Материалдар / Ашық сабақ Жазықтықтағы координаталар әдісі 8 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Жазықтықтағы координаталар әдісі 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
8 сынып геометрия пәні бойынша құрылған сабақ жоспары (ҚМЖ)
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Маусым 2021
1329
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.4.А. Жазықтықтағы тікбұрышты

координаталар жүйесі

Мектеп: Әлкей Марғұлан атындағы №40 мектеп-лицей


Күні: 5.03.2020ж

Мұғалімнің аты-жөні:

Тлеулесова Жумагул Балташовна

Сынып:

8

Сабақ тақырыбы

Жазықтықтағы координаталар әдісі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.3.17 центрі (a, b), радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін

білу

Сабақ мақсаттары

Барлық білім алушылар:

центрі (a,b) нүктесі және радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін жаза алады;

Білім алушылардың басым бөлігі:

берілген теңдеу бойынша шеңберді салып, мысалдар келтіре алады

Кейбір білім алушылар:

Зерттеу есептерін шеше алады


Бағалау критерийлері

Білім алушылар:

-Шеңбердің теңдеуін жазады;

- Шеңбердің теңдеуі берілген жағдайда радиусы мен центрін анықтайды;

-Мысалдар құрастырады



Тілдік мақсаттар

Білім алушылар:

шеңбердің теңдеуін жазуды үйренеді

Пәнге тән лексика мен терминология: шеңбердің центрі, шеңбердің радиусы, шеңбердің теңдеуі

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

центрі....нүктесі және радиусы ...шеңбердің теңдеуін құрамыз, шеңбердің центрі ... координатасы (0;0) болады

Құндылықтарды дарыту

Қоғамдағы бірлік, бейбітшілік және келісім. Оқушылардың бірін-бірі тыңдау, пікір алмасу, жұппен жұмыс жасау, бір-біріне көмектесу, бірін-бірі бағалау арқылы жүзеге асады

Пәнаралық байланыстар

Алгебра, информатика, сызу

АКТ қолдану дағдылары

Quizizz com. бағдарламасы, презентация, Bilimland.kz порталы

Бастапқы білім


Шеңбер, шеңбердің радиусы, шеңбердің диаметрі, шеңбердің ұзындығы.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

«Рисунок 11 Рисунок 13 Көңіл-күй» психологиялық ахуал.

Мақсат: Білім алушылардың эмоционалдық күйін анықтау

Білім алушылар «Теңге» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді

/100 теңге, 50 теңге, 20 теңге суреттері/

КРисунок 14 өңіл-күй өлшеуіші

8 мин

























Сабақтың ортасы

7 мин


























7 мин






11 мин







Жаңа тақырып

«Ой қозғау» әдісі

Шығармашылық тапсырма. Әр топқа өздерінің теңгелерінің диаметрін, ұзындығын анықтау ұсынылады.

Мақсат: Дөңгелектің белгісіз элементтерін табумен қатар шеңбердің теңдеуін де жазуға болатынын көрсету. Жаңа тақырыпты ашу.

Анықтама.

Егер қисықтың барлық нүктелерінің координаталары қандай да бір теңдеуді қанағаттандырса, онда ол теңдеу осы қисықтың (шеңбердің) теңдеуі деп аталады.

Радиусы R және центрі M(a;b) нүктесі болатын шеңбердің теңдеуі:

Группа 1









РГруппа 2 адиусы R және центрі координаталар басы болатын шеңбердің теңдеуі.

«Жеке жұмыс» «Quizizz com.» бағдарламасы арқылы /әр тапсырмаға уақыт белгіленген/

1. Суретті пайдаланып шеңбердің центрін және радиусын табыңыз



2. Центрі және радиусы 4-ке тең болатын шеңбердің теңдеуін жазыңыз.

3. теңдеуімен берілген шеңбердің радиусын, центрін анықтаңыз.

4. шеңбердің радиусын табыңыз.

5. теңдеуімен берілген шеңбердің центрін табыңыз.

ҚБ: «Өзін-өзі бағалау»

Мұғалімнің кері байланысы

Сергіту сәті:

«Өз мүмкіндігіңді білесің бе?»

Мақсат: денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жұптық жұмыс

«Сен маған, мен саған» әдісі арқылы жұптар бір-біріне 2 мысалдан тұратын тапсырмалар құрастырып, алмасып есептер шығарады. /өзара талдайды/

ҚБ: «бірін-бірі бағалау»

Мұғалімнің кері байланысы

«Топтық жұмыс»

«Проблемалық жағдаят арқылы оқыту» әдісі

І топ

Қалай шешуге болады?

түрлендіру арқылы шеңбердің радиусы мен центрін табыңыз.

Дескриптор:

-Қысқаша көбейту формуласына келтіреді;

-Бос мүшелерді теңдіктің оң жағына шығарады;

- түріне келтіреді;

-Шеңбердің центрін табады;

-Шеңбердің радиусын табады;

ІІ топ

x=3 түзуі мен шеңберінің ортақ нүктесі болуы мүмкін бе? Болса нешеу?

Дескриптор:

-түзудің графигін салады;

-радиусы мен центрі бойынша шеңберді салады;

ІІІ топ

Центрі нүктесі болатын, нүктесі арқылы өтетін шеңбердің теңдеуі қандай түрде болуы мүмкін?

Дескриптор:

-шеңбердің радиусын табады;

-шеңбердің теңдеуін құрады

ҚБ: «Сэндвич» әдісі

Мұғалімнің кері байланысы








Bilimland.kz порталы

https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/8-synyp/shengberding-tengdeui?mid=%info%











https://quizizz.com/admin/quiz/start_new/5e5f3f78f99989001ffd6168




























Геометрия-8, Г.Н.Солтан,А.Е.Солтан,А.Ж.Жумадилова. «Келешек-2018ж»




Сабақтың соңы

4 мин

Үй тапсырмасы:

1

Центрі координаталар басында болатын және радиусы 5 см-ге тең шеңберді координаталар жазықтығында кескінде.

2

теңдеуімен берілген шеңбердің бойында жататын кез келген екі нүктенің координатасын табыңыз.

Мұғалімнің кері байланысы

Рефлексия

«Маңызды аймақ» тәсілін пайдалану

Схема 1



Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ мақсатын белгілегенде, оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып сараланды және әдіс-тәсілдерді таңдаған кезде, мысалы «Сен маған, мен саған» әдісі арқылы білім алушылар бір-біріне мысалдар ұсынып, шығару жолын бірлесе талдайды. Көмек қажет ететін білім алушыларға жақын арадағы даму аймағын ұйымдастырдым.

Білім алушылардың ойлау дағдыларын ескере отырып зерттеу дағдыларын дамыту мақсатында «Проблемалық жағдаят арқылы оқыту» әдісін таңдадым.

Оқу мақсатына сәйкес бағалау кртерийлерін құрастырдым.

Бағалау кезінде де саралау жүрді:

«өзін-өзі бағалау», «бірін-бірі» бағалау, «сэндвич» әдісі.

Сабақта техникалық қауіпсіздікке көңіл бөлу, циркульді дұрыс пайдалана білу. Интербелсенді тақтаны қосу уақыты ескеру. Сергіту сәтін ұйымдастыру.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!