Бекітемін: ____________________ 14- сабақ Оқу ісінің меңгерушіс |
Бөлім:Сәулет өнері | Сабақ: Музыкалық сарай |
Күні: 11.12.2017
| Мұғалімнің аты жөні: Шындаулетова Н.Ж. |
Сыныбы: 3 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: |
Оқу мақсаты: | 3.1.1.1 – тыңдалған әннің немесе музыкалық шығарманың мазмұнын, көркем бейнесін және көңіл күйін музыкалық терминдерді қолдана отырып анықтау және салыстыру;3.1.1.3 – тыңдалған музыка жайлы өзінің ойын, сезімін түсіндіру;3.1.3.2 – музыкалық форманың құрылымын анықтау: шумақ, шумақ- қайырма, бір бөлімді, екі бөлімді;3.3.1.1 – өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай білу. |
Сабақ мақсаты:
| Барлық оқушылар:– музыка мен сәулет өнерінің байланысы туралы жалпы біледі;– сәулет өнері, сәулет нысандарының адам өміріндегі қажеттілігітуралы жалпы түсінік алады;– өз жұмысын жалпы таныстырады;– өзінің және өзгенің жұмысын жалпы бағалайды.Оқушылардың көпшілігі:музыка мен сәулет өнерінің байланысын біледі;
– сәулет өнері, сәулет нысандарының адам өміріндегі қажеттілігі туралы біледі;Кейбір оқушылар:– музыка мен сәулет өнерінің байланысын біледі және түсінік береді;
– сәулет өнері, сәулет нысандарының адам өміріндегі қажеттілігі туралы біледі және түсінік береді;
– форма, шумақтық, шумақ және қайырма музыкалық формалар туралы біледі және түсінік береді;
|
Тілдік мақсаттар: | Оқушылартыңдалған шығарманы талдау және мінездеме беру;музыкалық шығарманың мазмұнын ашу және көңіл күйін көрсету. |
Бағалау критерийі | -Әннің әуенін таза, сөздері анық, мәнерлі орындайды.- Берілген тақырыпқа музыкалық үзінді шығарып, оны ұрмалы музыкалық шулы аспаптарды қолдана отырып орындайды.- Өз жұмыстарын таныстыра және бағалай біледі |
Құндылықтарды дарыту | Халықтық, классикалық, заманауи музыканы түсініп, тыңдауды үйрету, тәрбиелік мәні зор әндерді орындату арқылы оқушыларға мәәдени құндылықтарды дарыту. |
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
Пәнаралық байланыс | «Жаратылыстану»,»Көркем еңбек» |
Бастапқы білім | Алдыңғы бөлімде алған білімдері |
Сабақтың барысы |
Сабақтың жоспаранған кезеңдері. | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Басталуы
Сабақ ортасы
| (МК,Ұ) 1-тапсырма. Ақпарат іздеу.М. Интернет желісінен немесе бейнетаспадан оқушыларға берілген көріністерді қарауды тапсыру.Келесі сұрақтарға жауап беру:– Сәулет дегеніміз не?– Сендер тұратын қалаларыңда/ауылдарыңда қандайқызықты ғимараттар бар?– Неліктен сәулет нысандары әртүрлі?– Олар не үшін қажет?– Сендер елордадағы «Бейбітшілік және Келісімсарайы» туралы не білесіңдер?
(МК,Ұ) 1-тапсырма. Ақпарат іздеу (жалғасы).Сөзжұмбақты шешу: «Бейбітшілік және Келісім сарайы.Оқулық. Сөзжұмбақтың суреті.Талаптар: Сұрақтарға жауап беру. Жауаптарды сөз-діктен тауып алу. Тақтада жазылған сөзжұмбақ тор- көздерді сыныппен бірге толтыру. Түсінігеніңді айтып беру.Түсінік беру:Бейбітшілік және Келісім сарайы – архитектуралықкұрылыс кешені, сәулет өнерінің бірегей туындысы.Ол Астана қаласының қолдан жасалған жота үстіндеорналасқан.Сәулет өнері – құрылысты жобалау, салу, оғанкөркемдік бейне беру өнері.Форма (лат.forma) дегеніміз түр, кескін, сыртқы бейне, әдемілік.Музыкалық форма – музыкалық шығармада бөлімдер мен бөліктердің белгілі бір орналасу тәртібі. Вокалдық музыкада негізгі формалардың бірі – шумақ және қайырма.Шумақтық форма – вокал музыкада ең қарапайым форма.
Шумақтық формада музыка (әуені) қайталана береді, ал өлеңі өзгереді.
| «Көрші»(Көршілер қимыл – қозғалыстар арқылы жаттығуды жасайды)
Жіпте жайылған фотосреттерді алып, түріне сай топтарға бөлінеді.
|
| (МК,Ұ) 3-тапсырма. Әнді үйрену және орындау.Қазақстан бақытты әні,сөзі:Руслан Мамытовтікі Дәрібаевтар ансамблі орындайды. Кең көсілген жерім бар. Айдын шалқар көлім бар. Адамдары ақ-пейіл, Қазақ деген елім бар.
«Қазақ» асыл тегім бар, Батырым мен бегім бар. Біз-Тәуелсіз, ұлы елміз, Болашақтан сенім бар.
Қайырмасы : Қазақстан-Қазақстан Тәуелсіз ел бақытты. Қазақстан-Қазақстан Тәуелсіз жер бақытты.
Ән-ұран боп әніміз, Оңнан атты таңымыз. Қазақ болып туылған Сая тапты жанымыз
Алдан шығып бағымыз Жеке болды тағымыз Елтаңба мен көк туды Қастерлейік бәріміз. |
|
Саралау – Сіз қосымшакөмек көрсетуді қалайжоспарлайсыз? Сізқабілеті жоғарыоқушыларға тапсырманыкүрделендіруді қалайжоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардыңүйренгенін тексерудіқалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланысҚауіпсіздік жəне еңбектіқорғау ережелеріАКТ-мен байланысҚұндылықтардағыбайланыс |
РефлексияСабақ / оқумақсаттарышынайы ма?Бүгін оқушыларне білді?Сыныптағы ахуалқандай болды?Мен жоспарлағансаралау шараларытиімді болды ма?Мен берілгенуақыт ішіндеүлгердім бе? Менөз жоспарымақандай түзетулеренгіздім жəненеліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкескелетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
Қорытынды бағамдауҚандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымдыжетілдіруге көмектесетін не білдім? |