Материалдар / Ашық сабақ Жасанды жарық көздері
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Жасанды жарық көздері

Материал туралы қысқаша түсінік
Жасанды жарық көздері
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Мамыр 2021
232
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Күні:

Сынып:



Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы

Жасанды жарық көздері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу)

1.5.2.3 - жасанды жарықтың қажеттілігі мен көздерін анықтау

Сабақтың мақсаты

Жасанды жарықтың қажеттілігін анықтайды.

Бағалау критерийлері:


Жарықтандыру мақсатында қолданылатын жасанды жарық көздерінің қажеттілігін атайды

Тілдік мақсаттар


Оқушылар: Табиғи және жасанды жарық көздері тақырыбына қатысты сөздер мен терминдерді біледі және қолданады:


  • Табиғи;

  • Жасанды;

  • Көзі;

  • Жарық;

  • Қараңғы.


Құндылықтардыдарыту

Еңбек және шығармашылық

Пәнаралықбайланыстар

Дүниетану,өзін-өзі тану пәнімен байланысты

Алдыңғы меңгерілген білім


Оқушылар біздің Жер планетасында өмір сүретінімізді білуі тиіс. Сондай-ақ, олар Жер планетасы ғарышта орналасқанын білуі тиіс.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин






7 мин


(Ұ)Ұйымдастыру кезеңі

Терең ғылым сананың,

Тегідөп ой саламын.

Маңызберіпоқимыз,

Ғылымға кіріспе сабағын

(Ұ)Ойын «Кім тапқыр?»

Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында ойын өткізіледі. Оқушыларға сөздер жасырылады. Оқушылар шешуін табады.

Тапсырма: Әріптердің орнын ауыстыру арқылы сөз жасаңдар.


-Балалар, шешуінде қандай сөз шықты?

Ж А Р Ы Қ

-Жарыққа нені айтамыз?

-Жарық көздеріне нелер жатады?

-Жарық көздерінің қандай түрлерін білесіңдер?

/оқушылардың жауаптарын тыңдау/












Тақырыптық суреттер мен қима әріптер

Сабақтың ортасы

7 мин














5 мин













3мин




7 мин











3 мин

(Ж) «Мен саған, сен маған».

Оқушылар бірін-біріне тақтада берілген сұрақтарды қойып, жауап береді.

-Балалар, жарық көздерінің неше түрі бар|?

-Қандай түрлері бар?

-Табиғи жарық көздеріне нелерді жатқызамыз?

-Жасанды жарық көздеріне нелер жатады?

-Бүгінгі күні қолданған жарық көздерін атап шық. (мысалы, жарық шамдары, теледидар, компьютер мониторы, автомобильдер/автобустар, ас үй аспаптары және т.б.)

Қалыптастырушы бағалау – оқушылар күнделікті өмірде қолданатын жарық көздерін анықтай алады.

(Ұ,Ж,Т, Ө, Қ) Суретпен жұмыс

Басқа да жарық көздерін қарастыру:

(мысалы, фонарлар, жол белгілері, жедел жәрдем көрсету көліктері, дүкен маңдайшалары, театрлар, жәрмеңке орындары, цирк, прожектор және отшашулар,т.б.)

-Балалар, мына суреттерден қандай жарық көздерін көріп отырсыңдар?

-Олар қай кезде жарық береді?

-Күндізгі кезде олардың жарығы байқала ма?

/оқушылардың жауаптарын тыңдау/

Қалыптастырушы бағалау– оқушылар күнделікті қолданылатын негізгі жарық көздерін анықтайды.



Сергіту сәті: «Жарық-қараңғы» ойынын ойнау

(Т)Шығармашылық жұмыс

Оқушыларға флипчат пен маркерлер беріледі.Оқушылар топта ақылдаса отырып, жарықтандыру мақсатында қолданылатын жарық көздерінің суретін салып, постер құрастырады.

1-топ:Көшедегі жарық

2-топ:Мереке күндері қолданылатын жарық

3-топ:Реклама мақсатында қолданылатын жарық

4-топ:Үйдегі жарық

Қалыптастырушы бағалау– оқушылар қолданылатын негізгі жарық көздерін анықтай алады.

(Ө)Дәптермен жұмыс

Жасанды жарық көздерін анықтап, түрлі-түсті етіп бояу.



Тақырыптық суреттер











https://www.youtube.com/watch?v=a20eai3UOtk





















Көңілді әуен







Флипчарт пен маркерлер











Жұмыс дәптері

Сабақтың соңы

6 мин

Рефлексия:-Не білдім?

-Не қызықты болды?

-Қандай қиындықтар кездесті?

«Түсті жолақтар» арқылы өздерін бағалайды.

Oval 6 Жарық көздерін білемін.


Oval 5

Сенімсізбін!


Oval 1

Жарық көздерін білмеймін және ажырата

алмаймын.


Түрлі түсті стикерлер

Қосымша ақпарат

Дифференциация –

Жарықтандыру мақсатында қолданылатын жасанды жарық көздерін анықтап, бояу барысында топта бірге жұмыс жасату.









Жергеқатысты сұрақтарға жауап іздеу.








Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай

жоспарлайсыз?

Суретпен жұмыс істеу барысында


Пәнара

лық байланыс
Денсау

лық пен қауіпсіздік сақтау шаралары





Сергіту сәті



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!