніміз не ?

- Сен дыбыс көзі дегенді калай түсінесің ?

-Табиғи дыбыс көзі қайдан шығуы мүмкін ?

Құндылықтарды дарыту

Құрмет- оқушыларды топпен жұмыс жасау барысында өзара сыйластыққа тәрбиелеу.

Шығармашылық- саралау тапсырмасында шығармашылығын дамыту

Пәнаралық байланыстар

Сауат ашу- дауыс, дыбыс, дыбыстарға еліктеу.

Математика- салыстыру, ерекшеліктерін табу.

Көркем еңбек- ермексаздан табиғи дыбыс көздерін жасау, ермексаздан әр түрлі дыбыс көздерін жасауды бір тобы- микрофон, екінші тобы- барабан.

АКТ қолдану дағдылары

Табиғи дыбыстар туралы бейнефильм, аудиоәуен, слайд

Бастапқы білім

Қараңғының не екенін және не үшін қажет екенін біледі

Өткен тақырыпта алған білімдерін «Тыныштық сәті» әдісі арқылы байланыстыру.

-Жайлы ұйықтау үшін бөлмені не істеуші едік?

Бөлменің ауасын тазартып аламыз

-Сонымен қараңғылықтың пайдасы неде екен?

Тыныш ұйықтауға

-Оқушылар көздерін жұмып, естіген дыбыстарын атайды.

Дыбыстарды ажыратады ит, құс, адам, қоңырау , шөптің сыбдыры,судың сылдыры

Сабақтың барысы



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс- әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(Ұ) Ширату

Жұмбақ шешкізу:

Естиміз , бірақ көре алмаймыз

Айтамыз , бірақ жаза алмаймыз.

Шешуі: (дыбыс)


Жарайсыңдар!

Дұрыс айтасыңдар , дыбыс деген не ?

Әрине , дыбысты айтамыз , естиміз .

Психологиялық ахуал тудыру «Тыныштық сәті»

Музыканы тыңдай отырып,табиғаттағы судың ағысын , жапырақтардың сыбдырын, құстардың сайрағанын, желдің гуілін көз алдарына елестетеді.

Ненің дыбысын естідіңдер? Судың ағысы ,жапырақтың сыбдыры , құстың дауысы, қоңыраудың сыңғыры, адамның дауысы т.б.

Енді балалар топқа бөлінеміз. Құстың дыбысын ұнататын төрт оқушы шығамыз.

Қоңыраудың дыбысын ұнататын төрт оқушы шығамыз

Судың ағысының дыбысы ұнайтын төрт оқушы шығамыз

1-топ құстар дыбысы

2-топ қоңырау дыбысы

3- топ судың ағысы

-Балалар, құстар дыбысы,қоңырау дыбысы,судың ағысы осыны табиғи дыбыс, деп айта аламыз ба?

ҚБ: «Мұғалімнің қолпаштауы» Өте жақсы! Керемет! Жарайсың!

Сабақтың мақсаты: -Ендеше, балалар, бүгін біздің жаңа тақырыбымыз не туралы деп ойлайсыздар ?

  • дыбыстар

  • дұрыс айтасыңдар, табиғи дыбыстар










Аудиоәуендер



табиғат дыбыстары туралы бейнефильм (мәселен, http://www.youtube.com/watch?v=wghf4fiuPWE).







Слайд

Кеспе суреттер









Сабақтың ортасы

30 мин




























МК: «Дыбыстар әлемінде»

Біз дыбыс әлемінде өмір сүреміз. Дыбыстардың табиғи көздері бар. Бұларды табиғаттың дыбыс көздері деп те атайды. Оларға сайраған құстарды, жағаға соғылған толқындарды, уілдеген желді жатқызуға болады. Олардың барлығы табиғи дыбыстар деп аталатын әуен, жел гуілі, жапырақ сыбдыры секілді дыбыстарды тудырады. Табиғи дыбыс көзінің мысалы ретінде ырылдау, жылау және басқа да дыбыс тудыратын жануардың немесе адамның дыбысын атауға болады.Әлемде адам естімейтін дыбыстар да бар.Мысалы, ультрадыбыстар және инфрадыбыстар.Жануарлар бұл дыбыстарды естиді және ажырата алады.Олардың есту қабілетін басқаша


