Материалдар / Ашық сабақ Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ:гшжмрдшгмрдшмдшомжюрлмидбит ь Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу 7 сынып пайдаланушылар ушін бір септігін тигізіп өалар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Қырқүйек 2021
379
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.1 В Көпмүшелілер


Мектеп:Т. Аубакиров ЖОМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.2 алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу

Сабақ мақсаттары

Оқушылар алгебралық өрнектерді түрлендіруде ортақ көбейткіштерді жақша сыртына шығару арқылы және топтастыру арқылы көбейткіштерге жіктеуді орындайды.

Бағалау критерийі

-ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады

-алгебралық өрнектерді топтастыру арқылы көбейткіштерге жіктейді

Тілдік мақсаттар

-қандай өрнектің көпмүше болатынын түсіндіреді; -көпмүшені стандарт түрге келтіреді; - көпмүшелерді қосі және азайтудын жолын бірмүшені көпмүшеге көбейту; - көпмүшелерді көбейтуді негіздеу жүргізеді.

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • Көпмүше, көпмүшенің стандарт түрі;

  • Екімүше, үшмүше, бірмүшенің дәрежесі;

  • Бірмүшенің коэффициенті; бірмүшелерді көбейту, көпмүшенің дәрежесі; бас коэффициент; көпмүшенің бос мүшесі; көпмүшелерді қосу және азайту;

  • Ұқсас бірмүшелілер;

  • Көпмүшелілердің көбейтіндісі.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • Көпмүшенің ұқсас мүшелерін біріктіру үшін ...;

  • ...жақшаларды ашып, ұқсас мүшелерді біріктіру;

Көпмүшені бірмүшеге көбейту үщін ... көпмүшені көпмүшеге көбейту үшін

Құндылықтарды

дарыту

Оқушыларды еңбекке, шығармашылыққа, өмір бойы білім алуға баулу

Пәнаралық байланыстар

геометрия

Бастапқы білім


Көпмүше мен бірмүшені ажырата алады. Бірмүшені көпмүшеге көбейткенде немесе көпмүшені көпмүшеге көбейтуді орындағанда көпмүше шығатынын біледі. Көпмүшені бірмүшеге көбейту үшін бірмүшені көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді қосу керектігін біледі.

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин


  • Ұйымдастыру кезеңі (оқушыларды түгендеп, сынып тазалығына назар аударамын)

  • Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру үшін « Сәлемдесу» әдісі. (оқушылар шеңбер құрып тұрады, бір бірімен түрлі елдің тілдерінде сәлемдеседі.) Сәлемдесу арқылы үш топқа бөлінеді.

  • Үй тапсырмасын интерактивті тақтадағы жауап бойынша сағат тілі бойынша жылжу арқылы дәптерлерін ауыстырып тексереді.

Оқушылар үй тапсырмасын смайликтер арқылы бағалайды, яғни қаншалықты меңгергенін смайликтер арқылы көрсетеді.


Оқу құралдары,

стикер,

маркер





Сабақтың ортасы

20 мин


























































































5 мин















3 мин

Топпен жұмыс

Әр топтың көшбасшысы Джигсо әдісімен тақырыпты бөліп, оқушылар тақырыптың маманы ретінде сарапшылар тобында зерделеп, бастапқы тобына қайтып, біліп үйрегендерін өз тобына үйретеді, мұнда ең алддымен жеке, сосын жұппен, кейін шағын топта бөліктер бойынша түсіндіреді, түсінгенін бөліседі. Сабақтың мақсаты: Көбейткішті жақша сыртына шығару және топтау тәсілдері арқылы көбейткіштерге жіктеу; Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін 3 тәсіл қолданылады, олар: ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару, топтау тәсілі, көбейткіштерге жіктеу.


Жұппен жұмыс

Әдіс «Баспалдақ әдісі» арқылы әр жұпқа тапсырмалар беріледі. Көпмүшелерді көбейткішке жіктеу тәсілдерін ретімен орындайды.


І Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығару

5xy+10xc+15xd

5x(y+2c+3d)

3y-12xy

3y(1-y)

lmn+2mnk

mn(l+2k)


ІІ Топтау тәсілі

ax +bx-by-ay

(ax-ay)+( bx-by)

2x+4x-4y-2y

(2x-2y)+( 4x-4y)

3y+12bx+4x+16by

3y+4x+12bx+16by





ІІІ Көпмүшені көбейткіштерге жіктеу

a(x-y)+ b(x-y)

(x-y)(а+b)

2(x-y)+4(x-y)

6(x-y)

(3y+4x)+4b(3x+4y)

(3y+4x)(1+4b)






Бағалау критерийі

Дескриптор

өрнектерді ортақ көбейткіш жақша сыртына шығарады;

- адгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарып топтастырады;

- алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті көбейткіштерге жіктейді.

1. Жақшаны ашады;

2. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығара алады;


1. Ұқсас мүшелерді дұрыс таба алады;

2. Ұқсас мүшелерді топтастыра алады;


1. Ұқсас мүшелерді дұрыс таба алады;

2 .Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығара алады;

3.Көбейткіштерді дұрыс жіктей алады.


Қалыптастырушы бағалау: сигналды карта арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды. Кері байланыс дер кезінде жүргізіп отырамын.


Оқулықпен жұмыс

16.1-16.3

Көпмүшені көбейткіштерге жіктеңіз

1. x+xy+a+ay

2. kt+t-2k-2

3. 4+2m+2n+mn

4. xz+yz-3x-3y


Бағалау критерийі

- өрнектерді ортақ көбейткіш жақша сыртына шығарады;

- адгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарып топтастырады;

- алгебралық өрнектерді ортақ көбейткішті көбейткіштерге жіктейді.


Дескриптор:

1. Жақшаны ашады;

2. Ұқсас мүшелерді дұрыс табады;

3. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарады;

4. Көбейткіштерді дұрыс жіктейді.


ҚБ: бас бармақ



Жеке жұмыс

«Сұрақтар қорапшасы» арқылы оқушылармен жеке жұмыс жүргіземін.Оқушылар топ басшысын сайлайды. Жүргізушінің қолында қорап болуы керек. Оқушылар тақырып бойынша ашық сұрақтар құрастырып, жүргізушіге береді. Сұрақтар құрастырылып біткен соң, оқушылар сандықшадан кез келген сұрақты алып, дауыстап оқиды, толық жауап беруге тырысады. Қойылған сұрақпен берілген жауап бағаланады.


Қалыптастырушы бағалау: Жарайсың, керемет, жақсы ...деп деген сөздермен көңілдерін көтеріп, шапалақ соғу арқылы оқушыларға қолдау көрсетіп отырамын


Сергіту сәті

«Жұбын табу» ойыны (сергіту сәті)

Оқушылардың кейбіреулеріне есептің берілгені, ал кейбіреулеріне осы есептің жауаптары беріледі. Оқушылар өз жұптарын табуы тиіс.












«Баспалдақ әдісі»



































Shape1


Shape3 Shape2





Алгебар 7 сынып. «Мектеп» баспасы






































Сабақтың соңы

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!