Материалдар / Ашық сабақ Математика 3-сынып Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Математика 3-сынып Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ Үлес туралы түсінік. Математика 3-сынып Қысқа мерзімді сабақ жоспары талапқа сай жазылған. Сабақта әдіс-тәсілдер, қызықты ойындар берілген.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Қараша 2022
415
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Математика

Бөлім

«Уақыт» 2А Үлес.Уақытты қалай өлшейді?

Сабақтың

Санның бөлігін табу және бөлігі бойынша санды табу

Мұғалім

Сынып

3A

Күні

11.11.2022

Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

3.1.2.1 4 санның/шаманың үлесін табу және үлесі бойынша санды/шаманы табу: 100 көлеміндегі сандар мен жүздіктердің жартысын, үштен бір, төрттен бір, оннан бір бөлігін табу.

Сабақтың мақсаты

100-ге дейінгі және жүздіктен санның бөлігін және бөлік бойынша санды табу

Ойлау дағдылары: білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Ынтымақтастық атмосферасы

Көршіңді оң жақтан құшақта,

Көршіңді сол жақтан құшақта.

Оң жақтағы көршіңе бір жыми,

Сол жақтағы көршіңе бір жыми.

Ширату сұрақтары

Санның бөлігін қалай табуға болады?

Бөлік бойынша санды қалай табуға болады?

Бөлшектің алымы нені көрсетеді?

Бөлшектің бөлімі нені көрсетеді?

Математикалық диктант

Жауаптарды ғана жазуды ұсынады:

а) Үйде 56 тұрғын бар. Оның 1/8 бөлігі – оқушылар. Үйде қанша оқушы бар?

ә) Жарысқа 24 спортшы қатысады. Оның 1/6 бөлігі – мектеп жасына дейінгі балалар. Жарысқа қанша мектеп жасына дейінгі бала қатысады?

б) Шарбақтың 5 метрін бояды. Бұл – бүкіл шарбақтың үштен бірі. Шарбақтың жалпы ұзындығы қанша?










Мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап береді.

ҚБ

Жарайсыңдар!

Керемет!

Тамаша!











Оқулық




Дәптер




Тақта



Бор

Сабақтың ортасы

30 минут

Оқулықпен жұмыс

2есеп Есепті оқу.

а)Саяхатшылар бір тәуліктің   бөлігін пойызда өткізді. Саяхатшылар қанша уақыттарын пойызда өткізді?

Есепті талдау:

Есепте, біз бүтінді табуымыз керек пе, әлде бөлікті табуымыз керек пе?

(Мына сұраққа жауап табу керек: егер бүтін белгілі болса, бөлікті табуды есептеу керек).

Алдымен жауапты оқушылар өз беттерімен тауып ,сосын шешімдерін ортаға салу. Өз ойларын сызба немесе сурет түрінде дәлелдеу. (қажетті сурет слайдта).

Есепті тексеру барысында оқушылар шешім шығарады: санның бір бөлігін табу үшін, осы санды бөліміне бөлу керек, алымына көбейту керек (шаманың бір бөлігінің неге тең екенін білу үшін).

Шешуі: 24:4×1=6 Жауабы: 6 сағат

Ойлау дағдылары: білу, түсіну, қолдану, талдау

ЕББҚ:есепті түсініп оқиды, нені табу керектігін анықтайды, есептейді

ә)Саяхатшылар пойызда 6 сағат болды.Бұл барлық жолдың  бөлігін құрайды. Саяхатшылар жолда барлығы қанша уақыт болды?

Есепті талдау:

Есепте, біз бүтінді табуымыз керек пе, әлде бөлікті табуымыз керек пе?

(Мына сұраққа жауап табу керек: егер бөлік белгілі болса, бүтінді табуды есептеу керек).

Алдымен жауапты оқушылар өз беттерімен тауып ,сосын шешімдерін ортаға салу. Өз ойларын сызба немесе сурет түрінде дәлелдеу. (қажетті сурет слайдта).

Шешуі: 6×4:1=24 Жауабы: 24 сағат

Оқушыларға қызыл, сары, жасыл түсті дөңгелектер беріледі.Осы түстер арқылы өздерін бағалайды. Жасыл түс-"Түсіндім",Сары түс- "Сұрағым бар", қызыл түс -"Түсінбедім"сабақты меңгеруіне қарай осы түстердің біреуін көтереді.

Келесі тапсырма слайд бойынша жүргізіледі. Оқушылар сурет бойынша бөлшектерді жазып,оқып шығады. Бөлшектің алымы, бөлімі туралы айтады. Тапсыраманы орындау барысында оқушылар бөлшек туралы білімдерін тиянақтайды.

3 тапсырманы түсіндіре отырып орындауды ұсынады.

а)Бірінші пойыз жолда 6 сағат болды. Бұл -жолдағы барлық уақыттың жартысы.

Есепті талдау:

Үлесі бойынша санды қалай табамыз?

ә)Екінші пойыз жолда 6 сағат болды.Бұл-жолдағы барлық уақыттың төрттен бір бөлігі.

б)Үшінші пойыз жолда 6 сағат болды.Бұл- жолдағы барлық уақыттың оннан бір бөлігі.

Кесте құрастыруға болады.

Өткен уақыт

Жолдың бөлігі

Жолдың жалпы уақыты

1-ші пойыз 6 сағ

12сағ

2-ші пойыз 6 сағ

24 сағ

3-ші пойыз 6 сағ

60 сағ

Шешуі: а) 6×2:1=12 ә) 6×4:1=24 б) 6×10:1=60

Үйге: 6 тапсырманы













Дескриптор:

-есепке талдау жүргізеді;

-жауабын суретпен дәлелдейді;

-шешуін табады





















Дескриптор:

-есепке талдау жүргізеді;

-жауабын суретпен дәлелдейді;

-шешуін табады;






























Дескриптор:

-есепке талдау жүргізеді;

-жауабын суретпен дәлелдейді;

-шешуін табады;


Оқулық




Дәптер




Тақта



Бор

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия.

«Аяқталмаған сөйлем»

1. Мен сабақта … жұмыс істедім.

2. Мен сабақта өз жұмысымда …

3. Сабақ мен үшін … көрінді.

4. Сабақ үшін мен…

5. Менің көңіл-күйім…

6. Сабақтың материалы маған...


Бүгінгі алған білімдері туралы ойларын айтады.

ҚБ

Жарайсыңдар!

Керемет!

Тамаша!




Тексерілді:





Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!