(Т) «Тізбек» әдісі

Бағалау критерийі:

Білім алушы табиғи және жасанды дыбыс көздерін түсіндіреді


Құстардың, жануарлардың, аспаптардың, әр түрлі заттардың дыбыстарын ести отырып ажыратады

Оқулықтан естіген дыбыстарын шығаратын заттар бар болса, атауларын айта отырып, кейбіреулерінің дыбысын салады. Бір оқушы суретті айтады екінші оқушы дыбысын шығарады.



Дескриптор:

1. Дыбысты естиді

2. Дыбыстарды ажыратады


ҚБ: әр топ бір-бірін «Бас бармақ»әдісімен бағалайды

.



Сергіту сәті:

Ұзын құлақ сұр қоян

Естіп қалып сыбдырды

Ойлы - қырлы жерлермена

Ытқып - ытқып жүгірді


(Т) Зерттеу жұмысы

Бағалау критерийі:

Білім алушы суды сапырып қандай дыбыс көзі екенін анықтайды

Дыбыстың жасанды табиғима түсіндіреді

Ермексаздан жасаған дыбыс көзін жасап оны жасанды дыбыс көздері екенін дәлелдейді


1-топ тәжірибе 2 стакандағы суды құю арқылы судың дыбысын шығарып алады.


2-топ тәжірибе сіріңкенің қорабына күрішті салып жасанды дыбыс шығарып,оның тағы қандай дыбысқа ұқсайтынын айтады.


3-топ тәжірибе жасанды дыбыстарды суретке қарап салу жасау,(микрофон,барабан) ермексазбен микрофон жасау, суретін салып осы жасанды дыбыстың адам өміріндегі пайдасын айту өздері өмірден мысал келтіру.



Дескриптор:

1.Тәжірибе жасайды

2.Жасанды дыбыстарды анықтайды


ҚБ: Топтық бағалау «Екі жұлдыз бір ұсыныс» әдісі

Саралау тапсырмасы: «Орындап көр» әдісі

Бағалау критерийі:

Білім алушы

Суреттегі заттарды бояйды

Суреттердің айырмашылығын табады және дыбыс көзін белгілейді

Табиғи және жасанды дыбыс көздерін жазады мысал келтіреді және дәлелдейді


(А)Табиғи дыбыс көздерінің суретін боя



(В) Суреттердің айырмашылығын тап және дыбыс көзін белгіле







(С) Табиғи және жасанды дыбыс көздерін жаз және мысал келтір

Табиғи дыбыс көздері: Жасанды дыбыс көздері:









Дескриптор:

1 Табиғи дыбыс көздерін табады, бояйды

2 Дыбыстардың таралу ерекшелігін түсіндіреді

3 Табиғи және жасанды дыбыс көздерін жазады және мысал келтіріп дәлелдейді

ҚБ Топтық бағалау

әр топ бір-біріне машина береді «жасыл» өте жақсы

«Сары» жақсы «қызыл» орташа арқылы бағалайды.



Сабақты бекіту

Бағалау критерийі: Білім алушы

Табиғи және жасанды дыбыс көздерін атайды

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу және түсіну

Қолдану

Тапсырма

Алдымен жасанды дыбыс көздерін, содан соң табиғи дыбыс көздерін ата.


Әр топқа өзің бір мысал келтір.

Дескриптор:

Білім алушы

- табиғи дыбыс көздерін атайды;

- жасанды дыбыс көздерін атайды;

- табиғи және жасанды дыбыс көздеріне мысал келтіреді.

(Ө)ҚБ: «Қоңырау»әдісі бойынша бағалау

«Өте жақсы» үлкен қоңырау

«Жақсы» орташа қоңырау

«Орташа» кішкентай қоңырау.



































Қимыл қозғалыс


































55-жұмыс парағы










56-жұмыс парағы















57-жұмыс парағы












<

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!