Пән: әдебиеттік оқу Күні: 07.12.2017ж
| Мектеп: №87 ж.о.м.Мұғалімнің аты-жөні: Әжен Э.Сынып: 2 д
|
Сабақтың тақырыбы | Мұқағали Мақатаев. Отан туралы.
|
Оқу мақсаты | 2.2.1.1 мəтінді дұрыс оқу, түсініп оқу, мəнерлеп оқу, мəтіннің негізгі ойы мен бөліктерін анықтай отырып оқу2.2.2.1 - мұғалім көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу2.1.6.1 аудио –бейнежазба мазмұны туралы өз ойын (ұнайды/ұнамайды, себебі..., пайдалы немесе пайдасыз болды... т.б.) білдіру2.3.5.1 мұғалімнің көмегімен сөз, суреттер қолданып, қарапайым постер құрастыру |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.
|
Бағалау критерийлері | -өлеңнің мағынасын түсініп,мәнерлеп оқиды-жетекші сұрақтарға жауап береді, жұппен,топпен жұмыс жасайды-шығарманың тақырыбына сүйеніп өз ойын,пікілерін айтады -жазба жұмыстарында көркем сөздерді қолданады,жеке жұмыс жасайды |
Тілдік мақсат | - тілдің қоғамдық мəнін түсінуге, қарым-қатынас жасау салалары мен түрлі жағдаяттарда өз ойларын сауатты жəне мəдениетті түрде жеткізе білуге дағдыландыру; Отан,туған жер,туған өлке,ұлы өлке |
Мәңгілік ел құндылықтары | Зайырлы қоғам және жоғары руханият-қоғамдық игілік және олардың құндылығы туралы түсінік беру |
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі ,дүниетану,музыка
|
АКТ қолдану дағдылары | Бейнежазба,Bilimlend сайты , I-mektep сайты,слайд
|
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар , өзін өзі бағалау кестесі,қалыптастырушы тапсырмалар,топтық тапсырмалар, кері байланыс.
|
Алдыңғы білім | Отан туралы түсінігімен бөліседі |
Сабақ барысы |
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
| -Тіл- адамның адамдық белгісінің зоры, жұмсайтын қаруының бірі А. Байтұрсынов
ҰйымдастыруБейне жазбаГимн
Сәлемдесу: Аспанға қарап ай көрдім,төменге қарап жер көрдімОңға солға бұрылып,Егеменді ел көрдім!-Армысыздар құрметті ұстаздар!
Психологиялық ахуал қалыптастыру Көтеріңкі көңіл күй тарту етеміз!-Балалар,көңіл күйлерің қалай? -Өте жақсы! (ым-ишара)
Топқа бірігуСөздер жазылған парақшалармен топқа бірігеді1 топ - Кіші Отан 2 топ –Жасыл Отан 3 топ –Үлкен Отан 4 топ – Қыран 5 топ - Бәйтерек - Олай болса, топтарыңның шаңырағын жасаңдар(саусақтарды біріктіру)Талаптанып қанаттанып,өмір сырын ұғамызБілім алып тұлғаланып,азамат боп шығамыз!
Мұғалім:- Мен сіздерге бүгінгі сабақта сәттілік тілеймін!Оқушылар:-Біз сізге шығармашылық табыс тілейміз!
-Ал,ендеше сабағымызды бастайық.- Алақай!-Бүгінгі сабағымыздың мақсаты М.Мақатаевтың Отан туралы өлеңімен танысып,білімдеріңізді ары қарай арттыру
Бағалау критерийлерімен таныстыру -өлеңнің мағынасын түсініп,мәнерлеп оқу-жетекші сұрақтарға жауап беріп, жұппен,топпен жұмыс жасау-шығарманың тақырыбына сүйеніп өз ойын,пікілерін айту-жазба жұмыстарында көркем сөздерді қолдану,жеке жұмыс жасау
Сонымен қатар :Бүгінгі сабағымызда мұғалім үшін: Болжау стратегиясы қолданыладыБілім алушы үшін: өзін өзі және топтық бағалау түрлерін қолданамыз
Білу және түсінуҮй тапсырмасын қорытындылау-Біз өткен сабағымызда кімнің шығармасымен таныстық?-Шығармада кімнің туған жері туралы айтылған?-Ия ,балалар туған жер біздің Отанымыз, біздің туған өлке, ыстық мекеніміз!-Балалар,осы Қартқожа әңгімесінің тәрбиелік мәні бар ма?-Балалар сөз жазатын адам әрі жазушы ,әрі сыншы болу керек деп. А. Байтұрсынов атамыз айтқандай топпен ақылдасып ,ең үздік үй тапсырмасын ортаға ұсынайық
*Автор орындығы*әдісі
100 бет №9 топтық бағалау арқылы авторды ортаға шығарады5 топтан 5 бала осы балалар топ басшы болып сайланадыҮй тапсырмасын оқиды. Қошемет көрсетуКеремет! Балалар туған жер туралы өз ойымызды ортаға салайық
Ерсұлтан: Туған жер –адам өміріндегі киелі орын алады. Нақты осы жер оны елімен,өткенмен және болашақпен байланыстырады.Әрбіріміз үшін Отан отбасынан басталады.Өйткені ол туған өлкеміз,туған даламыз,туған көшеміз.
