Материалдар / Ашық сабақ Ойшыл суреткер ақын 8 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ашық сабақ Ойшыл суреткер ақын 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақтың ұлы ақыны Абай Құнанбайұлының өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет берілген.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Мамыр 2020
3258
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың тақырыбы:

Ойшыл, суреткер ақын

Мектеп:№71 ЖОББМ

Күні: 30.01.2020

Мұғалім есімі:Куркембаева.Ж

Сынып:8 «В»

Қатысқандар саны:


қатыспағандар саны:

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

8.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру

8.1.5.1 тірек сөздер арқылы негізгі ойды анықтап, баяндау.


Сабақ мақсаттары

Барлығы:

Тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, эссе жазуда тиімді қолданады, етістіктің шақ қызметін біледі,ауызша және жазбаша жұмыстарды орынды қолданады.

Көбі:

Сұрақтарға нақты жауап береді,тапсырмаларды орындайды,монолог пен диалогті ажырата алады.

Кейбірі:

Пікірталасқа түседі,ойын өмірмен байланыстырып айта алады, мәтін құрап, деректер келтіреді

Ойлау дағдыларының деңгейі:

Білу,тану,қолдану,бағалау

Бағалау критерийі (нақты сабақ мақсатына қарай )

  1. Тірек сөздерді қолданып,ойды анықтайды.

  2. Бөлшектік сан есімді жазба,ауызша тапсырмаларда қолданады.

  3. Сұрақтарға нақты,дәлелді жауап береді.

  4. Шығармашылық тапсырмалар орындайды


Пәнаралық байланыс

Тарих, қазақ әдебиеті

Тілдік мақсат

Сан есім,фразеологиялық тіркестер ,бөлшектік сан есім

Алдыңғы оқу

Сауда жасаймын

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс - әрекеттер

Дескриптор

Ресурстар

Сабақтың басы 5-мин


Оқушылармен сәлемдесу

Психологиялық ахуал қалыптастыру

Оқушыларды стикер арқылы топқа бөлу



Оқушылар сәлемдеседі

Оқулық


Сабақтың ортасы

20-мин

Айтылым





Тыңдалым

















Жазылым















Оқылым









Айтылым















Сергіту сәті:

5-мин

І.Үй тапсырмасын сұрау

«Миға шабуыл»

Топтар үйден дайындап келген сұрақтарды бір-біріне қояды.(сан есім бойынша)

ІІ.Жаңа сабақ. Интерактивті тақтадан қазақтың бас ақыны А.Құнанбайұлының өмірі мен шығармашылығы туралы бейнетаспа көрсетіледі.

Ой қозғау

1.Ақын деп кімді айтамыз?

2.Қазақтың қандай танымал ақын жазушыларын білесіңдер?

3.Қазақтың ұлы ақыны А.Құнанбайұлының өмірі мен шығармашылығы туралы қандай ой қосар едіңдер?

1.Жаңа сөздер:

Ойшыл, суреткер,аудармашы, сазгер, дана, дәнекер, сауат

Сөздердің мағынасын ашып, сөз тіркестерін құрау

1-тапсырма.

Мұғалім «Аялдама» әдісі бойынша жаңа сабаққа сұрақ – жауап әдісі арқылы бағыттайды.

1.Қазақтың қандай танымал ақын – жазушыларын білесің?

2.Қандай шығармаларын оқыдың?

3.Саған қай шығармалар ұнайды?

2-тапсырма.

Жұптық жұмыс

«Сұхбат құрайық» әдісі бойынша суретті пайдаланып, «Абай Құнанбайұлы – ойшыл ақын» деген тақырыпқа диалог құрыңдар.


Picture 7

3-тапсырма.

Топтық жұмыс

1-топ Мәтінді оқып, тақырып қой.Мазмұнын баянда.

2-топ Мәтіннен тірек сөздерді табады.

Мәтіндегі қою қаріппен берілген сөздердің орнына антонимін қойып жазады. Мәтіннің мазмұны қалай өзгергенін түсіндір.

8-тапсырма.«Өрмекші торы» әдісі арқылы ой қорыту

2. Ақынның өлеңді жазғандағы басты ұстанымы неде?

*Абай – ойшыл ақын *Абай - аудармашы

*Абай – суреткер *Абай - сазгер

Абайдың «Желсіз түнде жарық ай» әнін топпен орындайды.

Сан есімдерге мысалдар келтіреді.





Бейнежазбадан өз ойларын айтады.


Жаңа сөздердің мағынасын түсінеді.



Сұрақтарға жауап береді.





Абай туралы айтады.









Диалогті оқып, жалғастырады.









Жұптық, топтық тапсырмалар орындайды.
















Бейнежазба














Суреттер



Сабақтың соңы

10-мин

9-тапсырма. Жеке жұмыс «Кім жылдам?» Қажетті сөздерді пайдаланып, сөйлемді жаз

Қажетті сөздер: екі жаққа үңілдім; ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек; аздырар адам баласын; досы көппен сыйлас.

1.Жұмысы жоқтық,

Тамағы тоқтық... .

2.Үш – ақ нәрсе – адамның қасиеті: ...




















Үйге тапсырма

Кері байланыс. Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін желімқағаздарға жазып, қоржындарға жабыстырады

Абайдың өлеңдері мен қара сөздерін жаттау.

Қосымша ақпарат



Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

Рефлексия



Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)

1:

2:

Тексерілді -------------------------------



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!