Материалдар / Ашық сабақ "Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі" 11 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ "Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі" 11 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Саламатсыздар ма! Бұл ашық сабақ математика пән мұғалімдері және оқушылар үшін керек. Ашық сабақта сабқтың өтілу тәртібі және мәліметтер толық көрсетілген. Болашақта сіздердің ізденістеріңізге сай келіп жатса, көмегі тиеріне кәміл сенемін.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Қаңтар 2018
1659
5 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

С.РАХИМОВ АТЫНДАҒЫ ЖАЛПЫ ОРТА МЕКТЕП
«Бекітемін»
Мектеп директорының
оқу ісі жөніндегі орынбасары
__________М.Аймухамбетова
«16» қаңтар 2018ж.

АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы: Логарифмдік

функция, оның
қасиеттері және графигі
Бағыты:
Пәні:
Сыныбы:
Пән мұғалімі:

Қоғамдық-гуманитарлық
Алгебра және анализ бастамалары
11-А
Сыздиков Д.К.

2017-2018 оқу жылы

І. Сабақтың тақырыбы: Логарифмдік функция, оның қасиеттері және
графигі.
ІІ. Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Логарифмдік функция ұғымымен танысу. Логарифмдік
функциямен көрсеткіштік функцияның арасындағы қатынасты меңгерту.
Логарифмдік функция мен көрсеткіштік функцияның графиктерін салуды,
оның у ═ х түзуіне қарағанда симметриялылығын көрсету. Анықталу
облысын табуды үйрету.
2. Дамытушылығы: Оқушылардың математикалық сөйлеу, ойлау
қабілетінің дамуына, ақпараттық мәдениеттің сауатты қалыптасуына
ықпал ету. Тапқырлық, ізденімпаздық қасиеттерге жетелеу, ойы орамды,
тілі бай, мәдени өрісі кең, адамгершілігі мол азамат қалыптастыру.
3. Тәрбиелілігі: Оқушыларды дәлдікке, нақтылыққа, ұқыптылыққа,
шыдамдылыққа, еңбекті сүюге тәрбиелеу. Алға қойған мақсатқа жетуге
тәрбиелеу.
ІІІ. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ, блок сабақ.
ІV. Сабақтың өту әдісі: Сұрақ жауап, жарыс.
V. Сабақтың көрнекілігі: Интерактивтік тақта. Плакаттар, кеспелер, бағалау
парағы.
VІ. Сабақтың барысы: Ұйымдастыру (1-2 минут).
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқушылар назарын сабаққа аудару.

1. Үй тапсырмасын тексеру.
214-есеп. Теңдеуді шешіңіз.
1. logx81=4,

x4=81,

x=3

2. logx1/16=2,

x2=1/16,

x=1/4

3. logx1/27=-3,

x-3=1/27,

x=3

4. logx36=2,

x2=36,

x=6

2. Сәйкестікті тап.

3. Логарифмдер эстафетасы
1

lg8 + lg125

2

log 26 - log 2 (6/32)

3

log 3 5 - log 3 135

4

2 log 27 - log 2 49

5

-log 93+ log 9243

Шыққан жауаптардан кестеге қарай әріптер аламыз.

1

2

3

-2

5

-9

1/3

8

9

-3

1/2

0

Ж

Т

П

Л

А

У

Қ

З

Ү

К

Н

І

Әріптердің орнын ауыстыру арқылы жасырын сөзді табамыз.

К І Т А П
Жаңа сабақ: Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі.
Анықтама. y = logax, (a > 0, a =/= 1) функциясы логарифмдік функция деп
аталады.
Логарифмдік функциялардың қасиеттері
Функцияның қасиеттері

a>1

1. Анықталу облысы

0 (0;

2. Мәндернің жиыны

(–

3. Жұп, тақтылығы

)
;

)

Функция жұп та, тақ та емес

4. Функция нольдері

x = 1 болғанда, y = 0

5. Таңба тұрақтылығы аралықтары

x (1; )
болғанда y > 0
x

x

(0;1) болғанда
y<0

(0;1) болғанда
y>0
x (1; )
болғанда y < 0

6. Экстремумы

Функцияның экстремумдары жоқ

7. x (0; ) болғанда
монотондылығының аралығы

Функция өседі

8. Асимптота

Функция кемиді

x=0

218-ші есеп. y ═ g(x) функциясының анықталу облысын табыңдар.
1) g(x) ═log3 (3+4x)
D(g) ═?
Шешуі: 3 + 4x˃0
4х˃-3
X>-3/4
жауабы: (-3/4; + ∞)
2) g(x) ═log1/4 (7-2x)
D(g) ═?
Шешуі: 7 – 2x ˃0
-2х˃-7
x<7/2
жауабы: (-∞; 7/2)
3) g(x) ═log5,2 (8-5x)
D(g) ═?
Шешуі: 8 - 5x ˃0
-5х˃-8
х<8/5
жауабы: (-∞; 8/5)

Сергіту сәті. Жас түлекке тілек. Оқушылар математикалық терминдерді
пайдаланып бір-біріне тілек айтады.
✓ Өзіңнің күшіңді екі еселе, үш еселе, ал білім көлемін n-дәрежеге
дейін көбейт
✓ Сенің жадыңда жастық шақ тұрақты шама болып қалсын
✓ Барлық өмір қателіктерінен тек оң түбір шығар
✓ Сенің тағдырыңның сындық нүктелерінде min сәтсіздік пен max
табыс болсын
✓ Жабырқаңқы көңіл-күйді үнемі 0-ге көбейтуге тырыс
✓ Миллион үміттен жақсылық күт
✓ -∞-ден +∞-ке дейін бақыт
✓ Өмір-бұл үлкен есеп кітабы. Тек жауабына көз салуға асықпа
✓ Егер қайғы келсе, онда ол соңғы шегі болып, ал қуаныш шексіз
болсын
✓ Өмір дайындаған барлық емтихандарды тек беске тапсыр!
Шағын тест. ҰБТ кітапшаларында келген 5 тест тапсырмалары беріледі. Тек
жауаптарын белгілеп отырамыз және соңында дұрыс жауаппен тексереміз.
1) Есепте: lg30-lg3
A)0
B)1
C)2
D)3
E)4

2) Ондық логарифм дегеніміз...
A)Негізі 1 саны болатын логарифм; B)Негізі 20 саны болатын
логарифм; C)Негізі 10 саны болатын логарифм; D)Негізі е саны
болатын логарифм; E)Негізі 100 саны болатын логарифм.
3) Теңдеуді шеш: logx81=4
A)1
B)5
C)2
D)4
E)3
4) Теңдеуді шеш:log4x=-3
A)16
B)-64
C)1/64
D)1/16
E)-16
5) Есепте: log26-log2(6/32)
A)5
B)6
C)7
D)8
E)9
Тест тапсырмаларының дұрыс жауаптары:
1

2

3

4

5

B

C

E

C

A

Бағалау критерийлері
17-20
13-16
09-12
0 - 08
Үй тапсырмасы: №224
Кері байланыс :

-

«5» баға
«4» баға
«3» баға
«2» баға
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!