Жанерке: Халқымыздың басынан қандай қиын кезеңдер өткен. Ата-бабаларымыз елімізді сыртқы жаудан қорғай білген. Өз елі үшін жанын аямаған.Бізде өзіміздің үлесімізді қосуға әрқашан даярмыз. Өйткені Отан біз үшін оттан да ыстық.
-Ия өте дұрыс! Сонымен қатар рухани құндылығын жоғалтпай,жаңартып отыруы тиісЕндеше біздің еліміздегі жаңалықтарды бір шолып өтейік
Бейне ролик Рухани жаңғыру :Елбасы еліміздің келешегі үшін қандай мақсат қойып отыр?
Қолдану 1. Ж.Смақов Қарағанды облысында туғанБалалар ақыныБақбақ Жаңғырық деген кітаптары барАпаның тілін алса егер...өлеңіОқылым *Жаңғырық*әдісі арқылы
Ж.Смақовтың Отан өлеңін мәнерлеп оқуОсы өлеңді ақын қандай көңіл күймен жазған?Ақын Отанды қандай деп атады?Өзін өзі бағалау кестесі
2.-М.Мақатаев туралы кім біледі?( КЕСТЕ бойынша тақтаға саны жазылады)
https://imektep.kz/kz
Білімленд «М.Мақатаев туралы жазба » Отан өлеңі оқылады
М.Мақаевтың Отан туралы өлеңін *Жаңғырық* әдісі арқылы және жеке мәнерлеп оқыту№4 Жазылым Тақтамен,дәптермен жұмыс жасайды
Өлеңдерге сүйеніп көркем сөздерді тауып жазМөп мөлдір, гүлдер,таулар,ағынды, тілін,құдіретті
Дескриптор 1.Өлеңді мәнерлеп оқи алады (мақтау) 2.Жеке жазба жұмыстарын орындай алады 3.Жетекші сұрақтарға жауап беріп, жұппен,топпен жұмыс жасай алады4.Шығарманың тақырыбына сүйеніп өз ойын,пікілерін айта алады
Сергіту Кунг Фу панда (нүкте,үтір,леп белгісі,сұрақ белгісі,сызықша)
Талдау
https://bilimland.kz/ https://imektep.kz/kz
№5 Қалыптастырушы тапсырма
1.Дұрыс Дұрыс емес (айтылым)2.Өзіңді тексер! ( жазылым)
Жинақтау Қосымша тапсырма *Джигсо* әдісі
-Шетелге әдіс алмасып,ақпараттар жинап,білім арттыруға барғыларың келе ме?
Әр топтан топбасшы қалады,басқалары жан жақтағы топтарға шашырап кетеді,сұрақтарға жауап іздеп , ақылдасадыКейін Отанына оралады,тобымен жауабын береді
1.Екі ақынның өлеңдерін салыстыр 2.Мұқағали. Ұран құрастыр? 3. Отан туралы мақал мәтел айту 4.Елімізді көркейту үшін қандай үлес қосасың? Рухани символы қанатына жазу 5.Қазақстан азаматы қандай болуы керек?
Үйге тапсырма: №7, №8 тапсырмалар Оқылым,айтылым
|
Саралау 1.Өлеңнің мазмұнын түсінеді,мазмұнына қатысты сөздерді табады2.Авторлардың ойларын салыстырады,талдайды, сипаттама береді3.Өз пікірлерін білдіреді,тақырыпқа байланыстысұрақтар құрастырады | Бағалау- БББкестесі бойынша білгім келеді бағаны
Кері байланысЕскі мен жаңа
|
Оқушылардың гигиеналық талаптарға сай отыруыИнтербелсенді тақтаны талапқа сай дұрыс пайдалану |
Рефлексия
Болжау стратегиясы
|